Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powstańcom zawyją syreny   -   31/7/2004
W niedzielę 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00 zawyją w Tarnowie i podtarnowskich wsiach syreny alarmowe. W ten sposób uczczona zostanie 60 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Sygnał ciągły przez 1 minutę będzie słychać w granicach administracyjnych miasta i we wszystkich sołectwach gminy Tarnów.

Ogloszenie
Dziennik tarnowski 31-07-2004 TARNÓW
"Chcemy w ten symboliczny sposób wyrazić naszą solidarność z tymi wszystkimi, którzy w ekstremalnie trudnych warunkach przelewali krew, poświęcali swoje życie za to, aby Polska była wolnym, demokratycznym i bezpiecznym krajem.
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Chociaż bitwa zakończyła się militarną klęską, chociaż zginął kwiat polskiej młodzieży, inteligencji, to całej walki nie można uznać za przegraną. Nie byłoby bowiem dzisiaj wolnej Polski - jak w swojej uchwale określił to Sejm RP - gdyby nie było patriotyzmu, gdyby nie ofiara Powstańców Warszawy.
- napisał w specjalnym apelu z okazji rocznicy wójt Gminy Tarnów Piotr Molczyk.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 90)Dodaj komentarz
(31-07-2004) M.Wietrzyk :
Trudno się zgadzac ze zdaniami : "Nie byłoby bowiem dzisiaj wolnej Polski - jak w swojej uchwale określił to Sejm RP - gdyby nie było patriotyzmu, gdyby nie ofiara Powstańców Warszawy. - napisał w specjalnym apelu z okazji rocznicy wójt Gminy Tarnów Piotr Molczyk. " tzn można się zgodzić tylko co do patriotyzmu, reszta to opowieści dziwnej treści. Czesi nie zadali sobie trudu walki z Niemcami (na takim poziomie jak zrobili to Polacy)i doczekali się wolnej ojczyzny nie rujnując przy tym swojej stolicy, o kilkuset tysiącach ofiar nie wspominając.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2004) patriot :
wytłumaczcie mi ten fenomen; jak a kwasniewski moze wypowiadać się tak serdecznie o powstańcach warszawskich i żołnieżach AK skoro przez lata należał do niego i utozsamiał sie z socjalistycznym systemem totalitarnym ,który to system mordował i represjonował po wojnie tych żołnieży...hańba dla Polski:((

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2004) terorysta :
Gdyby setki tysięcy wspaniałych Polaków nie zgineło w bzdurnych powstaniach i zrywach z motyką na słońce tow. Aleksander w demokratycznych wyborach mógłby co najwyżej zostać radnym w Koziej Wólce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2004) bogdan :
M.Wietrzyk nie popira PAN powstwń narodowych czy tak mam rozumieć PANA komentarz. ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) M.Wietrzyk :
Powstania trzeba robić z głową. Patrz Powstanie Wielkopolskie czy nawet Powstanie Listopadowe (choć przegrane)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) MM - 47 :
200 tys. zabitych, kilkast tysięcy pozbawionych wszystkiego, zrównane z ziemią milionowe miasto, pozbawienie złudzeń politycznych na kilka pokoleń. Oto bilans uproszczony dążeń polityków, którzy kilka lat wstecz zdążyli uciec z kraju pozostawiając walczącego żołnierza we wrześniu 1939 roku na łasced losu. Oni to właśnie powtórnie 1 sierpnia 1944 r. podjęli rozpaczliwą próbę uzyskania władzy - lecz niestety znów nie swoimi rękami. W Powstaniu Warszawskim zginął kwiat patriotycznego społeczeństwa nie tylko Warszawy. Takiego postpowania politykierów z Londynu inaczej niż barbarzyństwem nazwać nie można. Wiedzieli przecież jakie są ustalenia USA, ZSRR i Wlk. Brytanii wzgłędem Polski - idąc pod prąd wywołali je4dnak powstanie. Chęć zdobycia władzy była silniejsza od realiów. Tych panów powinno się stanowczo potępić, gdy tymczsem infantylni Polacy stawiają ich za wzór bohaterstwa. Bohaterami to byli tylko powstańcy - ich mocodawcy z Londynu - zapyziałymi tchórzami, którzy byli gotowi poświęcić wszystko i wszystkich byle mieć władzę. Czy jesteśmy mądrzejszym narodem niż Francuzi, Włosi, Czesi itp.? Oni mają piękne stolice, pełne zabytków, niewielkioe straty w ludziach w wyniku wojny i dziś o wiele lepszą sytuację materialną niż my. Smaczku dodaje fakt, iż Muzeum Powstania Warszawskiego kosztuje wielokrotnie więcej niż samo Powstanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) Wojciech :
O tak ważnych wydarzeniach trzeba pamiętać. Dobrze, że po zmianie wójta również gmina Tarnów obchodzi tego typu rocznice i spełnia w regionie tarnowskim rolę lidera jeśli idzie o kultywowanie tradycji patriotycznych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) stanley :
wietrzyk ile masz lat i kto uczyl cie histori czy ty wiesz w ktorym roku bylo POWSTANIE WARSZAWSKIE gdybys wiedzial to glubot nie pisal i nie obrazalPOWSTANCOW

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) tolo :
myslaBem Wietrzyk , ze jestes jakis inteligentny no i jakis [piarzcyk czy cos, ale tera z spoko moge powiedziec kiep.Widac nie mas z nic wspolnego z Polska i Polskoscia.WBsnie dlatego Polska to narod , ktory nie czeka i patrzy jak Czeesi i im podobni wejda i wykda to jest godnosc kazdego obywatela.Dzis koBo poBudnia byB program z mlodzieza ....mogles ogladac........byBo zapytanie czy poslzi by tak jak ich dizadkowie. Czerwony baranie mozes z sie spodziewac jak odpowiedzieli jak patrioci i to ml,odziez.A sadzac po twoich obfitych wypowiedizach w kazdym temacie nei ejstes jakis mlody mlokos. Mam prosbe niech kazdy w swoich opisach odpowie chociaz czastke na temat wypowiedzi wietrzyka tak czy nie mial racji .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) milosnik ekologi :
Wietrzyk zginelo tam 17 tys AK i 120 tys ludnosci cywilnej a Ty pierdzielisz takie slowa .To podle sku...........reszte dopowied z soebie sam.Kto za :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) Zaściankowiec :
No własnie ZGINĘLI - a po co ? Z czyjego rozkazu ? Jakie były szanse na wygraną ? heh

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) WIN :
To był "kwiat narodu polskiego"....; pozostały po nich tylko "plewy"... dopiero zaczyna odradzac się narodowość polska,tylko ile jeszcze to potrwa?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) milosnik ekologi :
szanse liczy sie honorem kolenjy czerwony padalcu.A wietrzyk zeby mu bylo lepiej to ledwo dorosl zapisa sie do zsmp ehhehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) M.Wietrzyk :
Może zacznę od końca. Jestem za młody aby należeć do ZSMP, zresztą nigdy bym się do niego nie zapisał bo takie mam poglądy i już. Wielce szanowny "milosniku ekologi" Szanse liczy się nie honorem a posługując się rozumem. Dzięki temu nie przegrywa się powstań a je wygrywa (tak jak w Wielkopolsce), a jeszcze lepiej - nie doprowadza sie do sytuacji w której powstania byłyby potrzebne.Rozumiem panie milosniku, że gdyby w powstaniu zginęło pół miliona osób to byłoby jeszcze lepiej dla Polski? Tak mam to rozumieć? Panie tolo nie chcę się tu licytować z panem ale przypuszczam, że mam tyle samo wspólnego z Polską co pan a może i więcej bo to moi przodkowie walczyli we wszystkich bodaj (za wyjątkiem śląskich)powstaniach. To mój dziadek brał udział w Powstaniu Warszawskim i wiem o nim z pewnością o wiele wecej niż nie jeden forumowy krzykacz. Bez cienia wątpliwości mogę pana panie tolo nazwać (w rewanżu za "czerwony baranie") bezrozumnym baranem. Dać się zabić to naprawdę nie jest wielką sztuką. Jeszcze łatwiej jest wysłać kogoś do walki kiedy nie nadstawia się swojego karku - trzeba tylko liczyć się z konsekwencjami takiej decyzji! Panie stanley naucz się pan najpierw pisać poprawnie po polsku a po drugie w którym miejscu obraziłem powstańców i gdzie napisałem głupotę? Gdybym obrażał powstańców obrażałbym swoich przodków a tego nie czynię.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) M.Wietrzyk :
Dostałem dzisiaj smsa z Warszawy." Za chwilę 17:00 i jak co roku na Powązkach będą płakać nad Nimi..." Niech lepiej płaczą nad sobą, bo idą takie czasy, że bez jednego wystrzału oddadzą to, za co wylano morze krwi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) tolo :
Ciezko Cie panie Wietrzyk zrozumiec ale wyglada na to , ze gdyby dzis trzeba bylo sie ruszyc schowalbys sie w piwnicach.Jak mozesz plakac nad tymi co byli glupcami , z e poszli na bzdurna .... w/g Cebie .. walke. Mysle ze Twoj dziadek nie czekal przywitac sie z szojusznikami z ZSRR ehehheehA jesli tak to dobrze , ze nie czyta twoim opini tutaj. Naszczescie burak jest zcerwony z natury a Ty widac z wyboru .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2004) Jakub Kwaśny :
Myśle , że Pan Wietrzyk urodził się za poźno by zrozumieć czym dla tych ludzi była wolność, umiłowanie Ojczyzny, czym była walka, oni po prostu chcieli! chcieli walczyć za Ojczyzne, widać Panu taki rodzaj patriotyzmu jest obcy, Prosze wczuć sie w ich rolę w ich uczucia, to nie była walka o pieniadze to była walka o coś nadrzędnego o WOLNOŚĆ, nie gospodarcza rynkową (która dla Pana jest najważniejsza) ale o wolność Ojczyzny, wyzwolenie spod hitlerowskiego jażma. Dla nich istniały realne szanse , może liczyli na Aliantów na Ruskich, Ci nie przyszli ale ONI tego nie wiedzieli, walczyli bo chcieli bo taka była ich misja ich powołanie. I teraz odebranie im sensu tej walki jest czymś okropnym. Pan nie ma prawa im tego odbierać. W historii mozna było by wiele takich walk oceniać, że były niepotrzebne , ze i tak wróg był silniejszy a mimo to Polacy walczyli, trudno to zrozumieć ? Byćmoze dla kogoś kto nie ma w sobie cienia prawdziwej odpowiedzialności za Kraj i Ojczyzne to bedzie trudne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) M.Wietrzyk :
Tolo: z chamami nie mam ochoty gadać tym bardziej jeżeli są to chamy niedouczone i nie mające zielonego pojęcia o czym piszą. Towarzyszu Kwaśny, kto jak kto ale niech towarzysz mnie nie uczy patriotyzmu. To nie ja należę do organizacji, która w linii prostej wywodzi się od gnębicieli i morederców Narodu Polskiego. Walczyć o wolność Ojczyzny można na wiele sposobów nie koniecznie z bronią w ręku - to po pierwsze. To "że oni po prostu chcieli" nie jest żadnym argumentem. W chęci bycia zabitym nie widzę niczego heroicznego. Nie obwiniam też zwykłych żołnierzy ani mieszkanców Warszawy - odpowiedzialni za wybuch powstania są dowódcy. To na nich ciążył obowiazek przygotowania ludzi i przeanalizowania sytuacji pod względem militarnym i politycznym."W historii mozna było by wiele takich walk oceniać, że były niepotrzebne , ze i tak wróg był silniejszy a mimo to Polacy walczyli, trudno to zrozumieć ?" Tak! Trudno zrozumieć walkę która jest niepotrzebna. Byćmoze dla kogoś kto nie ma w sobie cienia prawdziwej odpowiedzialności za Kraj i Ojczyzne to bedzie trudne". Nie towarzyszu Kwaśny! Człowiek odpowiedzialny za Ojczyzne nie wysyła na rzeź 200 tysięcy swoich rodaków jeżeli nie ma realnych widoków na to, że ofiara złożona z ich życia przyniesie Ojczyznie wolność!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) xxl :
Polacy chcą niepodległości, lecz pragneliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi - a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym - Józef Piłsudski

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) gonzo :
Panie Kwaśny, wątpię aby o taką wolność Powstańcy walczyli, jaką otrzymali od Pańskich starszych braci - komunistów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) Zaściankowiec :
Jakież to "POLSKIE" honorem i patryiotyzmem na czołgi! ...Tylko, ze Honorem się nie strzela a patryiotyzm nie pomoże na panceze czołgów ... dumą narodową się nie zestrzeli samolotów .... Powstańcy mieli: 6 mozdzierzy 10 granatników 2 [slownie DWA] działka (nie działa) przeciwpancerne .... cięższej bronik - bark ! To tak zeby Panów na ziemię sprowadzić ... Towarzysz Kwasny śmiesznie to wygląda jaki pisze o AKowcach - przecie to zaplute karły reakcji są widzę ze w tym SLD nic sie nie uczyćie historii partii ... - ale jak potrzeba to kilku AKowców moze Towarzyszowi opowiedzieć jak dostali kilka wyroków śmierci od Towarzysza kolegó ... kiedy umówić spotkanie [może Pan wziąc czerwonych kolegów]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) wijak :
Panie Macieju, dobrze, że przynajmniej w kwestiach gospodarczych zgadzam się z Panem. Niemniej wyrażanie takiej opinii, jaką Pan raczył wyrazić w kwestii Powstania Warszawskiego , rozpoczynając ważną dyskusję, uważam za obrazoburstwo. Dotychczas podobne argumenty stosowała jedynie PRL-owska propaganda, dlatego rozumiem te oskarżenia o "czerwoność". Porównywanie nas z Czechami, małym narodem o niezdecydowanej do końca tożsamości narodowej , który niepodległość odzyskiwał właśnie dlatego, ze my o swoją walczyliśmy czyynnie i zbrojnie , jest niestosownością. Ja lubię Czechów, to sympatyczni ludzie, ale najzwyczajniejsi kosmopolici. To wlaśnie to decyduje o tym, ze nie stawali czynnie nigdy do walki o swoją niepodległość. Dlatego się nie rozumiemy , o ile w ogóle można mówić w ich przypadku o patriotyzmie to jest on "pragmatyczny", ponieważ nie czują się oni tak uczuciowo związani ze swoją historią jak my (czy Węgrzy). Przez 300 lat braku państwowości (Czesi zostali wchłonieci przez ces. austriackie już w XVII w. ) niestety zatracili tożsamość. Morawianie mają do dziś do czeskiej państwowości stosunek podobny do tego jaki mają niektórzy Ślązacy wobec Polski. Jest ona bowiem jedynie wypadkową geopolitycznej koniunktury po I wojnie światowej. My o tę niepodległośc walczylismy a Czesi dostali ją na tacy i ... nie bardzo chcieli przyjąć. Dobrze że mieli panslawistę Masaryka, któremu w jakiś sposób udało się związać ich ze Słowakami (jak sztucznym tworem była Czechosłowacja dowiodła jednak późniejsza historia ). Chcę zauważyć,że jedyny w ich ostatniej historii "zryw" (pokojowy zresztą , ale gniewny) był tak naprawdę czynem Słowaków (Dubczek był Słowakiem) . Przypomnę też , że mniej wiecej w tym samym czasie co Powstanie Warszawskie wybuchło Powstanie Słowackie. Z dzisiejszej perspektywy widaćjuż wyraźnie, że hekatomba powstańcza nie poszła na marne , że kazdy kto wówczas zginął ma udział w dzisiejszej niepodległosci (również Czechów). Oczywiscie oni chca wierzyć , ze to ich aksamitne rewolucje dawały im wolnośc, ale my przeciez historię i geopolityczne uwarunkowania powinniśmy widzieć szerzej. To właśnie nasze zrywy XIX wieczne (które nie dawały Europie zapomnieć o tej części kontynentu) i zrywy węgierskie, podiobnie zresztą jak w wieku XX dwawły wolność całej Europie środkowo-Wschodniej. Teza o wysyłaniu na rzeź młodych Warszawiaków w imię "niewiadomoczego" też jest bluźniercza. Nawet oddziały komuszej AL przystępowały 1 sierpnia do boju z poczuciem pewnosci, że to już ostatnie dni wojny w stolicy i bolszewicy kieruja swoją ofensywę na miasto. Powstanie , jak utrzymują wszyscy ich uczestnicy, gdyby nie wybuchło 1 sierpnia to i tak wybuchłoby "odśrodkowo" w kolejnych dniach - takie było parcie do walki młodych żołnierzy AK. Tego nikt nie musiał planować, głównym zadaniem dowódców było przez wiekszą część wojny a w poł. lipca 44 szczególnie "studzenie" zapału młodych podkomendnych. Ale klimat udzielal się wszystkim. Potępia Pan cała akcję "Burza " , przecież powstanie miało być jej ukoronowaniem ? Polska była po prostu wyjątkowym krajem w okupowanej Europie. Gdyby nie PW alianci oddali by nas na pastwę Sowietów bez mrugnięcia okiem , jak bez mrugnięcia oddali Czechy w 1938r. , bo ... nie spodziewali się odwetu . To właśnie Powstanie i niezłomność AK zdecydowała o tym, że przynajmniej próbowano markować jakąś demokrację po wojnie i okres do 1947 nie jest jednoznacznie komunistyczny. Nie pozwalało też przez 40 lat zapomnieć jakim narodem są Polacy (a takze Węgrzy) wszystkim kolejnym sekretarzom generalnym KPZR. Dlatego teza o tym ,ze bez patriotyzmu powstańców nie byłoby dzuisiejszej niepodległości (naszeji czeskiej w konsekwencji) jest tezą jak najbardziej słuszną .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) M.Wietrzyk :
W żadnym wypadku nie mogę się zgodzić z postawioną przez pana tezą. Wojna w sierpniu 1944 r. była już przesądzona. Od czerwca utworzony był w Europie drugi front. Wojska sowieckie stały na linii Wisły zaledwie kilkaset kilometrów od granic III Rzeszy sprzed 1939 r. Powstanie było zupełnie niepotrzebne!"Tego nikt nie musiał planować, głównym zadaniem dowódców było przez wiekszą część wojny a w poł. lipca 44 szczególnie "studzenie" zapału młodych podkomendnych. Ale klimat udzielal się wszystkim. " O to właśnie chodzi - od czego są dowódcy? O tym, że Powstanie poszło na marne przekonaliśmy się przez 45 lat PRL-u. Można się wzruszać i opowiadać o patriotyzmie ale to nie zmienia faktu, że osiągnięcia militarne i polityczne powstania są opłakane. Koszty wszyscy znają.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) wijak :
W koło Macieju (Wietrzyku). Jeszcze raz powtarzam, że Pana tezy brzmią jak komunistyczna propaganda. Z tym,ze komuniści chcieli w ten sposób zrzucić odpowiedzialność za rzeź Warszawy na AK i wybielić Sowietów, a Pan ... ? Decyzja o wybuchu insurekcji zapadała w konkretnej sytuacji politycznej . Nie wiem skąd w Panu taka pewnosć, ze w sierpniu 1944r. wszystko już było "posprzątane". A już nie wiem jakim cudem dzisiejszą wiedzę na ten temat mieli mieć powstańcy i dowództwo AK. Oczywista była przegrana Niemiec, ale to mogło trwać jeszcze bardzo długo ! Przypomnę , ze w kilka miesiecy po upadku Powstania pod koniec 1944r. załamala się np. ofensywa aliancka w Ardenach. Podstawowym celem akcji BURZA i PW był cel polityczny. To wszystko dzialo się jeszcze przed Jałtą . Jasnym się stawało , że będziemy w strefie wpływów sowieckich, ale trzeba było zawalczyć o mozliwie najlepsze warunki powojennej rzeczywistosci . Nie manifestując siły politycznej podziemnego państwa, najwiekszego w okupowanej Europie , sztab AK też zmarnowałby cztery lata walki podziemnej, setki tysiecy ofiar i całą wielką spuściznę niepodległosciową całego półwiecza XXw.. Poza elitarną tradycją Legionów (nieco wytartą w sanacyjnym państwie) i ogolnopatriotyczną tradycją ugruntowaną czasem wojny bolszewickiej 1920, nie ma większego punktu odniesienia dla dzisiejszego polskiego patriotyzmu niż Powstanie. Emocje historyczne, historyczna prawda obejmująca konkretną sytuację geopolityczną a w tym kontekście natężenie patriotyzmu - to nie są rzeczy , które mozna badać i oceniać tak jak wpływ bezrobocia na wzrost gospodarczy i odwrotnie, czy relację fiskalizm - ubożenie państwa . Dlatego uważam Pana opinie na temat PW jako obraźliwe dla całego bohaterskiego pokolenia , bez którego odwagi i uporu pewnie dziś pisalibyśmy tutaj cyrylicą. I o czym innym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) M.Wietrzyk :
Wolne żarty. Pisze pan tak jakby Powstnie przyniosło nam wolność. Jak było wszysycy wiedzą. Niczego, powtarzam niczego nie zmieniło, jeżeli chodzi o to co stało się z Polską po wojnie. Wręcz przeciwnie - Polska straciła wiele tysięcy swoich obywateli. Tak dla wiadomości - nikogo nie obrażam. To że piszę o tym iż pewne działania były nieskuteczne nie oznacza od razu obrażania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) polak :
stainbach MUST DIE !!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) W. Popiela www.upr.pl :
Ciekawa, na ogół, dyskusja. Trwa zresztą w Polsce od co najmniej 1831 roku. Chciałem sie odniejsc do jednego argumentu - że to "jak propaganda komunistyczna". Otóż jest istotna różnica. Komunisci, dziadkowie dzisiejszej 3ciej komuny, krytykowali PW z jednego powodu. Jego celem politycznym była chec pokazania Sovietom, że Polska panuje nad swoim terytorium. Cel ten nie powiodl sie (pomijam ze "sprzymierzency" sprzedali nas juz wczesniej Stalinowi) - gdyby sie powiodl, sytuacja nie bylaby az tak prosta dla czerwonych. Tymczasem, dowódcy z jednej strony chcieli pokazac Ruskim "kto tu rządzi" , a z drugiej obecnie (wowczas tez?) slyszy sie glosy, ze czerwoni nie pomogli... Przeciez pomoc naruszala ich interesu i ich plany. Czy obecni komentatorzy udają, czy nie rozumieją o co chodzi?. Warto sie zastanowic, czy nie lepiej z taktycznego punktu widzenia - (morale by nie ucierpialo, wszyscy pamietali, ze Sovieci to wróg, ktory jeszcze 3 lata wczesniej wespol z narodowymi-SOCJALISTAMI okupowal Polske, mordowal bezlitosnie (tak, ze Niemcy byli przy nich szczytem elegancji) - byloby wstrzymac przez pare miesiecy, a moze krocej armie podziemną i zaatakowac czerwonego wroga przy probie zajecia przezen W-wy. Wyciagnac Katyń itd. Wowczas alianci musieliby podjac RZECZYWISTE kroki i opowiedziec sie za Polska badz za Sovieckim okupantem. Tymyczasem stalo sie to, co sie stalo. Zolnierze sluchajac rozkazu poszli w boj, a efekt znamy. Przez ponad 30 lat "caly narod budowal swoja stolice" bedacą jednym z najwiekszych cmentarzy swiata. Rzecz ciekawa, gdy slucha sie RTV, i gdy wymieniaja powstania - jakos nie pada zazwyczaj nazwa Wielkopolskiego - dlatego, ze zwycięskie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) wijak :
O czym my piszemy - o ważeniu skutecznosci - nieskuteczności czy o patriotyzmie i konsekwencjach pewnych działań dla wielu pokoleń ? Być może dla Pana powstanie było tylko głupie , nieskuteczne i bezcelowe a ja uwazam, że nie miało żadnej historycznej alternatywy i pozostało najważniejszym punktem odniesienia dla patriotycznych postaw w dwudziestowiecznej, polskiej historii. Postaw klasycznych , takich, na jakich zbudowana jest nasza cywilizacja - Dulce et decorum est pro patria mori. To cyniczne twierdzić, ze powstańcy nie osiągnęli niczego. O krok już od postawienia tezy, ze ich ofiara jest porównywalna z ofiarą np. japońskich "kamikadze" . Takie rozumowanie moze być oznaką albo złej woli (nie podejrzewam Pana o to), albo jakiegoś zacietrzewienia. Ale taki relatywizm prowadzić może nawet do tezy , że kamikadze byli nawet bardziej skuteczni. Bo przecież wtedy , sekundę przed śmiercią byli. Taka sofistyka , w takich tematach prowadzi na manowce, obraża. To jest rozumowanie w stylu Eriki Steinbach , która też chce porównywać wypedzenia, bez historycznego kontekstu . Panie Maćku, zachęcam do ważenia słów i ocen, szczególnie kogoś kto chce się uważać za konserwartystę . Wie Pan ilu ludzi i ich pamięci Pan dotknął ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) M.Wietrzyk :
Dotknąłem "zaledwie" kilkadziesiąt może kilkaset osób z dowództwa AK. Reszcie niczego nie ujmuję. "To cyniczne twierdzić, ze powstańcy nie osiągnęli niczego." Co konkretnie osiągnęli powstańcy. Proszę o konkrety a nie o opowiadanie o wolności narodów Europy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) tolo :
Wietrzyk nie hamuj tak bo zelowki zetrzesz.Fakt , ze kazdy ma prawo do swojej oceny ale nie musisz tych ludzi odrazu pod sciane stawiac.Jakby twoj dziadziu -powstaniec- czytal te twoje wypowiedzi , rowniez by stwierdzil po co cie ktos zrobil i kogo sie doczekal.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) M.Wietrzyk :
Człowieku o czym ty piszesz? Zastanawiasz się czasem czy tak sobie naciskasz klawisze?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) SM :
Ironia losu, czy może jednak Nemezis dziejowa sprawia, że 60. rocznica Powstania Warszawskiego przypadła akurat w roku, w którym rząd Rzeczypospolitej Polskiej podpisał traktat konstytucyjny, pozbawiający państwo suwerenności politycznej. Taki postępek wzburzył ponoć nawet tych, którzy rok wcześniej nawoływali do poparcia Anschlussu. Ano, Stanisław Cat-Mackiewicz nie na darmo pisał, że tylko język polski wytworzył makabryczne powiedzenie: "marzenia ściętej głowy". Cóż właściwie będziemy tak uroczyście czcili 1 sierpnia? Przecież powstańcy warszawscy porwali za broń, by w sytuacji politycznie beznadziejnej przynajmniej zademonstrować przywiązanie do niepodległości i suwerenności narodowej. Ostentacyjny hołd składany im przez ludzi, którzy gotowi są skwapliwie wymienić suwerenność za "subwencje", sprawia wrażenie nieszczerego, a taka nieszczerość graniczy już z obelgą. Ale widać nad Powstaniem Warszawskim ciąży już jakieś fatum; jeśli nie więzienia i "zapluty karzeł", to hołdy ze strony prezydenta Kwaśniewskiego. Już sam nie wiem, co gorsze... S.Michalkiewicz http://mazows ze.k-raj.com.pl/10914715302010 9.shtml

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) Jakub Kwaśny :
Ironia losu? a może wielki historyczny moment. Bo 10 lat temu ta rocznica takiego wydziwięku nie miała. Teraz dopiero Polska może czuć się Wolna i oddychać pełną piersią w jednoczącej się Europie. Pamietam jak dziś, moment składania wieńców pod grobem nieznanego żołnierza 3 maja tego roku w pierwszym szeregu AK'owcy z wiencami, a przy mikrofonie Poseł Grabowski mówi o utracie suwerenności i okupacji po wstąpieniu POlski do UE. Jaka była reakcja AK'owców, kompletna bulwersacja i słowa typu " Gówniarzu czy ty wiesz co to jest okupacja, utrata suwerenności" Co moge powiedzieć TERAZ POLSKA ! (nareszcie)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2004) Jakub Kwaśny :
zapomniałem dodać : "precz z ciemnotą"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) M.Wietrzyk :
Teraz już jestem pewien, że nie obraziłem w żadnym swoim zdaniu AKowców Powstańców. Nie dziwie się tak ogromnym stratom i nie dziwi mnie, że Polska znalazła się w takiej sytuacji jak obecna. Machać szbelką ooo tak, to lubimy ale pomyśleć nad sensem machania, to już nie bardzo. A machajcie sobie, machajcie tylko jak zwykle przyjdzie ktoś kto ma większą szable i wam przetrzepie tyłki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) W. Popiela www.upr.pl :
Powstańcy, przynajmniej część, chciała zamanifestować swoje dążenia do wolności, wobec nadciągającego bolszewizmu. Dzis, po 60 latach, bolszewizm wchodzi do Polski ... z zachodu, via UE i rządy czerwonych: "Ministerstwo Gospodarki i Pracy ma już gotowy projekt o radach pracowników. Właśnie rozsyła go do konsultacji. Ustaw musi wejść w życie w 2005 r. - wymaga tego Unia Europejska. Jednak dyskusja o tym, jak rady mają wyglądać, dopiero się zaczyna. Sprawa jest drażliwa - promotor nowej ustawy wicepremier Jerzy Hausner ma oponentów nawet w swym resorcie" - informuje dziennik.Członków rad wybierać będą w tajnych wyborach sami pracownicy. W jakich firmach pojawią się rady? We wszystkich, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników, poza nielicznymi już przedsiębiorstwami państwowymi Kto zna czerwonych ten wie, że owe RADY ROBOTNICZE ( żołnierskie są nie w modzie - wojsko mogłoby czerwonych pogonić), będą z pewnością nietykalne i znów kasta świętych czerwonych krów się rozrośnie. Biedny kraj pod włądzą ZSRE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) a :
twoja zone tez Wietrzyk wymachaja bo ma ktos wieksza szable hehee

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) Zaściankowiec :
Towarzysz Kwasny nie uważał na lekcjach na Drużbackiej ??? Przecież to "zaplute krły reakcji" są ... niech Towarzysz zapyta starszych kolegów ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) Ciemnogrodzianin :
A więc panie Kwaśny 10 lat temu Polska wg Pana nie była wolnym państwem. Teraz dopiero pod panowaniem unijnych biurokratów czuje się Pan wolnym człowiekiem. Ja jakoś pełną piersią nie jestem w stanie oddychać- za dużo socjalistycznego odoru.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) wijak :
Temat, jak widzę, daje szansę "wyszumienia" się w każdej bieżącej politycznej kwestii i robi się już bełkot. A całość dyskusji, panie Macieju, rozpoczęła sie od Pana wątpliwości co do zdania "gdyby nie ofiara Powstańców (...) nie byłoby bowiem dzisiaj wolnej Polski ". Chciałbym wrócić na te tory. Abstrahując od tego co tu wypisuje p. J.Kwaśny i oczywistej utraty części suwerenności przez kraj (nie oceniam , czy w zlej , czy dobrej sprawie - nie o tym mówimy) - wyrażam podobne stanowisko , co wójt Molczyk. I w zasadzie wystarczyłoby to za odpowiedź na Pana pytanie "Co osiągnęli powstańcy ?". Myślę, że Pana wiedza na temat Powstania nie jest jednak za duża. Powtarza Pan już kolejny raz bardzo obiegowe opinie na jego temat , w ten sposób przez 60 lat mówili tylko komuniści . To prawda, ze najpierw dyskusja a potem decyzja o dacie wybuchu PW podzieliła zarówno członków władz podziemnego państwa , jak i rzad na wychodźstwie. Niemniej - NIE ZNAM - powtarzam NIE ZNAM opinii kogolwiek z liczacych się wówczas postaci świata nie-totalitarnego, którzy by uważali, ze Powstanie było niepotrzebne i można go było uniknąć. Wrecz przeciwnie - było planowane wiele lat, oczekiwane, nieuchronne. Nie miało alernatywy. AK popychane było do działania m.in. lipcową aktywnością komunistów. Jeśli nie AK to AL wzięłoby na siebie rolę detonatora powstania i w glorii "prawdziwego" podziemia , które nie "stchórzyło w ostatniej chwili" witałoby parę tygodni później w W-wie czerwonoarmistów. Jakaż piękna legitymizacja bolszewickiego PKWN-u. Żaden Rząd Jednosci , żaden Mikołajczyk już nie byliby potrzebni. Komuniści zyskaliby przynajmniej 3 lata bez tych wszystkich demokratycznych ceregieli. Znając Stalinowców - los "tych tchórzy" z reakcyjnego AK , które pewnie nawet paktowało z hitlerowcami byłby przesądzony. Gdyby wiec nie zginęli na barykadach W-wy zgniliby w sowieckich kazamatach. Chcę w tym miejscu podkreślić , że tysiące zołnierzy AK , którzy zostali po wojnie na zachodzie, jako jeńcy wyzwalani przez zachodnich aliantów nie miałoby tej szansy, gdyby powstanie nie wybuchło. Chociaż oczywiście to efekt niezamierzony. Ale przecież kompletna rozwałka Warszawy też nie była pomysłem "Bora", czy "Montera" ! Jałtański porządek też mógł wyglądać nieco inaczej, gdyby nie ta manifestacja polskiego państwa podziemnego. Radzę poczytać np. J. Ciechanowskiego "Powstanie Warszawskie", albo parę pozycji prof. Kerstenowej nt. sytuacji 1943-47. Polecam też zbiór wspomnień ówczesnego doradcy Roosevelta (nazwisko uciekło mi z głowy, był później ambasadorem USA w Bonn). Ale najważniejszy jest wpływ PW na całe pokolenie "kolumbów" i klejne pokolenie, które dojrzewało w tym cieniu. Powstanie warszawskie właśnie poprzez swoją skalę , ofiary i niezaplanowaną przecież przez dowództwo AK hekatombę miasta było i jest niezniszczalną legendą dla wszystkich, którzy nie stracili wiary przez to półwiecze PRL-u i ... doczekali się. Bo jakby nie krytykować Unii E. , poprawnosci politycznej i innych postaw polskich polityków - obecna sytuacja polityczna i wolnościowa Polaków jest nieporównywalnie korzystniejsza od jakiegolwiek okresu w historii Polski. O zagrożeniach trzeba wiedzieć, informować i przeciwdziałać im , ale ich nie demonizować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) VereDico :
Nie rozumiem waszego oburzenia na M. Wietrzyka. Jest on pragmatykiem i umie kalkulowac, czego najwidoczniej nie mozna powiedziec o innych. Najdobitniej swiadcza o tym powstania - listopadowe i styczniowe mialy miejsce w momencie w ktorych Rosja dawala nam duzo sowbod (czasami byly wieksze niz chocby za Ksiestwa Warszawskiego) , do tego kompletnie nieprzemyslane PW, ktore jest dzis powodem do chluby (jakiej?) O tym sie nie mowi, ale zapal powstanczy szybko topnial wprost proporcjonalnie do liczby ofiar. Trzeba podtrzymywac mity, zwazywszy ze niczego sie juz nie zmieni. Drodzy koledzy wy sie stanowczo zapedzacie. Nie powiecie mi, ze te 200 tys ludzi umarlo ze swloami Bogurodzicy na ustach, ba jestem przekonany, ze niewielu chcialo umierac. Ale swoja decyzja o wywolaniu PW zaprzepaszczono wielu ludziom zycie i je najzwyczajniej zmarnowano. Niemcy wyczuli sytuacje, ze decyzja Rosjan o braku ataku jest stricte polityczna i poprzez powolne wykanczanie Warszawy opozniali decydujace starcie na froncie wschodnim. przeciez gdyby Niemcy chcieli to by w 10 dni powstanie zniszczyli i nic by nie dalo bohaterstwo powstancow, gdyz porywac sie na czolgi z reguly nie chadza sie z bronia krotka a tym bardziej z kijami czy lomami, a duza czesc ludzi byla tylko w to wyposazona. Mowicie, ze gdyby PW odnioslo sukces to byc moze panstwo Polskie bylo wolne. Bynajmniej. trzeba byc totalnym dyletaantem by tak twierdzic. Jelsi kojazycie Jalte, powinniscie kojazyc Teheran (1943), na ktorym wstepnie opracowano podzial ziem. Polska znalazla sie w radzieckiej strefie wplywow. Bawia mnie slowa i Kwasniewskiego i Daviesa, ze powstanie bylo warte, ze odznaczylismy sie duma, ze moglismy z podniesiona glowa czekac na defloracje tym razem ze strony ZSRR. Ok, ale za jaka cene?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) jarek :
A gdyby nawet powstanie się powiodło to co?? NKWD miałoby całe AK na tacy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2004) a :
za cene 60 lat niewoli kolejniej przez zsrr

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2004) O.Hare :
No wlasnie, gdyby nie Powstanie to NKWD i tak wykonczyloby tych ludzi. Chyba, ze p.Wietrzyk uwaza, ze Zachod mial juz plan jak przesiedlic ludnosc Warszawy na zachod wiedzac jakie represje ich czekaja. P.S. nastepnym razem jak przewodniczacy SZZ AK bedzie u Was na wykladzie to niech pan sie podzieli z nim tymi uwagami?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2004) jj okocha :
Popelniono jeden zasadniczy blad. Nalezalo poczekac na przyjazd czerwonych i z nimi rozpoczac wojne. Niemcy juz sie nie liczyli. To zblizajaca sie czerwona zaraze nalezalo wykonczyc!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2004) ??? :
Jakie jest zadanie zolnierza jesli nie walka???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2004) hu jwa mwdu pe :
Powstanie (choc mowimy o innej skali) bylo rownie niepotrzebne jak wszystkie akcje i pseudoakcje UPR przeciwko UE i wstapieniu do niej. Wszystko jest przesadzone i nie ma juz o co kruszyc kopii. Niektorzy najwyrazniej nie maja co zrobic z wolnym czasem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2004) M.Wietrzyk :
O.Hare uwagami na temat czego? Na temat przesiedlenia?Czy powstania?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2004) WIN :
Jak czytam niektóre wypowiedzi- że PW nie miało sensu- nasuwa mi się jedno zdanie: po co walczono o Westerplatte? To już kompletnie nie miało sensu.Taki tok rozumowania doprowadza do takiego wniosku. Widzę pewien sens zaprzeczania idei walki o wolność - to wlaśnie robota "VI kolumny" aby naród uczynić powolnym na zdarzenia,których celem będzie sterowanie zewnętrzne narodem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) M.Wietrzyk :
Nie ma to jak sobie pomanipulować wykorzystując sentyment do pewnych zdarzeń, prawda WIN?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) VereDico :
No tez nie wiem po co walczono o Westerplatte, nad Bzura, itd. Inne narody jakos spokojnie do tego podszedly, no ale nie my. I znow sie wykrwawilismy. Polacy rozumieja tylko, ze maja honor i ze tzreba za wszelka sile walczyc, a to glupota, zapominaja, ze istnieja tez inne pojecia, ktore mozna wcielac w zycie, chocby praca organiczna. WIN moje postrzeganie tych wydarzen bynajmniej nie jest zwiazane z tendencyjnoscia, ba wiaze sie z subsumpcja faktow i racjonalnym podejsciem do nich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) M.Wietrzyk :
Zaraz, moment! Mylicie dwie różne rzeczy. Kampania Wrześniowa była jak najbardziej uzasadniona. Po pierwsze nie mieliśmy zbyt dużego wyboru bo to nie Polacy zaczęli wojnę tylko Niemcy (w Warszawie sytuacja była odwrtona - to Powstańcy zaatakowali Niemców). We wrześniu 1939 mogliśmy (przynajmniej teoretycznie) liczyć na pomoc Anglii i Francji. Powstańcy na taką pomoc liczyć nie mogli !!! Czym innym jest sytuacja przymusu a czym innym wolnego wyboru. Czym innym jest podpisany układ a czym innym domysły i przypuszczenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) fafara :
Po co wiec wydalismy pieniadze na referendum unijne? Powinnismy sie od razu poddac wiatrom historii i przystapic do UE!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) KonsLib :
Absolutnie kampania wrzesniowa byla niepotrzebna. Caly narod powinien wziac wtedy nogi za pas i uciekac najdalej gdzie kto mogl. Zreszta, tak naprawde, nalezalo Hitlerowi oddac Gdansk, zgodzic sie na autostrade itd. Bylby spokoj. Jesli jednak ktos liczy na innych, a nie na wlasne sily (pomijajac fakt, ze nawet bialy wywiad powinien doniesc rzecz oczywista: Anglia i Francja nie sa gotowe bronic samych siebie, a co dopiero pomagac innym.) to tak wlasnie na tym wychodzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) Zaściankowiec :
Np. Łojek skłania sie do tezy ustepstw wobez Hitlera - ale juz w tedy zadziałłay honory i dumy ....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) november_rain :
kolejny raz musze niestety wzdychac nad glupota i dziwnymi pogladami pana wichera Wietrzyka---prosze mi powiedziec ...skoro ma pan rzeczywiscie przodkow ...ktorzy walczyli w tych powstaniach...skoro panski dziadek odgrywal tam wazna role...to jak moze pan miec takie przekonania o tym co sie wydarzylo....jak mozna mowic ze ich smierc byla nie potrzeban.......zriozum baranie .....zrozum baranie ze to bylo jedyne wowczas sensowne wyjscie...walczyc a nie psioczyc i wymyslac ambitne nie realne plany....nastepnym razem zastanow sie co piszesz.....bo z kazda debata pokazujesz jakies idiotyczne przekonania.....ciekawi mi kto naklad panu taki dziwny sposob patrzenia na swiat......upr chyba rzeczywiscie krzywdzi swoich ,,kchankow''

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) november_rain :
moj dziad tez tam walczyl...i byl w obozie.....ale nauczyl mnie szacunku...i dal jasny obraz na tamte wydarzenia....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) M.Wietrzyk :
Mój też miał jasny obraz. Może dlatego, że był dobrze przeszkolony w Anglii i Szkocji. Nie był narwańcem, który pcha się nie patrząc gdzie i na co. Dobrze wiedział jakie są siły i jakie są szanse.Tak na przyszłość. Baranie to sobie pan może powiedzieć stojąc przed lustrem."Jedyne sensowne wyjście", "konieczność dziejowa" - nauczył się pan powtarzać jak papuga zasłyszane gdzieś zwroty, których nie tylko nie potrafi pan uzasadnić, ale nawet nie próbuje tego zrobić.3/4 użytkowników tego forum głosowała zapewne za wejściem Polski do UE i pewnie tyle samo wylewa teraz krokodyle łzy i oburza się, jak mogłem napisać to co napisałem.HIPOKRYCI!!! Opowiadajcie sobie dalej bajeczki, przekonujcie się nawzajem jacy byście byli odważni gdyby teraz wybuchła wojna. Cóż z tego, jeżeli sami własnym działaniem zaprzeczacie temu o czym mówicie i piszecie. To wy obrażacie pamięć poległych w Powstaniu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) a :
ale ty jestes Baran wietrzyk.Nie wiem kto ci to napisal ale trfail

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) Partyzant :
W KL Warschau zginęło ok. 200 tys. Warszawiaków, co polski nierząd do dzisiaj próbuje przemilczeć. Gdyby wtedy powstańcy nie poszli na barykady skonczyliby podobnie. Ale oni zamiast czekac na to z rozlozonymi rekami ruszyli do walki. Moze szanse nie byly duze, ale lepsze to niz nic nie robic i czekac na manne z nieba. Chwala Powstancom i wszystkim uczestnikom Akcji Burza! Czesc ich pamieci !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) Eduardo :
Mam pytanie do p.Wietrzyka: czy pana poglad jest jednoczesnie pogladem UPR na temat Powstania? To dla mnie bardzo cenna informacja. Jesli tak to, choc od poczatku praw wyborczych glosuje na UPR, nigdy wiecej nie zaglosuje na UPR. Bardzo prosze o odpowiedz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-08-2004) M.Wietrzyk :
Panie Eduardo czy pan nie ma swojego własnego rozumu i musi się pan posiłkować tym co ktoś inny uzna za odpowiednie? Jak dla mnie to może pan nawet głosować na SLD albo NSDAP. Jeżeli głosuje się na jakąś partię to wypadałoby znać jej program a nie "pogląd", bo partia jako taka poglądów nie ma (tylko jej członkowie). Więc śmiało!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-08-2004) Eduardo :
Panie Wietrzyk, mnie nie interesuje co jak dla pana moge glosowac. Jak dla mnie to pan rowniez moze glosowac na SLD i NSDAP. I pana ******* odpowiedz tez nie wplynie na moja decyzje. To moze zapytam prosciej: czy czlonkowie UPR maja taki sam poglad na temat Powstania Warszawskiego jak pan? Smialo czy z lekka niesmialoscia, ale chcialbym uslyszec odpowiedz na to pytanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-08-2004) VereDico :
Apeluje do moderatorow o przeprowadzanie testow psychologicznych i dopiero po pomyslnym im przejsciu umozliwic szczesliwcom pisanie. Wszyscy potepiacie Hitlera, Stalina a sami stawiacie 200 tys ludzi i 200 tys rannych i zniszczenie miasta w ponad 90 % na szale z duma i chluba narodu polskiego? Nie sadze, ze to bylo warte tego. Co to nam dalo? Dzis o tym sie nie pamieta, a amerykanie czy inne nacje myla PW z powstaniem w gettcie. Narzekacie na dzisiejsze rzady, ze marnuja i defrauduja pieniadze. To jest pikus w porownaniu do tego, co utracilismy podejmujac decyzje o walce z niemcami. A ich sie dzis wynosi na oltarze, za co? Powinni stanac przed plutonem egzekucyjnym, a gdybym mial mozliwosc to bym zadenuncjowal osoby, ktore podjely decyzje o PW, ot stan wyzszej koniecznosci. Lepiej poswiecic 10 osob nizli narazic sie na 200 tys strat. Przypominam, ze przez wiele lat po wojnie duza czesc produktow byla dodatkowo opodatkowana na rzecz 'odbudowy Warszawy". Kaczynski powiedzial, ze warszawa stracila na dzisiejsze pieniadze okolo 100 miliardow dolarow!! Nie licze krzywd ludzkich...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-08-2004) Winetou :
Eduardo. Musisz jeszce prosciej widocznie zapytac .Powiedzialem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-08-2004) Adrian Podsiadlo :
Politycznie nie najlepiej wykonane. Popelniono bardzo wiele bledow. Przede wszystkim nie sprobowano wlaczyc PW w cala kampanie antyhitlerowska. Gdyby rzady zachodnie odmowily jasne byloby dla calego swiata, ze zostalismy sprzedani. A tak to dzis nawet slowa sorry nie uslyszymy, a co dopiero mowic o zadoscuczynieniu. Oczywiscie patrzac na bledy nie mozna zapomniec o roznych aspektach m.in. o tym co pisal Partyzant. Jednak, jedno to wymiar polityczny, a drugie to wymiar ludzki. Bohaterskiej walce i poswieceniu zolnierzy i mieszkancow Warszawy nalezy sie najwiekszy szacunek i podziw. Dlatego ewentualnie krytykujac PW nalezy byc bardzo delikatnym w slowach, bo mozna dotknac czyjesc bardzo czulej rany, ktore moze jeszcze krwawi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-08-2004) M.Wietrzyk :
Panie Eduardo, a co ja, wróżka jestem? Zapytaj pan członków UPR.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-08-2004) Eduardo :
A to przepraszam. Myslalem, ze jest pan zwiazany z ta partia. Widocznie cos mi sie pomylilo. Na cale szczescie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-08-2004) M.Wietrzyk :
Proszę zapytać każdego z osobna. Nie jestem rzecznikiem żadnej z tych osób więc się za nie nie wypowiadam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2004) a :
Wietrzyk znow sie Ci sie cos pomylilo.Powstancy zaatakowali Niemcow .chBopie 5 lat okupacji a ty mowis z powst, zaatakowlai hehezalosne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2004) M.Wietrzyk :
Lecz się "a" na nerki bo na głowę za późno. To niby co powstańcy zrobili? Przyszli do koszar i poprosili Niemców aby grzecznie opuścili Warszawę?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) Eduardo :
A to w UPR kazdy ma swojego rzecznika? Gdzie mozna znalezc liste tych rzecznikow?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) M.Wietrzyk :
Nie ma takiej listy bo każdy ma swojego wodnika a nie rzecznika.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) Eduardo :
Widze, ze pan klamie panie Wietrzyk. Najpierw pan twierdzi, ze nie jest rzecznikiem czlonkow UPR i nie bedzie sie za nich wypowiadal, a teraz opowiada pan co kazdy ma. Szkoda, ze zajal sie pan tym co maja w "kieszeni", a nie co w "glowie".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) M.Wietrzyk :
Panie Eduardo o czym pan w ogóle pisze? Pan chyba nie rozumie po polsku. Jaka lista? Jacy rzecznicy? Zadaje pan pytania jak dziecko z przedszkola. Ostatnie zdanie to już szczyt wszystkiego. Mógłby pan wyjaśnić o co panu chodzi z tymi kieszeniami i głową. Coś mi się zdaje, że pan nigdy na UPR nie głosował bo nasi wyborcy mają z reguły trochę oleju w głowie a tego u pana nie widać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) gonzo :
"Eduardo" , wodnika/rzecznika ta taka gra słów (niestety dla inteligentnych) - a Panu od razu się "kojarzy"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) Winetou :
Wietrzyk wiedze ,ze ty cos kumasz tutaj mają byc komentarze do artykułu a nie do tego co ktos napisze dupku Patrzac nei tylko mie sie to nie podoba.Powiedziałem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) M.Wietrzyk :
Dupku to powiedz do swojego ojca. Nauczyć się chłopie pisać po polsku bo trudno się czyta ten twój bełkot.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) november_rain :
Odnosze wrazenie panie wicher ze ci sie w dupsku poprzewracalo...i przsed lustrem to sam sobie podziwiaj swoja marna twarz....dosc ze ktos ci zryl troszke psychike...to stary nir ja tylko ty jestes naszpikowany jakas dziwna ideologia i zwrotami ktore pewnie dostales od pana Popieli...a on od waszego mentora Korwina Mike fike.....wiesz rozumiem ze masz pojecie na temat polityki i tak dalej...ale moze nie kwestionowalbys juz zaslug pewnych ludzi w naszej historii...bo napewno jesteas ostatnio osoba ktora mam prawo ocenia kogokolwiek z tamtych czasow........swoja droga to dobrzae ze macie ta stronke bo to jedeyne chyba miejsce gdzie mozecie zamieszczac takie brednie ktore wam slina na jezyk przyniesie...... Wcale mnie nie dziwia panskie ataki na kogokolwiek kto sie nie zgadza z panem...ludzie ktorym sie wydaje ze zjedli wszystkie rozumy jeszcze daleko nigdy nie zaszli...wiec oby tak dalej panu sie wydawalo...to moze kiedys RZUCE Panu piataka ...jak juz bedziesz. na dnie ...zebral pod stacja pozdrawiam:)p

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) november :
mam jeszcze pytanie....zdajesz sobie stary sprawe ze dzieki tym ludzia ktorzy gineli za wolnosc tego kraju....mozesz nazywac sie polakiem i zyc na polskiej ziemi....wiec moze bys ich nie krytykowal...wielki historyku i polityku.........eht jaki mlot

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) M.Wietrzyk :
Dlaczego mam nie krytykować? To byli tacy sami ludzie jak my. Każdy jest poddawany ocenom więc i Powstańców można a nawet należy oceniać. Sorry stary, ale nawet gdybyś mi kiedyś rzucił piątkę to bym jej od Ciebie nie przyjął.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2004) geldo :
Panie Maćku, dziwie się Panu, ze się Pan angazuje w takie szczeniackie pyskówki nie na poziomie. Chłopaki (winetou , november ...) zniszczyli dyskusję, Pan się przyłączył do tej destrukcji, zaczła rzucać podobnymi obelgami i jeszcze Pan udaje, że ta dyskusja trwa. żenujące

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2004) M.Wietrzyk :
Przepraszam, już nie będę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2004) Eduardo :
Panie M.Wietrzyk, zaczal pan mnie lapac za slowa i pouczac wiec i ja to samo zrobilem z tym co pan napisal. A to, ze jest to na poziomie przedszkola to sie zgodze. Probowalem sie znizyc do pana poziomu (ktory do tej pory uwazalem za wysoki), ale jak widzi pan chyba srednio mi wyszlo. Na tym koncze. Moze pan mnie jeszcze obrzucic paroma epitetami. Nie ma problemu. Moze to panu w czyms ulzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2004) M.Wietrzyk :
Nie no... Jak pan sobie to wyobrażał, że wypowiem się za każdego UPRowca z osobna i zaświadcze że tak właśnie myśli? Przecież to śmieszne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2004) winetou :
samo haslo UPR -owiec juz jest smieszne .Powiedzialem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2004) Koli :
Eduardo, Wietrzyk chce powiedziec, ze nie wszyscy w UPR mysla tak jak on i popieraja Powstanie Warszawskie. Znam osobiscie takich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2004) winetou :
ale kuzwa Wietrzyk nie nie nie popiera P.Wpowiedzialem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-08-2004) Ja wolll...e :
A w ogole to Polacy rozpetali 2 W.S. !!! Co udowadnia najnowsza gra komputerowa "C****: P*****".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-08-2004) wolny słychacz :1292754 
Ja powiem wam tyle powstanie a się nie powiodło cele zostały nie wykonane uważam że obrońcy warszawy ukazali chart ducha i wielką odwagę ale ponieśli klęskę militarnie i politycznie czyli cel nie dostał spełniony PONIEŚLI KLĘSKĘ!!!!!!!! a my Polacy kochamy bechterów ginących na barykadzie nie ważne czy słusznie ginęli ważne że ginęli

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947