To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej    -   04/5/2010
Festiwal Muzyki Odnalezionej po raz 17.
Rusza siedemnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, organizowanego przez tarnowskich muzyków i animatorów Teresę Kaban i Henryka Błażeja (Agencja Inter-Art). To unikalne i wciąż chyba niedoceniane wydarzenie realizowane jest od 1994 roku w Tarnowie oraz w kilkunastu miejscowościach Polski południowej i centralnej. Niezwykłość tego festiwalu polega na prezentacji zapomnianych i niedawno odnalezionych utworów kompozytorów polskich i obcych. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Dziś, w pierwszym tarnowskim koncercie o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej usłyszymy francuski duet saksofonistów: Liliana Berezna - i Dymitr Maksymenko. Na fortepianie akompaniował im będzie Jerzy Fomenko.

Ogloszenie
>

Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k.Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii…

Jak przypominają organizatorzy Festiwalu, podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć m.in. nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane „Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z III w) a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”. Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy a także odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD. W latach 1996-2002 honorowy patronat nad Festiwalem objął Prezydent Polski Pan Aleksander Kwaśniewski, który zaszczycił swoją obecnością inauguracyjny koncert VII Festiwalu w Tarnowie w roku 2000. Obecnie Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego.

HARMONOGRAM TEGOROCZNYCH KONCERTÓW w TARNOWIE i REGIONIE

4.V. Tarnów - Sala Lustrzana - godz. 19.00
Koncert duetu saksofonistów z towarzyszeniem fortepianu (Ukraina)
Wystąpią Liliana Berezna - saksofon, Dymitr Maksymenko - saksofon, Jerzy Fomenko - fortepian
Berezna i Maksymenko - to młodzi wirtuozi saksofonu z Kijowa - laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych (Belgia, Holandia). Koncertują często w Belgii, Holandii. Recenzenci chwalą ich za maestrię techniczną oraz kulturę brzmienia. Koncert wypełnią utwory w oryginale napisane na saksofon z fortepianem oraz na 2 saksofony z fortepianem.
W programie : utwory z 1861 r m.in. Leon Chic - "Solo sur la Tyrolienne", Joseph Arban - "Caprice et variations" i R. PLanel - "Serenada włoska".

6.V. Nowy Sącz - Sala Ratusza - godz. 18.00
Koncert na flet i harfę (Niemcy)
Wystąpią : Bernadette Solange Bass - harfa i Frieder Gauer - flet ( Niemcy)
Bernadette Solange Baas - laureatka miedzyn. konkursów (Paris, Torino, Frankfurt n. Menem). Solistka orkiestr w Stuttgarcie, Erfurcie, Bambergu. Często występuje w duecie z Friderem Gauerem.
Frieder Gauer - solista orkiestr w Frankfurcie, Erfurcie. Współpracuje z wieloma uznanymi artystami Europy (Bach - Collegium Dusseldorf, Prager Cembalistin, Dresdner Solisten, Wiener Glasharmonika ....).
Jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Erfucie. Nagrał kilkanaście płyt. Posiada też na koncie nagrania radiowe.
W programie m.in.: anonim - Renaisanne Taenze, V. Capirola - "Gentil Prince", A. Le Roy - Bran le Gay, P. Attaignant -Suite, A. Caplet - "A la francaise", M. Marais - Wariacje, D. Scarlatti - Sonate d i Sonate B

8.V. Tarnów - Mościce - kośćiól pw. M.B. Królowej Polski - godz. 19.30
Duet organowo-saksofonowy(Austria). Wystąpią Florian Pagitsch - organy i Hannes Kawrza - saksofon
F. Pagitsch - laureat miedz. konkursów (Budapeszt, Lipsk, Linz, Salzburg, Wiedeń). Koncertował m.in w Belgii, Austrii, Niemczech, Pakistanie, Indii, Iranie, Japonii, Australii, USA. Posiada nagrania płytowe. Od 1989 r. jest profesorem klasy organów w Wiedniu.
H. Kawrza - jako solista występował z orkiestrami Austrii, Włoch, Belgii, Węgier, Polski, Turcji, USA. Jest profesorem klasy saksofonu na Uniwersytecie w Graz i Konserwatorium w Klagenfurcie.
Założyciel saksofonowego zespołu kameralnego "Saxallegro".
W programie utwory na organy solo, saksofon solo oraz w duecie na saksofon i organy. m.in: J. Rueff - Chansson et Passpied, M. Bitsch- Vilageoise, I. Posch - Suita, G.Ch.Wagenseil - Suita, oraz utwory P.M. Dubois, R. Noda, G. Faure.....

9.V. Tarnów - Sala Lustrzana - godz. 19.00
Claudia Grimaz - - sopran i Andrea Rucli - fortepian (Włochy)
C. Grimaz - solistka teatrow operowych m.inn w Turynie, teatru Królewskiego w Brukseli. Jej pasją jest muzyka kameralna. Koncertowała w całej Europie, szczególnie często w Niemczech, Austrii, Belgii. Nagrała kilka płyt. Ostatnio zarejestrowała cykl pieśni Emmy Adaievsky.
A. Rucli,- solista i kameralista. Brał udział w wielu miedz festiwalach (Dubrownik, Kuhmo, San Remo, Festiwal Radia i Telewizji Słowenii, Festiwal RAI....). Nagrał wiele płyt. Ostatnia - z cyklem pieśni E. Adaievsky.
W programie : Ella von Schulz Adaievsky - "Preludia na głos i fortepian", Suita - na fort solo, Serenada na fort solo.

15.V - Tarnów - Sala Lustrzana - godz. 19.00
Orest Smovzd - skrzypce i Jerzy Fomenko - fortepian (Ukraina).
O. Smovzd - młody wirtuoz z Kijowa. Laureat konkursów w Londynie, Genewie Kijowie. Zdobywca wielu bardzo pochlebnych recenzji krytków za niebywałą technikę połączoną ze szlachetną kulturą brzmienia. J. Fomenko - pianista- kameralista. Koncertował w całej Europie. Obecnie prof. Specjalistycznej Szkoły dla Talentów Muzycznych w Kijowie.
W programie m.in: A. Dietrich - Sonata F.A.E (pisana przez 3 kompozytorów : J. Brahmsa, R. Schumanna i A. Dietricha). O. Bull - "Polacca guerrierra" - - w tym roku obchodzi 200 rocznicę urodzin !, I. Lewicki - Wariacje, G. Bizet - F. Waxmann - wariacje nt. "Carmen".

21.V - Dębica - kościól pw. Św. Jadwigi - g. 19.15
Wystąpią : Teresa Kaban - fortepian, Henryk Błażęj - flet z Kwintet Krakowski.
W programie m.in: Koncert młodzieńczy F. Mendelssohna d, J.S. Bach, I.J. Krogulski

22.V - Tarnów - Kościół O.O. Filipinów - godz. 19.30
Wystąpi "Collegium TLT" z Levoczy (Słowacja): Gabriela Tomkova - szpinet, Peter Tomko - lutnia, Vlado Tomko - flety proste.
Artyści specjalizują się w wykonawstwie muzyki zalegającej w archiwach; także w uzupełnianiu rękopisów. Nagrali kilkanaście CDs. Brali udział w wielu festiwalach muzyki dawnej (Londyn, Bruksela, Praga, Bratysława...). Mają na koncie nagrania telewizyjne.
W programie: muzyka z archiwów muzeów Levoczy i Wielkiej Lubowni.

29.V. Wieliczka - Centrum Kultury i Turystyki - godz. 18.00
Wystąpią : Teresa Kaban - fortepian, Henryk Błażęj - flet z Kwintet Krakowski
W programie m.in: Koncert młodzieńczy F. Mendelssohna d, J.S. Bach, I.J. Krogulski....

30.V. Bochnia - Koncert plenerowy na pl. Kocioła sw. Mikołaja - godz. 16.00
Wystąpią : Teresa Kaban - fortepian, Henryk Błażęj - flet z Kwintet Krakowski
W programie m.in: Koncert młodzieńczy F. Mendelssohna d, J.S. Bach, I.J. Krogulski....


Poza naszym regionem będą również koncerty na Śląsku, w Skierniewicach, Ożarowie, Bełchatowie, Sieradzu, Radomsku, Czeladzi i Trzebini. Wystąpią m.in. O. Popowicz - trąbka i H. Władyslawski - fortepian(Czechy), Anders Langerquist - skrzypce i Mats Widlund - fortepian (Szwecja) oraz chór "Gloria" z muzyką sakralną kościołów Ukrainy i Rosji (Rosja).

Szczegóły na stronie: www.inter-art.com.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 18:44:28
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html