To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Immunitet ochroni Andrzeja Sztorca przed konsekwencjami uprawomocnienia się jego wyroku?    -   07/5/2010
Poseł na chwilę, czy na rok ?
W środę ślubowanie poselskie złożył w sali sejmowej Andrzej Sztorc (PSL), który aby zająć miejsce tragicznie zmarłego Wiesława Wody opuścił zajmowany dotychczas fotel przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego. Decyzję o objęciu mandatu poselskiego Andrzej Sztorc podjął na zaledwie kilka dni przed posiedzeniem w Tarnowie sądu II instancji, który 11 maja ma zdecydować o uprawomocnieniu wyroku, jaki zapadł w sprawie ludowca już dwukrotnie. W przypadku uprawomocnienia się ostatniego, lutowego wyroku (wyrok w zawieszeniu i grzywna) Sztorc nie tylko nie mógłby objąć mandatu poselskiego, ale straciłby również mandat radnego wojewódzkiego. Od środy 57-letniego polityka z Woli Rzędzińskiej chroni już jednak immunitet poselski, co pozwoli mu jeszcze przez co najmniej rok uniknąć konsekwencji ewentualnego uprawomocnienia wyroku.

Ogloszenie

Bo objęcie mandatu co prawda nie przerywa postępowania karnego i nie uchroni posła przed ostatecznie zasądzoną karą, ale oddali jej wykonanie - to jest zapłatę grzywny i wpisanie do rejestru skazanych - do końca kadencji (czyli jeszcze minimum rok lub - jeśli posłowie nie skrócą swojej kadencji, jak zapowiadają - nawet półtora roku ). W przypadku uprawomocnienia się wyroku Sztorc nie będzie mógł jednak kandydować w kolejnych wyborach.

W sprawie Andrzeja Sztorca Sąd Okręgowy w Tarnowie orzekał już dwukrotnie, ale dotychczas nieprawomocnie. Ostatnio, w lutym skazując ówczesnego przewodniczącego sejmiku na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata i grzywnę za wyłudzenie unijnych dopłat. Andrzej Sztorc nie czuł się winny zarzucanego mu czynu oszustwa i liczył na uchylenie wyroku w II instancji.

Bardzo ciekawa jest sytuacja w sejmiku, po opuszczeniu jego składu przez Andrzeja Sztorca. Prawdopodobnie zwolnione przez niego miejsce do końca kadencji (upływającej jesienią) nie zostanie już objęte, bo uzupełniania składu na 6 m-cy przed nowymi wyborami zakazuje ustawa.
Uszczuplone o jednego radnego PSL będzie jednak musiało rekomendować kogoś do objęcia funkcji przewodniczącego sejmiku. Zostanie nim prawdopodobnie Stefan Nowak (71 lat) były poseł z okręgu krakowskiego albo Urszula Nowogórska - młoda, 32-letnia radna - pielęgniarka z Limanowej.
Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, jego obowiązki przejął wiceprzewodniczący Sejmiku Witold Kozłowski z klubu radnych PiS. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, April 22, 2024 09:26:01
IP     : 44.197.231.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html