To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   20 lat Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna    -   07/5/2010
Jubileusz „Kąśnej”
Rok 2010 obfituje w ważne dla muzycznego świata rocznice: 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina oraz 150-lecie urodzin I. J. Paderewskiego, które zostały objęte auspicjami Konferencji Generalnej UNESCO. Pośród tak istotnych wydarzeń, wpisują się obchody 20-lecia działalności Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna. O wydarzeniach kulturalnych, muzycznych towarzyszących temu jubileuszowi napiszemy wkrótce, w osobnej wiadomości. Dziś prezentujemy historię, zakres przeprowadzonych w obiekcie prac oraz działalność instytucji, która od dwóch dekad organizując festiwale, koncerty, recitale, kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne – jednocześnie promuje jednego z najwybitniejszych pianistów, żarliwego patriotę, polityka o niezaprzeczalnych zasługach dla odzyskania niepodległości Polski – I. J. Paderewskiego.

Ogloszenie

Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna powstało w 1990 roku na bazie Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego. Od 1999 roku podlega staroście powiatu tarnowskiego. Kolejni dyrektorzy instytucji to: Włodzimierz Siedlik, Anna Knapik, Ryszard Zabielny oraz Krystyna Szymańska (od XII 2003 r.)
Działalności Centrum Paderewskiego patronuje Ignacy Jan Paderewski. Instytucja kultywuje pamięć o tym wybitnym Polaku poprzez upowszechnianie wiedzy na temat jego życia i działalności artystycznej; zbiera pamiątki, prowadzi edukację kulturalną dzieci i młodzieży organizując warsztaty i kursy mistrzowskie, przeglądy oraz przeprowadzając Ogólnopolski Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych „TYDZIEŃ TALENTÓW”.

Każdy rok to kilkadziesiąt koncertów i recitali, w których biorą udział sławy muzyki poważnej z kraju i zagranicy. Stale, od wielu lat, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się festiwale organizowane przez Centrum Paderewskiego: Festiwal Muzyki Kameralnej „BRAVO MAESTRO”, „Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej”, wspomniany już „TYDZIEŃ TALENTÓW” oraz cykle koncertowe „Muzyczne Spotkania u Paderewskiego”.

Dwór w Kąśnej Dolnej (zarządzany przez instytucję) jest jedyną zachowaną na świecie posiadłością I.J. Paderewskiego. Obecnie obiekt mieści sale koncertowe oraz pomieszczenia muzealne – pokojom przywrócono wygląd jaki posiadały za czasów Paderewskiego. Na bazie dawnych czworaków dworskich udało się zbudować Dom Pracy Twórczej – hotel. Obiekty położone są w zabytkowym parku krajobrazowym.

W 1992 Centrum włączyło się w ogólnopolskie uroczystości poświęcone powrotowi doczesnych szczątków I. J. Paderewskiego do wolnej Polski.
Już w 1993 roku nawiązano współpracę z Muzeum I. J. Paderewskiego i Wychodźstwa Polskiego w Ameryce, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ważnym wydarzeniem dla Centrum Paderewskiego były „X Muzyczne Spotkania u Paderewskiego” w 1995 roku, podczas których wystąpili artyści o światowej sławie, a frekwencja melomanów przeszła najśmielsze oczekiwania. Entuzjastycznie przyjęto wówczas m.in. Piotra Palecznego i Vadima Brodskiego.

Przywrócenie wnętrzom dworu wyglądu podobnego do tego , jaki posiadały za czasów I. J. Paderewskiego okazało się możliwe dzięki życzliwości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w 2003 r. przeznaczył specjalne środki na renowację mebli i elementów wystroju, pozostających dotychczas w przestrzeniach magazynowych Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie jako depozyt ozdabiają one dwór. Podobnie cała koncepcja rozmieszczenia i umeblowania pomieszczeń, dobór kolorystyki ścian i innych elementów, zostały wykonane przez specjalistów Muzeum Narodowego.
W roku 2005 Dom Pracy Twórczej-Hotel został całkowicie wyposażony w nowe, stylizowane meble, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki staraniom Centrum, w latach 2006-2007 z pozyskiwanych środków państwowych i europejskich oraz pomocy wielu instytucji, dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej został odrestaurowany. Obiekt przeszedł kapitalny remont, w tym: izolację ścian oraz drenaż opaskowy, adaptację piwnic, wymianę pokrycia dachowego i instalacji, wykonanie elewacji zewnętrznej.
W efekcie, obiekty dworskie, w ciągu kilkudziesięciu lat PRL zdegradowane, dziś oglądać możemy w całej okazałości. Kolejny etap systematycznej rewaloryzacji 16 ha parku zamknął się w 2009 roku; obecnie w 2/3 odzyskał on wygląd pierwotnego założenia.

W 2008 roku powiat tarnowski oraz kalifornijskie miasto Paso Robles podpisały porozumienie dotyczące wymiany kulturalnej i artystycznej; w tym niezwykłym wydarzeniu partycypowało Centrum Paderewskiego, jako że to właśnie postać Mistrza połączyła oba miejsca. Paderewski był właścicielem ranczo w Paso Robles, gdzie zajmował się m.in. uprawą winorośli. Zaś na terenie powiatu tarnowskiego znajduje się jedyna zachowana w świecie posiadłość Mistrza, którą opiekuje się nasza instytucja.
Dla Centrum porozumienie zaowocowało nawiązaniem współpracy z organizatorami pianistycznego Festiwalu im. Paderewskiego w Paso Robles, na mocy którego możliwa jest wymiana młodzieży; w Kąśnej Dolnej odbyły się już w 2009 roku warsztaty dla młodych talentów z kalifornijskiego miasta, zaś jedną z nagród Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych „TYDZIEŃ TALENTÓW” jest występ na festiwalu w Paso Robles.

W 2009 roku zakończona została również bardzo ważna inwestycja – adaptacja dawnej stodoły na Letnią Salę Koncertową. Obiekt przystosowano (dzięki środkom ministerialnym i z budżetu powiatu tarnowskiego) do celów koncertowych, zaaranżowano wnętrze, w którym znalazło się miejsce na estradę oraz publiczność (blisko 350 miejsc siedzących). Stodoła, jak przyznają sami artyści okazała się wnętrzem o doskonałej akustyce, ponadto jest obiektem niepowtarzalnym w skali całego kraju. Co więcej w widoczny sposób rozszerza możliwości organizacyjne Centrum Paderewskiego.

W regionie tarnowskim Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna jest najprężniej działającą instytucją kultury o takim profilu i spektrum działalności. Jednocześnie jako ośrodek koncertowy oraz miejsce pamięci I.J. Paderewskiego jest rozpoznawany w całej Polsce, a także poza granicami kraju.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 18:53:52
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html