To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Samochód strażacki dla OSP w Łysej Górze    -   10/5/2010
Wieści z gminy Dębno
Formalności zostały dopełnione. Zakupiony przez OSP w Łysej Górze średni samochód gaśniczy na okoliczność tradycyjnego strażackiego święta obchodzonego w dzień świętego Floriana został poświęcony. –Teraz możemy czuć się w pełni jego właścicielami – komentują fajermani. Sprowadzone z Niemiec auto marki „magirus” to dla druhów z Łysej Góry powód do dumy. Silnik o mocy 192 KM, napęd na obie osie, skrzynia biegów z półbiegami to tylko część jego zalet. Pod względem zaawansowania technicznego jednostka zaopatrując się w ten samochód zrobiła olbrzymi skok. –Ze starym samochodem to w ogóle nie ma porównania. To jak niebo i ziemia – ocenia kierowca Bogusław Batko.

Ogloszenie

Wie, co mówi, bo w swoim zawodowym życiorysie ma lata pracy w jednostce zawodowej i niejedno strażackie auto widział. Nabytek z Niemiec jest wprawdzie używany, ale badania techniczne, jakim go poddano wskazują, że jest w stanie bardzo dobrym. Na liczniku ma ledwie 26 tys. kilometrów, a wyposażenie – imponujące. Do dyspozycji są węże, prądownica, agregat prądotwórczy, piła spalinowa, pompa szlamowa z napędem elektrycznym. Dodatkowo strażacy mają również urządzenia hydrauliczne takie jak nożyce i rozpieraki, które przydatne są zwłaszcza przy wypadkach drogowych, kiedy trzeba rozcinać wraki samochodów, by wydobyć pasażerów.
Powodów do narzekań nie ma także, jeśli chodzi o zbiornik na wodę. Może pomieścić 2800 litrów, a motopompa ma wydajność 2500 litrów na minutę. W kabinie miejsca także nie brakuje, mieści się w niej dziewięć osób.

Całkowity koszt zakupu samochodu wyniósł 50 tys. zł. Połowę tej kwoty wyłożył budżet gminy, resztę strażacy zebrali wśród mieszkańców, którzy kupując tradycyjne strażackie kalendarze byli wyraźnie hojniejsi niż zwykle. –Bez ich pomocy nie byłoby mowy o zakupie – podkreśla Bogdan Bibro, prezes jednostki.
Samochód udało się sprowadzić, dzięki pomocy Pawła Kraja z OSP w Łoniowej, który wykorzystał swoje osobiste kontakty z pracującym w Niemczech ks. Markiem Prusem. Wcześniej pomógł on wyposażyć się w auto strażakom z Łoniowej, teraz wypatrzył samochód dla kolejnej jednostki. Transport do Niemiec sponsorował Henryk Baran i po cierpliwym oczekiwaniu na załatwienie formalności, auto przywieziono do kraju.
Dziś ku radości fajermanów stoi w garażu odnowionego budynku OSP. Elewację strażacy wykonali samodzielnie wykorzystując do tego celu materiały podarowane przez sponsorów.

Nowy nabytek pozwoli nie tylko skuteczniej reagować na zagrożenia, ale także zwiększyć zainteresowanie przynależnością do jednostki. Tylko w tym roku czterech młodych strażaków odbyło podstawowy kurs strażacki, a dwóch innych zdecydowało się na wersję poszerzoną tego specjalistycznego szkolenia.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 19:29:43
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html