To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego w Tarnowie    -   11/5/2010
Rezonans w „Łukaszu”
Pacjenci Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie mogą korzystać z nowoczesnej pracowni rezonansu magnetycznego. W piątek, 7 maja br. w Szpitalu Wojewódzkim św. Łukasza w Tarnowie odbyło się uroczyste otwarcie nowej pracowni rezonansu magnetycznego, z udziałem marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary i wicemarszałka Romana Ciepieli. Aparatura najnowszej generacji została sfinansowany ze środków własnych szpitala i będzie służył pacjentom oddziałów oraz – jak deklaruje kierownictwo placówki – do wykonywania badań w systemie ambulatoryjnym tzn. dla pacjentów nie hospitalizowanych, którzy posiadają skierowania od lekarzy POZ i tarnowskich poradni specjalistycznych. Urządzenie będzie pomocne w neurologii, neurochirurgii, onkologii i ortopedii.

Posłuchaj wypowiedzi: Bogusława Plezia, kierownika działu diagnostyki obrazowej Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie, marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary i dyrektor Anny Czech :

Ogloszenie

-Jest to pracownia najnowszej generacji, której wyposażenie pracowni kosztowało   ok. 3,5 mln złotych. Obliczyliśmy jednak,  że z punktu widzenia finansów jest to przedsięwzięcie opłacalne i ponad wszystko bardzo ważne dla pacjentów, szczególnie tych ciężko chorych, trafiających do nas nierzadko w trybie nagłym.  – mówi Anna Czech, dyrektor szpitala św. Łukasza.
W  otwarciu pracowni wziął  udział  marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, który podkreślił, że szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie pozostaje jedną z najważniejszych placówek ochrony zdrowia w regionie. Jego zdaniem, pod względem wyposażenia jest dzisiaj jednym z trzech najlepszych szpitali w Małopolsce.
–Na pewno szpital św. Łukasza jest lepiej wyposażony niż szpital nowosądecki. Dwa pierwsze miejsca w tym rankingu zajmują szpitale krakowskie: Jana Pawła II i klinika uniwersytecka -   powiedział marszałek.

  Badanie MR rezonansem magnetycznym jest w pewnych stanach chorobowych konieczne dla postawienia właściwej diagnozy. Przy zastosowaniu aparatów najnowszej generacji o wysokiej czułości  jest niezastąpioną metodą badania w celowanej diagnostyce narządowej. Szpital Św. Łukasza nie posiadał dotychczas własnego wysokospecjalistycznego sprzętu do rezonansu magnetycznego, dlatego transportował chorych do innych szpitali celem wykonania badania, podejmując ryzyko transportu i powikłań okołotransportowych pacjentów w ciężkim stanie. Niektórzy pacjenci byli przewożeni do szpitali w Rzeszowie i w Krakowie. Dodajmy, że tarnowski Szpital im. E. Szczeklika dysponuje rezonansem o mocy 0,5 tesla, natomiast do wysokospecjalistycznej diagnostyki jest potrzebny sprzęt o mocy 1,5 tesla. Ciekawostką dla laików jest fakt, że wytwarzane przez urządzenie pole jest tak duże, że wejście do pomieszczenia w którym się znajduje powoduje np. wykasowanie kart magnetycznych i kart sim w telefonach komórkowych, jeśli zapomnielibyśmy zostawić je przed wejściem.
-W naszym regionie jest niewiele tak nowoczesnych aparatów  rezonansu magnetycznego.  Te urządzenia pozwalają na bardzo dobra diagnozę. Sam o tym niestety  wiem, bo sam muszę przechodzić takie badania średnio raz a 1,5 miesiąca… – powiedział marszałek Marek Nawara podczas otwarcia nowej pracowni w szpitalu św. Łukasza.

W „Łukaszu” w ostatnim czasie zrealizowano wiele zakupów i inwestycji, a w planie są kolejne – m.in. szpital przymierza się do kupna nowego tomografu komputerowego.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, April 21, 2024 15:48:30
IP     : 3.233.242.67
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html