To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Fala kulminacyjna na Białej przejdzie przez Tarnów w godzinach 16:00 -18:00 aktualizacja   -   17/5/2010
Coraz gorzej ...
Sytuacja powodziowa w Tarnowie i okolicach pogarsza się. W godzinach popołudniowych spodziewana jest fala kulminacyjna na rzece Białej, która spowoduje spiętrzenie wody na Wątoku i Strusince (tzw. „cofkę”). Oznacza to, że tereny zalewowe mogą zostać podtopione. W największym stopniu dotyczy to mieszkańców ulic Jagiellońskiej, Spytki z Melsztyna i Droga Do Huty. Istnieje również potencjalne zagrożenie dla miejsc zlokalizowanych w pobliżu rzeki Białej, głównie ul. Św. Katarzyny. W regionie tarnowskim są niestety pierwsze ofiary śmiertelne. W Uniszowej (gm. Ryglice) znaleziono ciało 60-letniej kobiety, poszukiwanej od niedzieli, a - jak się okazało - porwanej przez potok. W Małym Wiśniczu wyłowiono też z potoku Leksandrówka zwłoki 45-letniego mężczyzny.

Ogloszenie

W celu podjęcia niezbędnych działań prewencyjnych, służby miejskie dostarczą w najbardziej zagrożone rejony miasta dodatkowe worki z piaskiem, Jest także organizowana pomoc przy ich rozładunku oraz układaniu. Do dyspozycji mieszkańców w Tarnowie jest w sumie 25 tysięcy worków. Do pracy skierowani zostaną również więźniowie z zakładów karnych.
Ponadto rejony te zostaną objęte tzw. ostrzeganiem lokalnym, tuż przed spodziewanym nadejściem fali kulminacyjnej, z policyjnych radiowozów, słychać będzie specjalne komunikaty.
Sztab kryzysowy działający w Urzędzie Miasta Tarnowa jest przygotowany na ewentualną ewakuację ludności. Dotychczas jednak nie było potrzeby ewakuowania kogokolwiek.
Specjalne komunikaty z ostrzeżeniami dla mieszkańców będą rozklejone na 65 tablicach i 42 słupach ogłoszeniowych na terenie miasta (własność Tarnowskiego Centrum Kultury).
Warto podkreślić, że ujęcia wody są bezpieczne, nie ma zagrożenia epidemiologicznego.
Stałe punkty, w których można pobrać worki z piskiem: siedziba Straży Miejskiej przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej, baza TZDM przy ul. Kąpielowej, składowisko odpadów komunalnych w Tarnowie – Krzyżu oraz Urząd Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 3.

Telefony, pod które można dzwonić:
Telefon alarmowy Straży Miejskiej, ul. Nadbrzeżna Dolna 7: 986 i (014) 621 – 14 – 25
Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich, ul. Bernardyńska 24: (014) 621 – 04 – 25, (014) 621 – 63 - 69
Baza Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich - ul. Kąpielowa 4 (014) 621 04 25, (014) 621 63 69
Składowisko Odpadów Komunalnych w Tarnowie – Krzyżu: (014) 625 – 82 – 09
Urząd Miasta Tarnowa, Wydział Gospodarki Komunalnej – ul. Nowa 4, (014) 688 28 69, (014) 688 28 65

Zdecydowanie gorsza niż w Tarnowie obecnie jest już sytuacja w regionie.
Na terenie powiatu tarnowskiego nieprzejezdne są drogi wojewódzkie na odcinkach :
o Siedliska koło Tuchowa, droga 977
o Zborowice Siedliska, droga 971
o Melsztyn, droga 980
o Rzepiennik Strzyżewski, droga 980
o Bruśnik (osuwisko na drodze)
o Gromnik – Biecz.
Nieprzejezdne są także następujące drogi powiatowe:
o Pleśna – Rzuchowa – Tarnów
o Łowczówek – Tuchów
o Filipowice – Ruda – Borowa
o Ryglice – Tuchów
o Kowalowa – Lubcza
o Ryglice - Kowalowa
o Burzyn – Jodłówka Tuchowska
o Ciężkowice – Turza
o Ciężkowice – Jastrzębia
o Janowice – Szczepanowice
o Zaczarnie – Stare Żukowice
o Ilkowice – Lisia Góra – Łęg Tarnowski
o Wierzchosławice – Dwudniaki – Trzydniaki
Są również dwie nieprzejezdne drogi gminne na terenie powiatu - obie w gminie Gromnik – w miejscowościach Golanka i Brzozowa.
Woda z rzeki Biała całkowicie zalała tory kolejowe linii Tarnów – Nowy Sącz w m. Szydłówki pomiędzy Gromnikiem a Ciężkowicami. Ruch pociągów na tej trasie został wstrzymany. Droga wojewódzka 977 Gromnik – Ciężkowice zalana i nieprzejezdna.

Dramatyczne informacje dotarły do nas z gminy Borzęcin. Trwa tam walka z żywiołem, którego skala zniszczeń już przekroczyła już stan z "powodzi stulecia" ! Od godzin nocnych wody rzeki Uszwica przelewają się przez obwałowania prawej strony Uszwicy zalewając blisko 200 gospodarstw domowych, obiekty użyteczności publicznej, w tym Zespołu Szkół, Gminnego Ośrodka Kultury, banku spółdzielczego oraz obiekt sportowy Orlika.
Dramatycznie sytuacja wygląda również w miejscowości Bielcza, gdzie wody rzek Uszwica i Kisielina wlały się do miejscowości zalewając ponad 100 gospodarstw domowych oraz budynki użyteczności publicznej, w tym Zespół Szkół oraz Budynek Wielofunkcyjny.
W całej gminie ogromne są również straty w infrastrukturze komunalnej, w tym drogowej. W zakresie użytków rolnych podtopionych zostało ponad 1000 ha. Obecna powódź swoim rozmiarem zdecydowanie przewyższa straty powodzi stulecia z 1997 roku. Poziom wody w rzece Uszwica jest około 30 cm wyższy niż 13 lat temu. Deszcz nie ustaje...

Informacja z godziny 13:24 –utrudnienia na Kassali
W wyniku ulewnych deszczów właśnie zamknięty został końcowy odcinek ulicy Kassali. Zamknięty jest również wjazd do miasta od strony ulicy Tuchowskiej. Objazd odbywa się ulicami: Tuchowską, Zamkową, Tuwima, A. Tarnowskich, Dąbrowskiego. Jednocześnie, jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, na ulicy Tuchowskiej obowiązuje ograniczenie tonażu do 3,5 tony.

Jednocześnie magistrat informuje o problemach technicznych ze stroną tarnow.pl, co utrudnia aktualizowanie na bieżąco informacji.

Dziś w Urzędzie Miasta Tarnowa odbyła się konferencja prasowa poświęcona zagrożeniu powodziowemu. Niniejsza wiadomość będzie przez nas aktualizowana w miarę napływania kolejnych informacji.

Przez dwie ostatnie doby w niektórych rejonach Małopolski spadło 180 milimetrów wody. To średnia ilość przypadająca na dwa miesiące.
fot. Most w Tuchowie na Białej (stan z ok. godz. 13:00 - zdjęcie ze strony powiat.tarnow.pl)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 18:22:42
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html