To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   inTARnetowe podsumowanie 24. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa    -   18/5/2010
„Dom zły” nie jest zły
24. Tarnowska Nagroda Filmowa zakończyła się triumfem „Domu złego” Wojciecha Smarzowskiego. Festiwal powoli zbliża się już do ćwierćwiecza, ale trzyma się nieźle. Jak zwykle nie był jednorodny stylistycznie, mieszały się w nim różne formy. Na widzów czekały projekcje, wśród których obok nowych filmów nie zabrakło klasycznych już dzieł starych mistrzów ozdobionych muzyką Wojeciecha Kilara, a także nocnych pokazów świetnych dokumentów „Beats of Freedem- Zew wolności” czy „Królik po berlińsku”. Melomani mogli posłuchać muzyki filmowej, a miłośnicy sztuki obejrzeć wystawy „Polskie kino według Sawki” i „Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika”. Nie brakowało imprez darmowych (głównie plenerowych), co nie było bez znaczenia. Wśród gości znaleźli się m.in. Marian Dziędziel, Robert Więckiewicz, Bartłomiej Topa, Maciej Stuhr, Ewa Błaszczyk i nagrodzony za całokształt twórczości Wojciech Kilar.

Ogloszenie
>

W tym roku w konkursie głównym pokazano 15 filmów, z czego według mnie większość stanowiła produkcje udane. Oczarował Jan Jakub Kolski obrazem „Afonia i pszczoły”, zachwycił Borys Lankosz dojrzałym debiutem „Rewers”, zaintrygował Jacek Koprowicz „Mistyfikacją”, brawa należą się też Jackowi Głombowi za przyzwoitą komedię „Operacja Dunaj” oraz oczywiście Wojciechowi Smarzowskiemu za upiorny obraz Polski w makabrycznym widowisku „Dom zły”. Po raz pierwszy od lat w stu procentach zgadzam się z wyborem jury festiwalu. Smarzowski w pełni zasłużył na Grand Prix TNF za swój kapitalny film. Intrygujący i skonstruowany z mistrzowską precyzją scenariusz, świetny montaż, znakomita obsada - wszystko to na najwyższym światowym poziomie. Tak dobrego polskiego filmu nie było od lat.

Dużą satysfakcję przyniosła mi również nagroda specjalna dla rewelacyjnego debiutu Borysa Lankosza „Rewers”, który opowiada o czasach stalinowskich w konwencji czarnej komedii. Zwracają uwagę wspaniałe zdjęcia Marcina Koszałki, świetne aktorstwo Agaty Buzek i Marcina Dorocińskiego oraz absolutnie fantastyczna muzyka Włodka Pawlika, której można było posłuchać na żywo w kinie Marzenie, w ostatnim dniu festiwalu.

Podsumowując Tarnowską Nagrodę Filmową trzeba podkreślić jej szalenie kameralny charakter – to mała, choć bardzo sympatyczna impreza. Warto zauważyć, że organizacyjnie i logistyczne wypadła dobrze, niemniej jednak mam wrażenie, że do tego akurat przyczyniła się niska frekwencja. Z wyjątkiem kilku „głośnych” projekcji (np. „Dom zły”), niewielka sala kina „Marzenie” częstokroć wypełniona była w nieznacznym stopniu. Co zawiodło? Przecież ceny biletów nie były wygórowane, a i system informacji działał przecież poprawnie. Co ciekawe, festiwal wzbudził niewielkie zainteresowanie również wśród zaproszonych gości (pojawiło się ich mniej niż zapowiadano) oraz członków jury (Jacek Poniedziałek przyjechał dosłownie na chwilę, a Wojciecha Waglewskiego w ogóle trudno było uświadczyć). Jest to dość niepokojące zjawisko i niezbyt dobrze świadczy nie tyle o samym festiwalu, co o profesjonalizmie zapraszanych gości. Można by z tego wnioskować, że tarnowski festiwal nie jest zbyt poważnie traktowany, choć przeczyłaby temu opinia Feliksa Falka, który przed projekcją swojego „ENEN”, najprawdopodobniej z czystej kurtuazji (choć zarzekał się, że tak nie jest) dowodził wyższości Nagrody Filmowej z miasta Leliwitów nad najstarszą imprezą filmową w Gdyni. Jednak patrząc realnie, to ogólnopolskie „święto kina” jest jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej... ale Tarnowa.
CN

fot. G.Golec (spotkanie z M.Koszałką i M.Biedrzycką, współautorami filmu "Rewers")
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 19:21:12
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html