Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Promocja książki Krzysztofy Bik – Jurkow w Mościckim Centrum Kultury    -   24/4/2010
Mówiąc o Milczeniu
Niezwykły wieczór z niezwykłym zbiorem wywiadów znanej tarnowskiej dziennikarki Krzysztofy Bik-Jurkow czeka tarnowian 28 kwietnia w MCK o godzinie 18:00. W spotkaniu promującym książkę „Mówiąc o Milczeniu”, oprócz Autorki wezmą też udział jej goście i zarazem bohaterowie rozmów z tomu. Będzie można na żywo posłuchać rozmów z Anną Nosek, Genowefą Juras, Barbarą Słomką, Barbarą Wiatr, Marią Żychowską, Stanisławą Wiatr – Partyką, Aleksandrą Wróblewską, Jadwigą Krzyształowicz, Elżbietą Stepską – Kot, płk. Zdzisławem Baszakiem. Patronat Honorowy objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela

Ogloszenie

Tak o swojej książce pisze Krzysztofa Bik - Jurkow:
To zbiór wspomnień Tarnowian, którzy opowiadają o swoim, szczęśliwym dzieciństwie. Mieli kilka lat, młodych, zakochanych w sobie rodziców i dostatnie życie, jakie gwarantował status przedwojennej rodziny inteligenckiej, oficerskiej. Beztroskie życie pełne harmonii, kultury, dobrych manier trwało krótko, wybuchła wojna i ojcowie stanęli w obronie Ojczyzny. Stało się to co najgorsze. Zginęli. Niektórzy w Katyniu i Twerze. Ale o tym nie wiedziały żony, na które NKWD również wydało wyrok - zsyłka na Syberię. Co zapamiętało małe dziecko? Wiele, bo to co doświadczyło było tak silne, że przetrwało przez całe życie. Trudno wyobrazić sobie bezsilność nastolatka, który stracił dom, ojca, który przeżył kilka lat w ziemiance na Syberii, który widział poniewierkę matki, skazanej na pracę ponad siły i który po wojnie, gdy nadszedł czas wytęskniony, czas powrotu do wolnej ojczyzny, nie mógł pisnąć słowa o przeżytej gehennie, pod karą więzienia, wyrzucenia ze szkoły, studiów, pracy. Trzeba było bardzo się pilnować, by nie wybuchnąć: mój ojciec zginął w Katyniu, a matka, piękna, kochana, straciła zdrowie, na nieludzkiej ziemi, trzeba było hamować się by nie wykrzyknąć; Syberia to największe na świecie więzienie, niczym niestrzeżone, bo z ziemi skutej lodem, gdzie wynędzniały człowiek jest łatwą zdobyczą dla zgłodniałych wilków, nie da się uciec. Trzeba było się pilnować, by zwierzeń nie podsłuchał ormowiec, albo aktywny działacz partyjny, młodzieżowy, który doniesie, przestraszy. Katorga przymusowego milczenia trwała kilkadziesiąt lat, przez kilkadziesiąt lat trzeba było opłakiwać ojca, nie wiedząc gdzie jest pochowany. Sierota ma szansę, w chwilach smutku pójść na grób rodzica, pomodlić się, pożalić, zapłakać. Im nie dano nawet tego. Gdy w Wolnej Polsce pozwolono im mówić, zebrali siły, już jako ludzie w starszym wieku, mówią a my mamy ich słuchać. Słuchałam opowiadań wielu takich osób i truchlałam, jeśli słuchacz wyraża swoje emocje i próbuje, on z kolei, o nich opowiedzieć, trudno o większą głupotę niż zarzut pod jego adresem: patos. Każda opowieść porusza człowieka wrażliwego i gruboskórnego, tylko trzeba zatrzymać się i słuchać. Ja słuchałam, przez wiele godzin opowiadań, pani Stanisławy Wiatr-Partyki i wielu innych osób. Biegłam do domu i po drodze dzieliłam się wiedzą z mężem a później moimi dziećmi. Było mi wstyd, że o wielu faktach nie wiedziałam.
Teraz, po tragedii w Smoleńsku, gdy cały świat pyta; co się zdarzyło w Katyniu, po co ONI tam pojechali, my Polacy musimy znać odpowiedź. Jeśli teraz jej nie poznamy, to będzie nam można wmówić; pojechali, bo kampania, bo chcieli rozgłosu, bo nie wystarczyło im „porozumienie” między premierami D. Tuskiem a Putinem. Prezydent Lech Kaczyński, Andrzej Przewoźnik, Janusz Kurtyka pojechali, bo znali prawdę o ludziach, których bestialsko zamordowano, tylko dlatego, że byli elitą, mózgiem Polski, pojechali tam synowie i córki zamordowanych.
Moja książka to zbiór wspomnień m.in.: Stanisławy Wiatr-Partyki, Barbary Wiatr, Elżbiety Stupskiej-Kot, Genowefy Juras, Barbary Słomki, Jadwigi Krzyształowicz, płk. Zdzisława Baszaka i Marii Żychowskiej i osób, które poznały prawdę, wiedzą jak ważna jest znajomość historii własnego kraju, jaką dumą mogą napawać dzieje ojczyzny, jakim wzorem mogą być ludzie, którzy oddali dla niej życie. Jeśli człowiek jest dumny ze swojego kraju, to chce w nim żyć, pracować, cieszyć się widokiem krajobrazów, to nikt go nie zbałamuci, że na Zachodzie lepiej, bo dostatniej, wygodniej, że lepsi, sprawniejsi są urzędnicy….,itd. Ta druga grupa osób jest nadzwyczaj aktywna, chce w różny sposób ujawniać, przybliżać prawdę. Bohaterowie mojej książki mówią wprost: odchodzimy i dodają jeszcze można dotknąć prawdy.


A tak tom tych niezwykłych rozmów dziennikarki recenzuje prof. dr. hab. Edmund Juśko (KUL) :
Nasz wielki rodak – Sługa Boży Jan Paweł II w swojej książce „Pamięć i tożsamość” zawarł następującą myśl: Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Przytaczam tą sentencję z dwóch powodów. Po pierwsze czytając publikację „Mówiąc o milczeniu” pani Krzysztofy Bik-Jurkow, znanej tarnowskiej dziennikarki i pisarki, odnosi się wrażenie, iż pisząc ją Autorka kierowała się właśnie uczuciem patriotyzmu, oczywiście posiadającego przede wszystkim wymiar lokalny.
Na kartach swojej książki w sposób niezwykle emocjonalny ukazuje prawdziwe wartości mniej lub bardziej znanych aspektów naszej lokalnej społeczności. Z kolei drugim powodem są sami bohaterowie tej książki. Ich praca, dorobek i działalność wynikają przede wszystkim z pobudek patriotycznych. W swoim życiu kierują się oni często po prostu szczerym umiłowaniem tego co ojczyste, umiłowaniem historii, tradycji, języka czy krajobrazu ojczystego… Obdarzając należnym szacunkiem dorobek rodaków i owoce ich myśli, sami legitymują się niezwykle wartościowym dorobkiem, u podstaw którego leży właśnie patriotyzm.
Bez wątpienia publikacja Pani Krzysztofy Bik-Jurkow wzruszy niejednego czytelnika oraz pozwoli nam wszystkim z większą uwagą i wrażliwością spoglądać na otaczającą nas rzeczywistość naszej „Małej Ojczyzny”. Uważam, iż w takim zakresie książka ta jest niezwykle cenna i powinna znaleźć się w zbiorach bibliotek, zarówno publicznych, szkolnych, jak i prywatnych.


Krzysztofa Bik-Jurkow – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Publicystka, autorka serii książek pt. “Zwyczajni Niezwykli”. Jej dziennikarskie pasje - poszukiwanie charyzmatycznych postaci, opisywanie dzieł jakie tworzą. Wydawca i właścicielka “Studia Książki” w Tarnowie.

28 kwietnia 2010 r., godz. 18.00, Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie. Wstęp wolny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947