To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W Tarnowie alarm odwołany, trwa walka ze skutkami żywiołu w regionie    -   20/5/2010
Wody nie wszędzie opadają
Ze względu na znaczną poprawę stanu wód w Tarnowie alarm powodziowy obowiązujący od poniedziałku 17 maja od godzin porannych został odwołany w dniu dzisiejszym, to jest 20 maja o godzinie 13:00. Magistrat oraz zarząd Tarnowskich Wodociągów dementują po raz kolejny pogłoski, jakoby woda w sieci wodociągowej dostarczana do odbiorców na terenie miasta Tarnowa, gminy Skrzyszów i gminy Tarnów nie nadawała się do spożycia przez ludzi. Ujęcia wody w Tarnowie i okolicach nie są zagrożone powodzią. Nie przewiduje się również przerw w dostawie wody.Sytuacja w Tarnowie wraca zatem do normy. O wiele trudniejsza jest sytuacja w regionie.

Ogloszenie

W powiecie tarnowskim najpoważniejsza jest sytuacja na terenie gminy Wietrzychowice. Wola Rogowska jest od środy zalana wodami wezbranej Wisły i Uszwicy.
Według stanu na godzinę 8. rano w czwartek całkowicie nieprzejezdne były drogi powiatowe i gminne:
o Tarnów - Zakliczyn, miejscowość Lubinka
o Pleśna - Tuchów, miejscowość Łowczów
o Szczurowa - Żelichów, miejscowość Jadowniki Mokre
o Wietrzychowice - Jadowniki Mokre, za mostem na Kisielinie od strony Wietrzychowic
o Wola Rogowska - przez całą miejscowość
o Zaborów - Wietrzychowice, miejscowość Wola Rogowska
o Borowa - Filipowice, miejscowość Filipowice

Sygnalizowano też utrudnienia na drogach powiatowych:
+ otwarty ruch na drodze Radłów - Brzeźnica w miesjcowości Brzeźnica - dopuszczalny tonaż pojazdów do 10 ton
+ otwarty został most w Skrzyszowie na drodze Skrzyszów - Łękawica, dopuszczalny tonaż pojazdów to 3,5 tony, mogą przejeżdżać busy i autobusy, całkowity zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych
+ Trzemesna - Tuchów przez Kowalową
+ Ryglice - Kowalowa, w miejscowości Joniny
+ Rzuchowa - Siedliska - Pleśna, w miejscowości Pleśna - jeden pas ruchu.
Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są natomiast w powiecie tarnowskim przejezdne.

Przez teren wszystkich nadwiślańskich gmin przechodzi kolejna fala kulminacyjna na Wiśle. Znaczna część miejscowości Słupia (gm. Szczucin) została wczoraj zalana przed wodę z przerwanego wału na rzecze Breń. W Słupi, Maniowach, Borku i Dąbrowica trwa ewakuacja mieszkańców, być może nawet tysiąca (wczoraj ewakuowano ponad 500). Na południu Powiśla sytuacja stabilizuje się. Na rzekach i potokach jest prowadzony stały monitoring. Woda opada. Trwa usuwanie skutków lokalnych podtopień i wypompowywanie wody z rozlewisk, gospodarstw i domostw.

Przebywający wczoraj w Szczucinie, pełniący obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski zapowiedział pracującym przy umocnieniach wałów na Wiśle, że zwróci się do rządu lub sam zaproponuje projekt specustawy umożliwiającej wykup gruntów pod inwestycje hydrotechniczne. Podkreślił również, że konieczna jest zmiana ustawy o gospodarce przestrzennej, aby uniemożliwiać zabudowę na obszarach zalewowych. Powinny też być zapewnione drogi dojazdowe do wałów.

Trudna, ale już nie eskalująca w złym kierunku jest sytuacja w powiecie brzeskim.
We wtorek wody rzeki Uszwica przerwały wał na długości około 15 metrów w miejscowości Bielcza. Tym samym po raz trzeci z rzędu miejscowość Bielcza została zalana wodami powodziowymi. Jednocześnie w godzinach wieczornych trwała akcja ratunkowa na obwałowaniach rzeki Uszwica w Borzęcinie Górnym, gdzie stan wody na wodowskazie wskazywał 5,55 metra (podziałka alarmowa kończy się na wysokości 5,40 metra).
Dzięki pracy i solidarności mieszkańców oraz zastępów strażaków ochotników i zawodowców z Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku udało się zabezpieczyć kilkunastometrową wyrwę w lewym wale rzeki Uszwica w miejscowości Borzęcin Górny, dzięki czemu uratowano przysiółki: Borek i Łazy oraz miejscowość Borzęcin przed kolejnym zalaniem.
Akcję powodziową prowadzono również w miejscowości Borzęcin Dolny, gdzie pojawiły się przecieki na potoku Borowa i przelewał się potok Wróblówka oraz w Jagniówce, gdzie migrująca woda z pól zaczęła podtapiać miejscowość.
Od czwartku wznowiona zostaje komunikacja zbiorowa (BUS) w kierunku Brzeska i Tarnowa. Przywrócona zostanie również nauka w zespole szkół w Bielczy, Borzęcinie i Przyborowie oraz szkołach podstawowych w Łękach, Borzęcinie Dolnym i przedszkolach.

foto Piotr Kania (Borzęcin)
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 27, 2024 05:00:43
IP          : 3.135.205.146
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html