To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Most im. hm. Ryszarda Kaczorowskiego    -   21/5/2010
Inicjatywa tarnowskiego hufca
Harcerze Hufca Tarnów ZHP im. gen. Józefa Bema, w połowie kwietnia br. wystąpili do Rady Miejskiej Tarnowa z inicjatywą nadania imienia harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego jednej z tarnowskich ulic, jako wyraz hołdu dla tragicznie zmarłego ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Z braku „bezimiennych” ulic w naszym mieście, harcerze chcą aby imię prezydenta nosił most znajdujący się w ciągu ulic Starodąbrowska - Mostowa. Przypomnijmy jednak, że wiele miesięcy wcześniej do Komisji ds. Nazewnictwa Rady Miasta Tarnowa napłynął wniosek, aby ów most nosił imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

Ogloszenie

-Harcmistrz Ryszard Kaczorowski jest wspaniałym przykładem realizacji Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego i doskonałym wzorem do naśladowania dla młodzieży, nie tylko harcerskiej. Był on przedwojennym harcerzem z Białegostoku, który po wkroczeniu do tego miasta Armii Czerwonej tworzył na ziemi białostockiej Szare Szeregi,  konspiracyjne harcerstwo, za co został aresztowany, a następnie skazany przez władze radzieckie na karę śmierci. Później kara ta został zamieniona na zesłanie do łagrów, skąd po dwóch latach udało mu się trafić do tworzonej w ZSRR armii generał Andersa, z którą przeszedł cały jej szlak bojowy, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po zakończeniu wojny poświęcił się dalszej pracy harcerskiej, będąc najpierw Naczelnikiem, a następnie wieloletnim Przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, kontynuując wspaniałe harcerskie tradycje wśród dzieci i młodzieży w środowiskach emigracyjnych - przypomina harcmistrz Maksym Pękosz. -W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło wielu znakomitych Polaków i każdemu z nich należ się cześć i pamięć, jednak dla nas harcerzy osoba harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego ma szczególne znaczenie.

Komisja ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych Rady Miejskiej w Tarnowie pozytywnie ustosunkowała się do wniosku harcerzy, jednak z braku w Tarnowie bezimiennych ulic, propozycja ta trafił "na listę oczekujących". Harcerze postanowili wspomóc radnych i znaleźć bezimienną ulicę lub plac.
-Nie znaleźliśmy bezimiennej ulicy, ale znaleźliśmy bezimienny most - mówi harcmistrz Maksym Pękosz, Komendant Hufca Tarnów ZHP. -W związku z tym zwróciliśmy się do Rady Miejskiej z wnioskiem o nadanie mostowi znajdującemu się w ciągu ulic Starodąrowska - Mostowa nazwy "Most im. hm. Ryszarda Kaczorowskiego".

Przypomnijmy, że w lutym b.r. prezydent Ryszard Ścigała zaproponował komisji ds. nazewnictwa ulic i placów Rady Miasta uhonorowanie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów XX wieku, dzięki któremu świat dowiedział się w roku 1943 o tym, co dzieje się za drutami KL Auschwitz. Przy okazji okazało się, że nazwisko Pileckiego znajduje się w „banku nazw” od dawna, zgłoszone w imieniu Kręgu Starszych Harcerek przez dr Marię Żychowską. Również w lutym b.r. na ręce przewodniczącego Rady Ryszarda Żądły, radny PiS Grzegorz Kądzielawski złożył wniosek o nadanie imienia rtm. Pileckiego właśnie temu mostowi na Wątoku, w ciągu przebicia od ulicy Starodąbrowskiej do Mostowej. Ostatecznie zatem o tym, czyje imię nosić będzie ów most, zapewne zadecydują radni.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą skupiającą wolontariuszy organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, działającą w Polsce, zrzeszającą ok. 120 tys. zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów. W 2010 roku Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi 100-lecie harcerstwa na ziemiach polskich. W 2011 roku tarnowskie harcerstwo będzie obchodził 100-lecie działalności ruchu na terenie miasta Tarnowa i regionu tarnowskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, April 22, 2024 10:22:21
IP     : 44.197.231.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html