To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wiosna w kwiatach    -   25/5/2010
Malowanie Zalipia
W dniach 4-6 czerwca odbędzie się kolejna edycja zalipiańskiego konkursu "Malowana chata". W tym roku weźmie w nim udział około 100 uczestników – informuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Przypomnijmy, że Zalipie, niepozorna miejscowość w powiecie dąbrowskim słynie w całym regionie z malowanych chat. Kiedyś można tu było spotkać mnóstwo zabytków architektury ludowej. Niestety na miarę upływu czasu tradycyjnych wiejskich chat jest coraz mniej. By zapobiec zaniechaniu kultywowania pięknej tradycji malowania wiejskich domostw od 1948 r. organizowano konkursy, w których brały udział kobiety-malarki z regionu. Odbywały się one co kilka lat, a od 1965 r. corocznie. Dzięki tym przedsięwzięciom kultura ludowa nie tylko nie zanika, ale wręcz rozkwita. Największym autorytetem pośród malarek cieszyła się Felicja Curyłowa. To ona przedstawiała oceniającej komisji chaty godne uwagi. Kolejny rozkwit malarstwo zalipiańskie przeżyło w 1976 r. Wówczas organizatorzy konkursu zbadali teren i tym samym odkryli, że w regionie tym tworzą malarki, o których po pierwszym konkursie zapomniano.

Ogloszenie

Początkowo kobiety używały do uzyskania barwników wapno, glinkę i sadzę. Pędzle także wykonywały własnoręcznie. Malarki używały pełnych barw i nie znały cieniowania. Pierwotnie dominowały formy geometryczne i proste formy kwiatowe. Z czasem pojawiły się motywy ptaków i zwierząt. Obecnie zdobione są także ściany i wnętrza nowoczesnych domów.
Malowane są zewnętrzne i wewnętrzne ściany, poziomy pas podmurówki, niekiedy okolice drzwi, ale też stajnie studnie i piwnice. Zalipianki zdobią także ceramikę, szklanki i inne szklane naczynia. Stosują do tego oczywiście nietoksyczne farby. Wykonują również wzory na tkaninie. Myli się ten, kto uważa, iż malarstwo to jest jednolite. Otóż twórczość każdej z malarek nosi cechy indywidualne. „Malowana chata” jest zatem okazją do przedstawienia swego talentu i umiejętności w następujących kategoriach:
1. Za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs.
2. Za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne.
3. Za popieranie sztuki ludowej.
4. Za malatury wykonane przez dzieci i młodzież.
Obecnie malowanych domów w Zalipiu jest nieco ponad 20. Miejmy nadzieję, że będzie ich coraz więcej, dzięki czemu turyści odwiedzający tę magiczną wieś będą mogli podziwiać szlak malowanych domostw.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, April 22, 2024 09:28:40
IP     : 44.197.231.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html