Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powiat tarnowski: Paderewski uczczony w rodzinnej miejscowości    -   26/5/2010
Uroczystości w Kuryłówce i Chmielniku
Tablice upamiętniające osobę Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego polityka i muzyka, odsłonięto na Ukrainie. Zostały ufundowane i trafiły tam dzięki władzom powiatu tarnowskiego, w którym w tym roku obchodzona jest uroczyście 150. rocznica urodzin męża stanu. Tablice wmurowano w Kuryłówce – miejscowości na Podolu, w której urodził się artysta oraz w Chmielniku, w kościele, w którym został ochrzczony.

Ogloszenie

Wizyta wicestarosty tarnowskiego Mirosława Banach i członka zarządu powiatu Tomasza Kijowskiego przed trzema miesiącami na Ukrainie, podjęte rozmowy z miejscową Polonią i z konsulem RP w Winnicy Krzysztofem Świderkiem, zaowocowały zorganizowaniem uroczystości upamiętniających Ignacego Jana Paderewskiego. Na uroczystości w Kuryłówce pojechali radni powiatu tarnowskiego z przewodniczącym Sylwestrem Gostkiem oraz wicestarostą Mirosławem Banachem.

Już od wczesnych godzin rannych przed odmalowaną i udekorowaną flagami polskimi i ukraińskimi szkołą w Kuryłówce zbierały się odświętnie ubrane dzieci, mieszkańcy wsi i okolic. Na uroczystość odsłonięcia przybyli m.in.: zastępca wojewody winnickiego Lubow Spirydonowa, przewodniczący chmielnickiego rejonu administracji Oleg Tomaszuk, przewodniczący chmielnickiej rejonowej rady Wasil Czmeluk. Obecny był także konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, przedstawiciele komitetu obchodów 150-lecia urodzin Paderewskiego z przewodniczącą Związku Polaków w Chmielniku Haliną Brylant, delegacje organizacji polonijnych obwodu winnickiego. Po odegraniu hymnów państwowych Ukrainy i Polski, prowadząca uroczystość Halina Brylant przedstawiła zebranym sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego. Potem były oficjalne wystąpienia zaproszonych gości, w których podkreślano osiągnięcia wielkiego Polaka. Nawiązywano także do współczesności podkreślając rolę przyjaźni i wzajemnej współpracy obu narodów.
–Ten dzień jest szczególny, bo dzisiaj w Kuryłówce inaugurujemy obchody Roku Paderewskiego, podczas którego przewidziano wiele spotkań, mających na celu przybliżyć postać tego wielkiego Polaka. Paderewski urodzony w Kuryłówce był patriotą mężem stanu i artystą, który podczas światowego tourne koncertowych propagował nie tylko polską kulturę, ale w swoich przemówieniach przed każdym koncertem apelował o poparcie o odzyskania niepodległości przez Polskę. Kuryłówka, podolska ziemia była dla niego najcudowniejszym miejscem na świecie. W odezwie do Polonii w 1915 roku powiedział: jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny. Myśl o Polsce, wielkiej i silnej, wolnej, niepodległej było i jest treścią mojego istnienia. Dziś jako przedstawiciele dwóch niezależnych państw Polski i Ukrainy, dwóch dobrych sąsiadów możemy sobie życzyć tak wielkiej miłości do swojej ojczyzny, jaką prezentował Ignacy Jan Paderewski - powiedział konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek. Konsul wyraził nadzieje, że w przyszłości szkoła w Kuryłówce będzie nosić imię Ignacego Jana Paderewskiego.
Wicestarosta tarnowski Mirosław Banach w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie i podziękowanie, że doszła do skutku uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci wielkiego Polaka. Ma to szczególną wymowę, bowiem w Kąśnej Dolnej w powiecie tarnowskim jest jedyny dom, który ocalał po Paderewskim. -Kąśna to nie tylko dwór, to przede wszystkim instytucja kultury powiatu tarnowskiego. Bywają tu najwięksi artyści Europy i świata. Jesteśmy z tego bardzo dumni. W zeszłym roku nawiązaliśmy współpracę z kalifornijskim miastem Paso Robles, gdzie mieszkał u schyłku swojego życia Paderewski. Jest uważany za najważniejszego obywatela w tej miejscowości. Te trzy miejsca: Kuryłówka, Kąśna Dolna i Paso Robles naznaczył swoim wielkim talentem - powiedział wicestarosta, zapraszając równocześnie do odwiedzenia dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Głos zabrał także przewodniczący rady powiatu tarnowskiego Sylwester Gostek, który wyraził nadzieje, że osoba Ignacego Jana Paderewskiego znana jest uczniom szkoły. -Paderewski jest dla wszystkich wzorem pracowitości we wszelkich dziedzinach życia, to dobry wzór do naśladowania. Ta tablica pamiątkowa odsłonięta dzisiaj będzie na pewno motywowała uczniów do takich zachowań, po to by osiągać sukcesy na miarę Ignacego Jana Paderewskiego - powiedział Sylwester Gostek.

Następnie przy dźwiękach utworów skomponowanych przez Paderewskiego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy z napisami w języku polskim i ukraińskim: „Ignacy Jan Paderewski ( 1860 – 1941) wybitny pianista, kompozytor, mąż stanu, premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej, urodzony w Kuryłówce 6.XI.1860 roku.W 150 rocznicę urodzin samorząd województwa małopolskiego i powiatu tarnowskiego”.
Podobną tablicę z dodanym zdaniem: „W tym kościele został ochrzczony”, odsłonięto na frontonie kościoła pw. św. Trójcy w Chmielniku. Następnie odbyła się uroczysta nabożeństwo w intencji Ignacego Jana Paderewskiego. Po jej zakończeniu medalami 150 lecia urodzin Paderewskiego uhonorowani zostali miejscowy proboszcz, ksiądz Anatolij Biełous i Halina Brylant, przewodnicząca Związku Polaków w Chmielniku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl