To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nagroda im. Tadeusza Tertila dla absolwentów małopolskich szkół wyższych    -   26/5/2010
Rusza Tertilowski konkurs
Urząd Miasta Tarnowa zachęca absolwentów studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich wszystkich małopolskich szkół wyższych, którzy mieszkają w Tarnowie lub w Powiecie Tarnowskim, do wzięcia udziału w słynnym konkursie o „Nagrodę im. Tadeusza Tertila” na najlepszą pracę licencjacką/inżynierską lub magisterską o tematyce związanej z Tarnowem lub Powiatem Tarnowskim. Łączna kwota przeznaczona na nagrody to 8 000 zł brutto. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym nagrodzono pracę „Zagospodarowanie odpadów komunalnych jako problem ekologiczny i ekonomiczny polskich gmin na przykładzie miasta Tarnowa” Magdaleny Bryl oraz pracę Agnieszki Ścigały „Multimedialne Centrum Komunikacji - Rozbudowa dworca kolejowego Tarnów-Mościce”.

Ogloszenie

Jak czytamy w nadesłanej informacji, przypadająca dwa lata temu 100 rocznica objęcia urzędu burmistrzowskiego przez Tadeusza Tertila – człowieka, który „zeuropeizował Tarnów”, symbolu „cudu” gospodarczego miasta i ziemi tarnowskiej początku XX wieku, stworzyła doskonałą okazję do ustanowienia roku 2007 w Tarnowie „Rokiem Tadeusza Tertila” oraz „Nagrody im. Tadeusza Tertila”, dla autorów prac licencjackich i magisterskich tematycznie związanych z Tarnowem lub Powiatem Tarnowskim. Pierwsza Edycja – w 2007 r. dotyczyła tylko tarnowskich uczelni. Od 2008 r. możliwość ubiegania się o „Nagrodę im. Tadeusza Tertila” mają absolwenci studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich wszystkich małopolskich szkół wyższych, którzy mieszkają na stałe w Tarnowie lub w Powiecie Tarnowskim.

Nagroda ta przyznawana jest w dwóch kategoriach: „najlepsza praca licencjacka lub inżynierska” i „najlepsza praca magisterska” z tym, że nagroda w kategorii „najlepsza praca magisterska” po raz pierwszy w 2010 r. będzie rozpatrywana w 2 dziedzinach: „humanistyczno-społecznej” i „techniczno-przyrodniczej”. Prace winny dotyczyć Tarnowa lub Powiatu Tarnowskiego. W regulaminie konkursu przewidziano uhonorowanie najlepszych prac nagrodą w formie pieniężnej. Pula nagród w obu kategoriach w tym roku wynosi aż 8 000 zł brutto. Zwycięzca w danej kategorii oprócz gratyfikacji finansowych otrzyma dyplom oraz statuetkę, które wręczone zostaną podczas uroczystej wspólnej Sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego w dniu 30 października 2010 r. Nagrodzone prace będą również opublikowane na stronach internetowych Gminy Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego.

Szkoły wyższe mogą zgłaszać prace dyplomowe – jedną w kategorii „prac licencjackich lub inżynierskich i dwie w kategorii prac magisterskich – za zgodą absolwenta, do 15 września 2010 r. w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Mickiewicza 2, pok. 2 (parter).
Więcej informacji na temat „Nagrody im. Tadeusza Tertila” można uzyskać w Wydziale Edukacji UMT, tel. 14 68 82 459, e-mail: b.lach@umt.tarnow.pl.

Tadeusz Tertil
„Tarnowski Burmistrz Tadeusz Tertil, sprawował swój urząd w latach burzliwych i trudnych, w okresie wzmożonych napięć politycznych, w okresie zagubienia i zamętu spowodowanego wojenną zawieruchą i wreszcie w równie gorączkowym i niestabilnym czasie pierwszych lat wolności”.
Tadeusz Tertil urodził się 7 września 1864 r. w Sanoku. Był synem dość zamożnego urzędnika austriackiego z przedautonomicznego okresu i rodowitej tarnowianki. Po ukończeniu gimnazjum, wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, z którego rok później zrezygnował. Studiował prawo na lwowskim uniwersytecie i ukończył go z tytułem doktora praw.

Rada Miejska w Tarnowie 14 stycznia 1907 r. wybrała Tadeusza Tertila, 42-letniego radnego, na następcę zasłużonego burmistrza Witolda Rogoyskiego. Przez następne 16 lat sprawowania urzędu burmistrza Tadeusz Tertil dał się poznać mieszkańcom Tarnowa jako kompetentny, uczciwy, pełen energii i skuteczności w działaniu włodarz miasta. Efektem jego zabiegów była finalizacja licznych inwestycji i przedsięwzięć, takimi jak między innymi powstanie dworca kolejowego, elektrowni i wodociągów. Doceniany i obdarzany zaufaniem przez Tarnowian, czego dowodem był jego dwukrotny wybór na posła do galicyjskiego Sejmu Krajowego oraz do Rady Państwa w Wiedniu. Wybitna osobistość, pracowity, zdolny do poświęceń, nie tracący ducha w najtrudniejszych momentach, ale jednocześnie czuły na punkcie własnego honoru i godności. Był prawdziwym pozytywistą, potrafiącym skutecznie wykorzystać dla dobra miasta i jego mieszkańców te warunki, jakie w zaborze austriackim stwarzała istniejąca autonomia. Jako polityk deklasował swoich rywali klasą, kompetencjami oraz inteligencją.

Dr Tadeusz Tertil był patriotą wspierającym czyn niepodległościowy i służącym swymi zdolnościami oraz umiejętnościami idei niepodległości Polski. Dał dowód takiej postawy działając w Powiatowym Komitecie Narodowym, organizującym pomoc materialną dla walczących na froncie żołnierzy Legionów Polskich, czy wstawiając się za grupą legionistów uwięzionych na Pogwizdowie po bitwie pod Łowczówkiem. W okresie I wojny światowej, pomimo zagrożenia nie opuścił miasta. Osobiście wstawiał się za mieszkańcami Tarnowa, którzy popadli w konflikt z władzami okupacyjnymi, narażając się na szykany z ich strony, podejmował działania mające na celu ograniczanie rekwizycji mienia ludności wiejskiej przeprowadzanych przez wojska rosyjskie, organizował pomoc dla nędzarzy, rodzin rezerwistów, emerytów, sierot i wdów.
W październiku 1918 r. Tadeusz Tertil znalazł się w składzie prezydium krakowskiej Polskiej Komisji Likwidacyjnej Wincentego Witosa, która przejęła władzę od austriackiego zaborcy. 30 października tarnowska Rada Miejska na wniosek burmistrza Tertila jednogłośnie uchwaliła, że: „Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch”, a w nocy z 30 na 31 października 1918 r. w wyniku działań grup konspiracyjnych rozpoczęło się przejmowanie strategicznych obiektów w mieście z rąk austriackich żołnierzy i cywilów. 31 października o godz. 7.30 Tarnów był wolnym miastem – pierwszym niepodległym, tym samym dając preludium do odradzającej się niepodległości. Tadeusz Tertil sprawował funkcję burmistrza miasta do 25 października 1923 r. Zmarł 31 marca 1925 r. w wieku 61 lat.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 03:52:57
IP          : 3.128.79.88
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html