To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Radni PiS: magistrat kłamie i składa puste obietnice w sprawie inwestycji na os. Westerplatte aktualizacja   -   31/5/2010
Wirtualna inwestycja za prawdziwe pieniądze
Tarnowscy radni Prawa i Sprawiedliwości poinformowali na konferencji prasowej o nieprawidłowościach związanych z realizacją I etapu inwestycji od nazwą "Budowa boiska sportowego na os. Westerplatte". Mimo niewykonania znacznej części prac, wykonawca otrzymał za nie pod koniec ubiegłego roku kilkadziesiąt tysięcy złotych z kasy miasta. Padają podejrzenia o fałszowanie dokumentów i potwierdzenia nieprawdy. Sprawę bada od niedawna prokuratura, na wniosek prezydenta Ścigały. Jednak, zdaniem radnych PiS, prezydent przez wiele tygodni zwlekał z reakcją w tej kwestii i ... kłamał. Mimo zwrócenia uwagi urzędnikom magistratu na te nieprawidłowości przez radnych B.Koprowską i G.Kądzielawskiego na marcowym posiedzeniu komisji rewizyjnej a potem również na "absolutoryjnej" Sesji Rady Miasta, inwestycję zaliczono też w poczet inwestycji zrealizowanych w roku 2009. Może to mieć teraz dodatkowe konsekwencje dla prezydenta. Według radnych PIS - uwzględniając rozliczone, choć fikcyjne, prace - nie zrealizowano uchwały budżetowej za rok 2009. Odpowiedni wniosek radni złożyli do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która obiecała przeprowadzenie kompleksowej kontroli gospodarki finansowej Miasta.

Posłuchaj, jak sprawę "wykonania" I etapu budowy boiska relacjonuje radny Grzegorz Kądzielawski :

Ogloszenie
>

Pod koniec października ubiegłego roku Gmina Miasta Tarnowa podpisała z jedną z tarnowskich firm umowę na wykonanie I etapu zadania "budowa boiska sportowego na os. Westerplatte" z terminem realizacji na 22 grudnia. W jej ramach wykonawca zobowiązał się do wyrównania gruntu poprzez nawiezienie ziemi, splantowanie i wycięcie samosiejek (drzew i krzewów) oraz zasianie trawy. Koszt prac miał wynieść 33.100 złotych. 23 grudnia, a więc w dzień po zakończeniu umowy, wykonawca robót sporządził odręczną notatkę, w której zawarł stwierdzenie, że nie zdołał wykonać wszystkich prac, między innymi nie nawiózł wszystkiej ziemi i nie zasiał trawy. Mimo tego, 28 grudnia odebrano roboty określone w umowie (w odpowiedniej notatce urzędnika pojawiło się m.in. sformułowanie "obiekt nadaje się do użytku"). W ślad za tym jeszcze tego samego dnia pojawiła się całościowa faktura. Pieniądze z jej tytułu przelane zostały na konto wykonawcy 31 grudnia ubiegłego roku.
Ponadto w sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta Tarnowa za rok 2009 zostało zawarte stwierdzenie, że "wykonano I etap robót". Przypomnijmy, na podstawie tego sprawozdania, prezydent Tarnowa otrzymał skwitowanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Zdaniem radnych PiS nikt, mimo prawnoformalnych możliwości, nawet nie próbował dokonywać poprawki w sprawozdaniu przedstawionym Radzie Miasta.
O nieprawidłowościach dotyczących realizacji zadania, którego niewykonanie wpłynęło - zdaniem klubu PIS- na fakt niewykonania uchwały budżetowej, poinformowano Regionalną Izbę Obrachunkową. W odpowiedzi RIO poinformowało, że przewiduje przeprowadzenie w bieżącym roku, zgodnie z planem z grudnia 2009r., kompleksowej kontroli gospodarki finansowej Miasta Tarnów. Radni PiS będą teraz naciskać na przyspieszenie tej kontroli.
Zdaniem radnego Grzegorza Kądzielawskiego, który wcześniej wraz z Radą Osiedla zabiegał o budowę boiska a teraz monitoruje inwestycję na osiedlu Westerplatte, gdzie mieszka - prace związane z I etapem tej budowy nie zostały wykonane nie tylko w ubiegłym roku, ale także w pierwszych miesiącach roku bieżącego - o czym zaświadczają zdjęcia wykonane m.in. w marcu i kwietniu na tym terenie. Radny zwraca przy tym uwagę na irracjonalność niektórych zapisów umowy podpisywanej późną jesienią. Chodzi m.in. o wysiewanie trawy w ... grudniu, szczególnie w obliczu konieczności wjazdu wiosną (II etap inwestycji) na ten teren ciężkiego sprzętu. Te i inne okoliczności sprawy każą radnym PIS stawiać pytania o funkcjonowanie właściwego nadzoru w urzędzie (np. ze strony wiceprezydentów) oraz snuć podejrzenia o niegospodarne zarządzanie gminnym, publicznym pieniądzem.
- Najbardziej bulwersuje nas jednak kłamstwo - oświadcza przewodniczący klubu Jacek Łabno, który zarzuca prezydentowi i jego urzędnikom wielomiesięczne bagatelizowanie podnoszonych przez radnych jego klubu uwag i pytań. Radni PiS do dzisiaj nie otrzymali odpowiedzi i pozostają one aktualne.
Posłuchaj wypowiedzi radnego Jacka Łabno :Indagowany o to podczas sesji absolutoryjnej 8 kwietnia prezydent Ryszard Ścigała stwierdził jedynie: - Znowu pracownicy popełnili, myślę w dobrej wierze, błędy, również przeciw dokumentacji, zapowiadając wyciągnięcie konsekwencji służbowych.
Świadomość możliwości pojawienia się nieprawidłowości związanych z I etapem robót na os. Westerplatte mieli też inni urzędnicy miejscy. Przy okazji informacji o wynikach przetargu na II etap prac, pojawiły się bowiem informacje o tym, że ewentualne zaniedbania z I etapu zostaną przez firmę (tę samą, która wykonywała I etap) usunięte.
Po kilku tygodniach prezydent złożył jednak w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawę badają prokuratorzy z Brzeska, którzy zdecydowali już o wszczęciu dochodzenia. Dotyczy ono poświadczania nieprawdy i fałszowania dokumentów. Trwają przesłuchania, jeszcze nie przedstawiono nikomu zarzutów.
-Jeżeli zaistniały okoliczności świadczące o poświadczeniu nieprawdy, popełnione nawet w dobrej wierze, to moim obowiązkiem jest wyjaśnienie sprawy do końca przed stosownymi organami. Pierwotnie zamierzałem skorzystać z kar regulaminowych dla pracowników, w tej chwili jednak poczekam na rozstrzygnięcie prowadzonego postępowania – mówi Prezydent Ryszard Ścigała.
- Czekamy na wnioski prokuratury w tej sprawie. Od nich zależeć będzie wyciągnięcie ewentualnych konsekwencji kadrowych - uzupełnia wypowiedź prezydenta jego rzecznik prasowy, Dorota Kunc - Pławecka.

Sprawa boiska bulwersuje radnych PIS tym bardziej, że osiedle Westerplatte jest jednym z najbardziej zaniedbanych przez Miasto rejonów Tarnowa. Potwierdził to - zdaniem radnej Barbary Koprowskiej - sam Prezydent Ryszard Ścigała w grudniu ubiegłego roku, podczas spotkania z mieszkańcami osiedla. Prezydent zadeklarował nawet wówczas - w formie pewnej rekompensaty za dotychczasowe zaniedbania - realizację 4 drobnych inwestycji infrastrukturalnych na osiedlu (naprawa chodników, dróg, parkingów). Ryszard Ścigała zobowiązał się do wpisania tych inwestycji do projektu budżetu na rok 2010.
Jak relacjonuje B.Koprowska, z tych deklaracji prezydent się jednak nie wywiązał. Mimo przypomnień ze strony radnych, inwestycje na os. Westerplatte nie zostały bowiem ujęte w tegorocznym budżecie.
Posłuchaj, co na ten temat mówi radna Barbara Koprowska :


(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, April 24, 2024 19:32:28
IP     : 3.238.117.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html