To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Marzec 1968 w Tarnowie: Jerzy Barczyński    -   03/6/2010
uwaga, Człowiek II (7)
W styczniu 1968 roku w Warszawie z afisza zdjęta została inscenizacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, w reżyserii Kazimierza Dejmka – uznana przez władze PRL za antyrządową i antyradziecką. Wybuchają protesty, manifestacje; 8 marca więc studencki zostaje brutalnie spacyfikowany przez ZOMO. 13 marca w Tarnowie rozrzucone zostają ulotki wzywające mieszkańców do wzięcia udziału w proteście na znak solidarności z warszawską młodzieżą akademicką – do takiej demonstracji młodzieży dojdzie tydzień później. Ulotki te wykonał i rozrzucił 21-letni poeta. Nazywał się Jerzy Barczyński... Jak w każdy czwartek, prezentujemy siódmą już audycje z drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”. Audycję przygotował Mirosław Poświatowski, swojego głosu użyczyła również Ewa Czajkowska – Smożewska.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie
>

Dziś mało kto pamięta, że Jurek jest jednym z inicjatorów tarnowskich protestów społecznych w czasie wydarzeń marcowych 1968roku. 13 marca 1968 roku , wraz z towarzyszącymi mu dwiema osobami, rozrzucił z okien autobusu ulotki nawołujące mieszkańców Tarnowa do udziału w manifestacji popierającej żądania młodzieży akademickiej. Niecały tydzień później 20 i 21 marca, uczestniczył w demonstracjach ulicznych w Tarnowie. Miał wówczas 21 lat.
..Autorzy opisujący dziś wydarzenia marcowe popełniają kardynalne błędy. Podają na przykład, że demonstrację przed pomnikiem Mickiewicza zorganizowali studenci z Krakowa, mieszkający w Tarnowie. Bzdura! To był samorodny protest młodzieży szkolnej i robotniczej Tarnowa, do którego przyczyniły się rozrzucone wcześniej przeze mnie ulotki. Przed laty prasa lokalna pisała, że towarzysze z „Azotów” mieli znaczny wpływ w zaprowadzeniu porządku w Krakowie i Tarnowie. Śmieszne stwierdzenia. Widziałem tych towarzyszy w akcji. Jak zaczęły lecieć z dachów kamienie, to taki towarzysz wrzasnął do swoich, czyli do milicji robotniczej, by ściągali z rękawa opaski. Szybko też wciskali się w tłum.” - wspomina Jerzy Barczyński.
Więcej na temat pana Jerzego – w tym także pisane przez niego wiersze oraz dokumenty – znaleźć można na stronie www.konfraternia.tarnow.pl a także w piątkowym wydaniu tarnowskiego „Dziennika Polskiego”.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną.
Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 05:09:52
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html