To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Domagają się uproszczenia procedur dla powodzian i łatwiejszych wywłaszczeń    -   04/6/2010
Uchwała Sejmiku w sprawie powodzi
O „wystąpienie do Parlamentarzystów w sprawie zweryfikowania procedur związanych z udzieleniem pomocy dla powodzian i osób poszkodowanych skutkami powodzi pod kątem sprawności ich funkcjonowania oraz wprowadzenie aktu normatywnego określającego procedury w sytuacji wystąpienia zdarzenia mającego charakter klęski żywiołowej na danym obszarze”, wystąpiła Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ostatecznie Sejmik na posiedzeniu w dniu 31 maja (a więc jeszcze przed obecną, powtórną powodzią) przyjął rezolucję w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, uwzględniającą poprawki Komisji. -Zależy nam na zweryfikowaniu obowiązujących procedur, ocenie sprawności ich funkcjonowania; nie powinny być one zbyt skomplikowane i nie mogą utrudniać ofiarom powodzi, czy innych klęsk żywiołowych, uzyskania pomocy - mówi radna PiS Elżbieta Zięba, przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej. Ostatecznie, radni przyjmując uchwałę dotyczącą ochrony przeciwpowodziowej, domagali się również m.in. uproszczenia procedur związanych z wywłaszczaniem i nabywaniem nieruchomości pod infrastrukturę hydrotechniczną.

Ogloszenie
>

Propozycja Komisji była efektem objazdowego posiedzenia, które miało miejsce w drugiej dekadzie maja – komisja udała się na tereny gmin najbardziej dotkniętych skutkami powodzi. Sytuację na obszarze gminy Szczurowa przedstawił wówczas wójt Marian Zalewski. Z kolei Eugenia Ignacyk – zastępca wójta gminy Bochnia przybliżyła problemy mieszkańców miejscowości zalanych w 90 procentach. Wójt gminy Lanckorona - Zofia Oszacka zapoznała Komisję z aktualnym stanem domów zniszczonych na skutek osuwisk. Rozmowy z osobami, które ucierpiały z powodu powodzi, odzwierciedlały tragedię wielu rodzin, tracących niemal w jednej chwili dach nad głową (często dorobek życia całych rodzin) i w wielu przypadkach warsztat pracy będący źródłem utrzymania.
Podjęta dyskusja, w wyniku oględzin w terenie, dostarczyła wielu informacji niezbędnych do podjęcia dalszych działań w trosce o osoby poszkodowane i wykazała nieco zmienioną mapę ubóstwa. Stanowiła też podstawę do sformułowania wniosku do Zarządu Województwa Małopolskiego o wystąpienie do Parlamentarzystów w sprawie zweryfikowania procedur związanych z udzieleniem pomocy dla powodzian i osób poszkodowanych skutkami powodzi pod kątem sprawności ich funkcjonowania oraz wprowadzenie aktu normatywnego określającego procedury w sytuacji wystąpienia zdarzenia mającego charakter klęski żywiołowej na danym obszarze.

Ostatecznie Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął rezolucję „w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej”. Rezolucja ta, uwzględniając propozycje Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej, jednocześnie podkreśla fatalny „stan urządzeń hydrotechnicznych lub ich całkowity brak, co jest efektem nieodpowiednich rozwiązań ustawowych i niewłaściwego poziomu finansowania”, co zaskutkowało „katastrofalnymi podtopieniami” i śmiercią 7 osób (przypomnijmy, że Sejmik obradował jeszcze przed kolejnymi deszczami, w następstwie których doszło do kolejnej powodzi). Radni wnieśli przede wszystkim o:
- zwiększenie finansowania zadań z zakresu utrzymania cieków i urządzeń melioracji wodnych oraz zagwarantowanie stabilnego i stałego poziomu corocznego finansowania tych zadań – planowanie rozdziału środków powinno odbywać się na zasadach subwencji a ich wielkość winna być uzależniona od ilości posiadanych cieków, urządzeń wodnych, a nie decyzji właściwych dysponentów środków
- uproszczenie procedur związanych z wywłaszczaniem i nabywaniem nieruchomości pod infrastrukturę hydrotechniczną – uchwalenie tzw. „zpecustawy”
- zmianę przepisów regulujących kwestię przebiegu dróg znajdujących się w pobliżu wałów przeciwpowodziowych (dróg serwisowych) – nowe regulacje prawne muszą bowiem wyeliminować sytuacje, w których dojazd do wałów, a tym samym przeprowadzenie sprawnej akcji przeciwpowodziowej jest utrudnione czy wręcz niemożliwe
- umożliwienie przekazywania przez samorządy wojewódzkie uprawnień gminom do administrowania ciekami i urządzeniami o znaczeniu komunalnym wraz z zagwarantowaniem stosownych środków z subwencji
- pilne przygotowanie planów ochrony przeciwpowodziowej oraz innych dokumentów wymaganych ustawa Prawo wodne.

Rezolucję otrzymali: Marszałek Sejmu RP, Marszałek Senatu RP, Prezes Rady Ministrów RP, parlamentarzyści Małopolski oraz Wojewoda Małopolski.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 18:50:23
IP          : 18.188.252.23
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html