Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Podsumowanie powodziowego długiego weekendu w mieście    -   08/6/2010
R.Ścigała: Tym razem Stwórca dał nam szansę ...
Na poniedziałkowej konferencji prasowej w magistracie, szef samorządu podsumował wydarzenia ostatnich dni, związane z dramatyczną akcją przeciwpowodziową. 4 i 5 czerwca przez Tarnów przetoczyła się fala powodziowa na rzece Białej. Zdaniem prezydenta, żywioł nie przysporzył miastu większych szkód, dzięki udanej akcji Sztabu Kryzysowego oraz podległych mu służb, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji a także firm i ochotników, którzy włączyli się w działania zabezpieczające miasto przed zalaniem. Prezydent i inni uczestnicy akcji przeciwpowodziowej wysnuli z doświadczeń ostatnich dni wnioski, którymi chcą się niedługo podzielić z politykami, stanowiącymi w Polsce prawo. Po wyborach prezydenckich, Ryszard Ścigała będzie chciał spotkać się z tarnowskimi parlamentarzystami i przekazać im postulaty konkretnych zmian przepisów.

Posłuchaj, jak prezydent Ryszard Ścigała relacjonuje wydarzenia oraz ocenia działania sztabu kryzysowego i służb ratowniczych :

Ogloszenie
>

W nocy z piątku na sobotę przepływająca przez Tarnów Biała osiągnęła poziom przekraczający 8 metrów, przy stanie alarmowym określonym na 4,4 metra. Zagrażało to zalaniem około 1/6 obszaru miasta. Biała utrzymała się poniżej granicy tarnowskich wałów. Mimo to wystąpiły lokalne podtopienia posesji spowodowane przesiąkami wałów. Służby miejskie zanotowały dziewięć takich przesiąków na południe od mostu wzdłuż ul. Krakowskiej. Informacje w tej sprawie zostały trybie pilnym przekazane do Małopolskiego Urzędu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który administruje tym terenem.
Mosty przy ul. Krakowskiej i Kwiatkowskiego, wskutek siły nurtu Białej, zostały jednak naruszone. Obecnie ich stan jest już jednak na tyle dobry, że nie stwarzają one zagrożenia dla przejeżdżających pojazdów. Przez wiele godzin trwała tam akcja zabezpieczająca.
Intensywne i długotrwałe opady spowodowały ponadto okresowe trudności komunikacyjne na terenie Tarnowa. Część wiaduktów i ulic miejskich została czasowo wyłączona z ruchu. Niedogodności te udało się jednak wyeliminować do sobotniego poranka.
W akcji przeciwpowodziowej w Tarnowie udział wzięło około 300 osób, które likwidowały przesiąki w wałach. Wśród nich znalazło się między innymi 50 bezrobotnych i 30 więźniów z obydwu zakładów karnych. Bezpośrednią pomoc zagrożonym mieszkańcom nieśli również pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa. Wydano 30 tysięcy worków, rozdysponowano 1,5 tysiąca ton piasku (od 16 maja). Do mieszkańców miasta, którzy zapisali się do serwisów SMS-owych, dostarczono 22 tysiące wiadomości na temat bieżącej sytuacji powodziowej.
W celu zabezpieczenia mostu na Białej wzdłuż ul. Krakowskiej użyto 200 ciężarówek gruzu, betonu i elementów betonowych. Podczas akcji zabezpieczania ośrodka zdrowia przy ul. Mostowej wykorzystano tzw. „bigbagi”, czyli mocne worki o pojemności około 1 m3, do których wsypywany był gruz. Ich zadaniem było „odbijanie” nurtu wody od najbardziej newralgicznych fragmentów zabezpieczanego budynku.
Wiele z tych prac było możliwych dzięki pomocy tarnowskich przedsiębiorstw.
Prezydent Tarnowa dziękuje właścicielom i zarządom tych firm za ich postawę :


Prezydent Tarnowa i inni uczestnicy weekendowej akcji przeciwpowodziowej w Tarnowie mają już kilka konkretnych postulatów dla stanowiących w Polsce prawo polityków i będą zabiegać o pilne zmiany konkretnych przepisów, których nowe brzmienie ma ułatwić przeprowadzanie podobnych akcji w przyszłości. Prezydent planuje w tym celu zorganizowanie specjalnego spotkania z tarnowskimi parlamentarzystami. Zaproszenie wystosowane zostanie po zakończeniu zbliżających się wyborów prezydenckich.
Posłuchaj, co na ten temat mówi szef tarnowskiego samorządu :


Decyzją Prezydenta Miasta wszyscy biorący udział w akcji zapobiegania powodzi na terenie Tarnowa zostaną objęci szczepieniami ochronnymi. Tarnów zostanie też objęty działaniami mającymi na celu zmniejszenie populacji komarów, szczególnie dokuczliwych na terenach podmokłych.
Posłuchaj, co mówi na ten temat prezydent Ścigała :Trwa szacowanie szkód, jakie powstały w Tarnowie w wyniku obfitych deszczów i podniesienia się stanu wód. Jednocześnie Prezydent Ryszard Ścigała apeluje o pomoc dla mieszkańców Tuchowa, którzy poważnie ucierpieli wskutek przejścia drugiej fali powodziowej. Z Tarnowa codziennie, jeszcze przez co najmniej kilka dni, wyruszać będą transporty zawierające najpotrzebniejsze rzeczy: łopaty do śniegu, środki czystości, rękawice, buty gumowe, a także butelkowaną wodę i żywność. 3 tony darów zebrali handlujący na tarnowskim Burku oraz pracownicy Targowisk Miejskich. Trwa zbiórka zainicjowana przez miejskich urzędników. Dyrektor Biura Promocji UMT Maria Zawada - Bilik informuje bowiem o drugim nurcie pomocy, w jaki zaangażował się tarnowski magistrat. Otóż, wiele osób zatrudnionych w urzędzie mieszka lub ma rodziny na terenach doświadczonych przez piątkową powódź. Pomoc ze zbiórek wśród urzędników trafiać ma zatem do konkretnych rodzin.
Posłuchaj, co na temat pomocy dla powodzian w Tuchowie mówi prezydent Ścigała :


Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl