To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Informacyjna ulotka posła M. Wojtkiewicza dla spółdzielców    -   09/6/2010
Spółdzielco znaj swoje prawa!
W skrzynkach na listy w blokach w Tarnowie, Brzesku, Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej, Tuchowie i w innych miastach w ostatnim czasie pojawiły się ulotki posła PiS Michała Wojtkiewicza „Spółdzielco znaj swoje prawa!”. Jak wyjaśnia poseł, są one próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom członków spółdzielni mieszkaniowych, częstokroć interweniujących w biurach Prawa i Sprawiedliwości. Spółdzielcy zgłaszają się z pytaniami i prośbami o interwencję, sygnalizują rozmaite nieprawidłowości. Ulotka w skondensowanej formie ma im wyjaśnić, jakie mają prawa, zgodnie z wprowadzonymi w ostatnich latach nowelizacjami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zgodnie z Prawem Spółdzielczym.

Ogloszenie
>

”Szanowni Państwo, na skutek licznych skarg na funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych, (...) postanowiłem przybliżyć Państwu w postaci tej krótkiej ulotki najważniejsze informacje na temat praw członka spółdzielni. Ustawa z dnia 14. czerwca 2007 roku o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadza szereg istotnych zmian. Sam wielokrotnie występowałem na forum sejmowym w obronie członków spółdzielni przy okazji nowelizacji ustawy. Jednakże najlepsza ustawa nic nie pomoże, jeśli sami spółdzielcy nie poznają swoich praw. Niniejsza publikacja jest narzędziem, które ma na celu pomóc Państwu w egzekwowaniu tych praw. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy członkowie spółdzielni zjednoczą siły i wykażą się konsekwencją. Dlatego, szanowni Państwo, porozmawiajcie z sąsiadami i poczujcie się prawdziwymi sąsiadami, poczujcie się odpowiedzialnymi za własne majątki i wspólne mienie.” - czytamy w słowie wstępnym ulotki.
Znajdziemy w niej chyba to co najważniejsze, a co można zawrzeć w formie niewielkiej ulotki – informacje o tym do jakich dokumentów mamy prawo wglądu (m.in. odpisy faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi), informację dotyczącą walnych zgromadzeń (spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek organizować je przynajmniej raz w roku i nie może zastępować ich „zebraniami przedstawicieli członków” gdyż organ taki nie istnieje, zaś spółdzielcy o walnym muszą być poinformowani co najmniej na 21 dni wcześniej), informację o kredytach (spółdzielnia nie może zaciągać kredytu zabezpieczonego hipoteką na danej nieruchomości bez pisemnej zgody większości mieszkańców) – i wreszcie to co najważniejsze: jak stać się pełnoprawnym właścicielem swojego mieszkania (czytamy tu o wykupie gruntu, prawie odrębnej własności, związanych z przekształceniami procedurach i sposobie działania w razie bezczynności spółdzielni). Wszystko to zaś w przejrzystej, syntetycznej formie. Nawiasem mówiąc o uchwale radnych Rady Miasta Tarnowa w sprawie bonifikaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności pisaliśmy w osobnej wiadomości w dniu 7 czerwca b.r.

Konflikt spółdzielcy a członkowie niektórych spółdzielni to problem szeroko opisywany wielokrotnie w ogólnopolskich mediach, zaś nieprawidłowości w Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej były przedmiotem moich licznych publikacji. Ulotka posła Michała Wojtkiewicza cieszy – jednak żal, że (przynajmniej według posiadanych przeze mnie informacji) – sprawami spółdzielców w sposób realny w Tarnowie zajął się jedynie PiS, mimo iż spółdzielcy pukali także do drzwi innych ugrupowań.
Ulotka ta nie jest też jedynym wydawnictwem Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym spółdzielczości mieszkaniowej. Poseł M. Wojtkiewicz nie wyklucza, że w miarę zapotrzebowania gotów jest wydać kolejne publikacje rozwijające interesujące spółdzielców zagadnienia. Jednak pan poseł ulotką tą ściągnął sobie na głowę nie lada kłopot – i zarazem zobowiązanie, z pewnością bowiem jego biura staną się teraz miejscem licznych interwencji spółdzielców, co będzie swego rodzaju testem wiarygodności posła. Zapewne niemożliwe okaże się sprostanie oczekiwaniom i rozwiązanie wszystkich spraw interweniujących osób. Prócz podstawowej, praktycznej pomocy – jak np. pomoc w skonstruowaniu sądowego pozwu – zapewne niezbędne staną się wynikające z tych interwencji zmiany legislacyjne ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 13:33:36
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html