Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Starosta Kras: Straty powodziowe w powiecie tarnowskim są zdecydowanie większe niż w 1997 i 2001 roku    -   09/6/2010
Krajobraz po kataklizmie
Szkody, jakie uczynił w powiecie tarnowskim ostatni kataklizm są zdecydowanie większe niż podczas powodzi w 1997 i 2001 roku. - Straty są niewyobrażalne. Kompletnie zniszczonych lub znacznie poszkodowanych jest od 700 do 1000 domów. Mamy zerwanych 20 mostów, uszkodzonych jest 40 przepustów i 120 kilometrów dróg powiatowych. Straty tylko w drogowej infrastrukturze szacujemy na 60 milionów złotych. Co gorsza te straty nie dotyczą jedynie bitumicznej nawierzchni, ale w wielu miejscach chodzi o cały korpus drogowy. Na dodatek ... co kilka godzin dochodzą do nas informacje o uszkodzeniach dróg w kolejnych miejscach - informował na dzisiejszej konferencji prasowej Starosta Mieczysław Kras. Starosta ocenia, że odbudowa ze zniszczeń może potrwać w powiecie kilkanaście lat.

Posłuchaj, jak relacjonował dziennikarzom popowodziową sytuację w powiecie Starosta Mieczysław Kras :

Ogloszenie

Popowodziowy krajobraz, który odsłonięty został przez opadające wody, jest przerażający. W zalanych w piątek pogórzańskich miejscowościach ludzie siedzą teraz w apatii przed domami, z których woda dopiero co ustąpiła, ujawniając ogrom zniszczeń. Wielu z nich nie wie, co ma robić. Setki osób utraciły większość dorobku całego życia. Zalały ich strumyki, których głębokość na co dzień nie przekracza pół metra. Feralnej nocy z czwartku na piątek strumyki te nagle zamieniły się w rwące rzeki o 5-6 metrowych falach. Nie do wszystkich z tych ciężko doświadczonych ludzi można wysłać psychologa. Ci, którzy otrząsają się z szoku, w środku domów zastają do kilkudziesięciu centymetrów naniesionego przez wodę mułu. Muszą go usunąć w pierwszej kolejności. Wynoszą przed domy bezużyteczne już meble i sprzęty, zrywają całe podłogi, kłują tynki ... Tylko z Tuchowa wywieziono już ponad sto kontenerów wielkogabarytowych śmieci. Pojawia się jednak problem, bo przemoczone, zabłocone meble i sprzęty oraz muł w kontenerach ważą zdecydowanie więcej niż suche, "normalne" śmieci. Na wysypisku płaci się od tony odpadów. Na powiększone koszty nie stać starostwa, które jednak obiecało taką pomoc powodzianom...

Nadal niemożliwy jest normalny dojazd do wielu miejscowości, odcięte są drogi z kluczowych kierunków do wielu wsi i miasteczek. Zweryfikowane straty tylko w infrastrukturze drogowej urzędnicy starostwa wyceniali (na wczoraj) na 60 milionów złotych. Ale drogi obsuwają się cały czas, powiększając te, i tak już kolosalne, straty.
Bo też w wielu miejscach nie można powiedzieć, że "najgorsze za nami". Cały czas pod wodą (to już trzeci tydzień !) jest Wola Rogowska w gminie Wietrzychowice. Na Pogórzu uaktywniają się kolejne osuwiska. Starosta Kras zwracał dziś uwagę na to, że "medialnym" symbolem konsekwencji, jakie może przynieść osuwisko stała się Lanckorona, gdzie zniszczonych zostało około 80 budynków. Ale w różnych miejscach powiatu tarnowskiego podobnie zniszczonych domów, nie nadających się do ponownego zamieszkania, jest już dwieście...

Nieoceniona jest nadal pomoc strażaków, z których wielu dotarło tu często z odległych jednostek, np. z Zakopanego. Również władze Powiatu starają się pomagać powodzianom jak mogą. Poza kontenerami wywożącymi wielkogabarytowe śmieci, do powodzian dotrze też konkretna pomoc materialna. Wczoraj na przykład, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, uchwalono odpowiednie przesunięcia w budżecie. Dzięki temu kwota 70 tysięcy złotych powędruje do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które zakupi za te pieniądze sprzęt AGD dla najbardziej poszkodowanych. Potrzeby są jednak o wiele większe. Bez pomocy państwa i pospolitego ruszenia ludzi dobrej woli, nie uda się skutecznie zaradzić spowodowanym przez powódź choćby tylko tym najpilniejszym problemom wielu rodzin, całych sołectw, czy gmin.
Przychodzi też czas na pierwsze podsumowania i gorzkie wnioski. Była o nich mowa podczas środowej konferencji prasowej.
Posłuchaj fragmentu dzisiejszej rozmowy starosty z dziennikarzami :


(pd)
Zobacz także :


fot. G.Niemiec (tuchow.info)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(10-06-2010) szumowina :
tak między nami,dziennikarkami: starosta piszemy przez małe "s".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2010) dupek :
odbudowa potra kilknaście lat.A przecież weiadomo, ze za rok znopwu będzie powódźz.To ile lat potrwa odb udowa?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2010) z pleśnej do pana starosty :
posłuchałem co wczoraj mówił starosta i nie za bardzo rozumiem dlaczego pomoc dla 200 rodzin miała sens a dla 1000 juz nie ma. Toż chyba lepiej pomóc chocby części poszkodwanych niż zarzucac taki pomysł zupełnie. przeciez i tak nie odpowiedzą wszystkie wsie . nawet opieka nad 50 rodzinami ma sens głęboki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2010) imadło :
Gdyby Polska nie znalazła się w łapach eurokratów podźwignęła by się po powodzi szybciej, a teraz żeby pobojowisko uporządkować i odbudować trzeba bagatela ... kilkunastu lat, a ile trzeba wcześniej przygotować kilometrów i ton dokumentacji i ile ona będzie nas kosztować - czy ktoś z euroentuzjastów wie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2010) loki :
no a gdzie kościelne brzuchy tłuste syte i pełne jakoś problemu nie widzą!!! o kant d..y można obic ich tzw duchowe wsparcie tak było jest i będzie i ty szary człowieku myslisz że oni o ciebie dbają masz dowód na oszukiwanie o jakimś niebieskim niebie to bzdety i powód by to oni zarabiali szmal to poprostu lichwa no ale???? myśl ze bedzie lepiej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2010) obcokrajowiec :
Mieszkańcy ul. Wędkarskiej zapraszają na oglądanie skutków walki z \"powodzią\" ze studzienek kanalizacyjnych, trwającą już miesiąc. Finał - smrud, ruina i końca koszmaru nie widać, a co najgorsze UM nie widzi też winnych tego koszmaru. Mieszkańcy tej ulicy napewno wiedzą kto za to odpowiada, i kto wrzucił w to płynące szmbo pieniądze z UE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2010) obcokrajowiec :
przepraszam za bląd ortograficznny.Smród piszemy tak. Zapomniałem dopisać iż pompowanie tego szmba trwa już 29 dni /dzień i noc/ . Wielkie dzieki strażakom straży miejskiej i ZA , któży to zmagają się nie tylko z szmbem ale i z plagą komarow /na środki przeciwkomarowe nie ma pieniędzy/ .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2010) Jared Sass :
Tak do =obcokrajowca=, którzy- piszemy przez er-zet. Ale to tak na marginesie. Wielkie brawa dla kablówki tarnowskiej za relacje z walki Tarnowian z żywiołem. /Krytyka się przydała/. Straty ludzie ponieśli niewyobrażalne, potracili dachy nad głową i, niejednokrotnie, dorobek całego życia. Również państwo poniosło straty - zniszczone wały, tory, drogi, mosty. Czy wystarczy niektórym życia aby odbudować zniszczone mienie? Czy będą mieli za co budować i odbudować? Muszą otrzymać pomoc i od państwa, i od nas wszystkich. I tu też widzę rolę kablówki tarnowskiej, bo z pewnością red. naczelny nie uznał, że sprawa została odfajkowana i można zająć się poważniejszymi sprawami. I gdyby tak zrobił, nie byłbym zdziwiony. Są ważniejsze rzeczy niż zalane miasta, zniszczone domy, tysiące koczujących ludzi ze swoimi dziećmi po szkołach i stodołach. " Powódż to odwracanie uwagi od problemów, i to jest tak sprytnie robione, że porażki przerabia się w mediach na sukcesy. I ludzie odbierają, że to jest sukces..." A więc w Polsce są inne i ważniejsze rzeczy a nie jakaś tam gówniana powódż, setki zburzonych domów, tysiące podtopionych i dziesiątki tysięcy tragedyj. I właśnie o tym, że powódż to to mały pryszcz, dowiedziałem się z radja, jedynie słusznego , 24 maja br. A mówił o tym wzór prawdy i moralności i wszelkiej maści cnót, nie dość, że dyrektor to jeszcze do tego doktor, a przede wszystkim ojciec. Jego dzieci łatwo poznać po organizacyjnych nakryciach główek. Powyższą wiadomiść przeczytałem też w internecie 27 maja. No, i komu mam wierzyć? I gdzie jest ta prawda? Tak więc szanowni internauci, nie ma co narzekać na brak pieniędzy na naprawę zniszczeń, pieniądze,z pewnością, zostaną przekazane na właściwe cele.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2010) Telewidz :
Sukces kablówki z relacji akcji powodziowej p. Rudy poraz pierwszy ruszyli tyłki ze swojego studia ,ale nierozumie dlacego póżniej do znudzenia powtarzali ten sam program dzień i noc przez kilka dni .gdy na nastepny dzień zalewało Ostrów ludzie strażacy walczyli z żywoiłem ale dla kablówki to nieważne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2010) kablówka :) :
Bo pewnie jaka płaca, taka praca

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl