Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnów wygrał z wielką wodą, teraz pomaga sąsiedniemu Tuchowowi    -   10/6/2010
Popowodziowy raport
Trwa szacowanie szkód, jakie powstały w Tarnowie w wyniku obfitych deszczów i podniesienia się stanu wód. Trwa też rozpytanie środków owadobójczych przeciw komarom. Ponadto magistrat informuje, iż tarnowskie mosty, mimo iż naruszone podczas powodzi, nie stanowią zagrożenia dla użytkowników. Jednocześnie, intensywnie i z wielkim zapałem, organizowana jest pomoc dla pobliskiego Tuchowa, który bardzo poważnie ucierpiał wskutek przejścia tam fali powodziowej.

Ogloszenie

Popowodziowy bilans
Skuteczną akcję przeciwpowodziową w Tarnowie można było poprowadzić także dzięki pomocy firm i przedsiębiorstw. Miasto przygotowuje się na ewentualne, dalsze, obfite opady deszczu: z koryt rzek usunięto przeszkody, które mogłyby tamować przepływającą wodę, wykonano przegląd cieków wodnych i udrożniono je (obecnie mogą jeszcze występować niewielkie zamulenia, które nie są groźne), odnowiono rów Świerczkowski (ul. Wędkarska), uzupełniany jest zapas worków.

Przypomnijmy, w dniach 4 i 5 czerwca przez Tarnów przetoczyła się fala powodziowa na rzece Białej. Żywioł nie przysporzył miastu większych szkód dzięki udanej akcji Sztabu Kryzysowego oraz podległych mu służb, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji a także firm i ochotników, którzy włączyli się w działania zabezpieczające Tarnów przed zalaniem.
W nocy z piątku na sobotę przepływająca przez Tarnów Biała osiągnęła poziom przekraczający 8 metrów, przy stanie alarmowym określonym na 4,4 metra. Zagrażało to zalaniem około 1/6 obszaru miasta. Biała utrzymała się poniżej granicy tarnowskich wałów. Mimo to wystąpiły lokalne podtopienia posesji spowodowane przesiąkami wałów. Służby miejskie zanotowały dziewięć takich przesiąków na południe od mostu wzdłuż ul. Krakowskiej. Informacje w tej sprawie zostały trybie pilnym przekazane do Małopolskiego Urzędu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który administruje terenem. Wskutek interwencji magistratu do Zarządu Melioracji, Inspektorat Rejonowy tej ostatniej instytucji, zamierza w najbliższym czasie przeprowadzić w terenie wizję lokalną.

Na pomoc Tuchowowi
Jednocześnie Prezydent Ryszard Ścigała zaapelował o pomoc dla mieszkańców Tuchowa, którzy poważnie ucierpieli wskutek przejścia drugiej fali powodziowej. Z Tarnowa codziennie wyruszają tam transporty zawierające najpotrzebniejsze rzeczy: grubych rękawic gumowych, rękawic PCV, środków do walki z insektami, środków czystości (np. Domestos), ścierek kuchennych, ścierek do podłóg, męskiego i damskiego obuwia gumowego, łopat śniegowych i grubych szczotek do czyszczenia, środków do mycia naczyń, mopów z kijami i wiadrami, środków higienicznych (Pampersy), a także butelkowanej wody pitnej. Odzew mieszkańców Tarnowa i pracowników magistratu jest imponujący:
- 3 tony darów zebrali handlujący na tarnowskim Burku oraz pracownicy Targowisk Miejskich.
- Miejscy urzędnicy zebrali około czterech tysięcy złotych.
- Ponadto dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Tarnowie przekazały powodzianom pięćdziesiąt czekolad, jeden z mieszkańców Tarnowa ofiarował natomiast swój nowy rower.
- Zbiórka odbywa się także w tarnowskich hipermarketach (m.in. przy ul. Klikowskiej, Szkotnik, Hodowlanej, Błonie Słonecznej). Akcja codziennie jest prowadzona przez uczniów XVI LO w Tarnowie od godzin porannych do godz. 16.
- Do Tuchowa wyjeżdżają zarówno samochody straży miejskiej, samochody służbowe Urzędu Miasta Tarnowa, był kurs wynajętej bagażówki TAXI oraz kursy prywatnymi samochodami tarnowian, którzy odpowiedzieli na apel (szczególne podziękowania dla Pana Artura Kaczanowskiego, który do Tuchowa swoim samochodem jeździł kilka razy) oraz pracowników Urzędu m.in. z Wydziału Informatyki – pisze rzecznik tarnowskiego magistratu.

Trwa rozpytanie środków owadobójczych przeciw komarom
Decyzją Prezydenta Miasta wszyscy biorący udział w akcji zapobiegania powodzi na terenie Tarnowa zostali objęci szczepieniami ochronnymi. Tarnów został objęty też działaniami mającymi na celu zmniejszenie populacji komarów, szczególnie dokuczliwych na terenach podmokłych.

Eksterminacja tych uciążliwych insektów, które w wyniku powodzi zyskały doskonałe, wilgotne miejsca lęgowe, odbywa się za pomocą ręcznych rozpylaczy. Dotychczas pracownicy z ręcznym sprzętem rozpylili środki owadobójcze m.in. w Parku Strzeleckim i w Parku Sanguszków, na Plantach Kolejowych, gdzie na podmokłych łąkach komary mają dobre warunki do rozmnażania. Dziś akcja prowadzona jest w kolejnej części Parku Strzeleckiego, nad Wątkiem, przy ul. Jagiellońskiej, na Piaskówce i w Mościcach – ul. Kwiatkowskiego, Park E. Kwiatkowskiego, las Soślina przy Czarnej Drodze.
Służby komunalne dokonują oprysków w godzinach porannych. Używane podczas akcji środki nie są szkodliwe dla ludzi, spowodują one natomiast większy komfort poruszania się po mieście. Akcja nie ma na razie wyznaczonego terminu końcowego. Będzie ona trwała póki będzie to potrzebne lub do wydania wszystkich potrzebnych na ten cel środków finansowych.

Tarnowskie mosty pod kontrolą
Mosty przy ul. Krakowskiej i Kwiatkowskiego, wskutek siły nurtu Białej, zostały jednak naruszone. Obecnie ich stan jest już jednak na tyle dobry, że nie stwarzają one zagrożenia dla przejeżdżających pojazdów. Przez wiele godzin trwała tam akcja zabezpieczająca.
W celu zabezpieczenia mostu na Białej wzdłuż ul. Krakowskiej użyto 200 ciężarówek gruzu, betonu i elementów betonowych. Podczas akcji zabezpieczania ośrodka zdrowia przy ul. Mostowej wykorzystano tzw. „bigbagi”, czyli mocne worki o pojemności około 1 m3, do których wsypywany był gruz. Ich zadaniem było „odbijanie” nurtu wody od najbardziej newralgicznych fragmentów zabezpieczanego budynku.
Intensywne i długotrwałe opady spowodowały ponadto okresowe trudności komunikacyjne na terenie Tarnowa. Część wiaduktów i ulic miejskich została czasowo wyłączona z ruchu. Niedogodności te udało się jednak wyeliminować do sobotniego poranka.

W akcji przeciwpowodziowej w Tarnowie udział wzięło około 300 osób, które likwidowały przesiąki w wałach. Wśród nich znalazło się między innymi 50 bezrobotnych i 30 więźniów z obydwu zakładów karnych. Bezpośrednią pomoc zagrożonym mieszkańcom nieśli również pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa. W czasie pierwszej fali powodziowej wydano w Tarnowie 22 tysiące worków, w czasie drugiej - 30 tysięcy. Obecnie w zapasie jest jeszcze 15 tysięcy worków, a zamówionych będzie dalsze 10 tysięcy.
Wydano 30 tysięcy worków, rozdysponowano 1,5 tysiąca ton piasku (od 16 maja). Do grupy ponad ośmiuset osób, które zapisały się do serwisów SMS-owych, dostarczono 22 tysiące wiadomości na temat bieżącej sytuacji powodziowej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947