Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Jamna: Święto Pojednania   -   12/8/2004
W niedzielę ojcowie Dominikanie i Starosta Tarnowski zapraszają na Święto Pojednania i Odpust Jamneński, które odbędą się w Duszpasterskim Centrum Akademickim w Jamnej. Uroczystości rozpoczną się w sobotę "Radosnym Pogrzebem Matki Bożej" i "Koncertem Siewców Lednicy". Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 wystąpieniem starosty tarnowskiego Michała Wojtkiewicza i ceremoniałem zapalenia ognia. Ogień zapłonie także na kilkunastu cmentarzach wojennych w powiecie.

Ogloszenie
>

O godz. 11.00 uczestnicy uroczystości wezmą udział w polowej mszy św. w intencji poległych żołnierzy. Później dominikanie zapraszają na pobliską łąkę, gdzie wszyscy zatańczą poloneza i otrzymają "jamneńską" herbatę.

- Będzie to herbata przygotowana dla Jamnej, o specjalnym składzie i opakowaniu z dedykacją. Chcemy, by ludzie, przygotowując ją i pijąc, byli w ten sposób ze sobą. Łącząc uroczystości na Jamnej ze Świętem Matki Bożej Zielnej, przygotowaliśmy również wykład o ziołach w Biblii i ich właściwościach - mówi ojciec Jan Góra.

Dominikanie chcą, by niedziela na Jamnej była wspólną zabawą i modlitwą, połączoną z posiłkiem. Ma to być święto pojedniania zarówno z innymi, jak i z samym sobą. Wśród przygotowanych atrakcji znajdzie się występ baletowy, kiermasz książek, można będzie m.in. nabyć album Adama Bujaka o Lednicy oraz obejrzeć misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu NM Panny. Dla wszystkich będzie grochówka ze wspólnego kotła, prezent od starosty tarnowskiego.

Nietypowym punktem programu będzie sobotni "Radosny Pogrzeb Matki Bożej". - Tradycja urządzania pogrzebu Matki Bożej istnieje tylko w czterech miejscowościach w Polsce. Jamna jest jedną z nich. Mimo nazwy to wyjątkowo radosna uroczystość - wyjaśnia o. Góra. - Bardzo ważne jest również to, że w podobnych spotkaniach biorą czynny udział wszyscy uczestnicy, każdy się w nie angażuje. Wspólne przeżywanie, bycie razem - to przecież istota pojedniania.

Na Jamnej spotykają się i młodzi i starsi, także studenci i wykładowcy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy mają tu swoję bacówkę. - Udział w uroczystościach na Jamnej jest dla młodych ludzi bardzo ważny. Możemy zobaczyć, jak dorośli godzą się ze sobą i z historią. Jest to dla nas także możliwość jej poznawania - mówi Agnieszka Chrostowska, studentka poznańskiego uniwersytetu. - Na Jamnej spotykają się różni ludzie, młodzież, starsi, także niepełnosprawni. Uczymy się dzięki temu z nimi przebywać i rozmawiać.

Wczoraj podczas konferencji prasowej o. Jan Góra opowiedział także o następnych planach dominikanów dotyczących tego miejsca. We wrześniu, w 60-lecie pacyfikacji Jamnej, stanie tu figura Matki Bożej Płaczącej, wykonana z brązu. Wmurowana zostanie także tablica pamiątkowa. Nietypową atrakcją ma być panorama jamneńska, cztery obrazy o wymiarach 3,5 m na 1,5 m , które przedstawiać będą przeszłość Jamnej i jej teraźniejszość. (baja)

Program uroczystości :

Sobota, 14 sierpnia
godz. 15.00 - Radosny Pogrzeb Matki Bożej
godz. 21.00 - Koncert Siewców Lednicy

Niedziela, 15 sierpnia
godz. 10.30 - Miejsce pamięci i pojednania: (wspomnienie o żołnierzach poległych podczas I i I wojny św., wystąpienie Starosty, ceremoniał zapalenia ognia pojednania)
11.00 - Msza Św. w intencji poległych żołnierzy
12.30 - Polonez na łace i rozdanie herbaty jamneńskiej
16.00 - 19.00 - Misterium Jacka Kowalskiego o żaśnięciu Najświętszej Marii Panny (zabawa integracyjna, promocja albumu o Legnicy , kiermasz książek)
19.30 - Zabawa na łące, koncerty zespołów artystycznych

na zdjęciu fragment ubiegłorocznych uroczystości święta Pojednania (fot. archiwum red. inTARnet.pl)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(12-08-2004) iks :
zapowiada sie ciekawie, oby wiecej takich imprez. pozdrawiam organizatorow bo lubie dominikanow :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-08-2004) omega1 :
Radosny pogrzeb Matki Boskiej to mniej więcej jak piosenka pewnej "znanej" pt. Jestem, a mnie nie ma, jestem za, a nawet przeciw itp. Infantylnych nie sieją.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-08-2004) spurs :
Kto bedzie gral na koncercie???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-08-2004) czarli :
Ciekawe czy Wanda z Dąbrowy T. przyjedzie ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-08-2004) Jamnenczyk :
Wiecej informacji o Jamnej i Swiecie Pojednania znajdziecie na www.zakliczyn.com. Nie jest to reklama. Jako mieszkaniec Jamnej jestem dumny z tej strony i wiem ze wielu osobom juz pomogla w dotarciu do tego cudownego miejesca. Pozdrawiam Jamnenczyk

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-08-2004) ? :
Sekta ojca Gory znowu biesiaduje?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2006) tgererrr :eeterr ereeee5 re4trreer 
5e55t5tet5e5tetetttreteet4et44 etettetet t4t4t4tee4

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-09-2006) fndh :dfhdf fhddfh fghdf 
dfhdf

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947