Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Być narodowi użytecznym...” - Tadeusz Wenda    -   17/6/2010
uwaga, Człowiek II (9)
Napisane w nadtytule słowa „Być narodowi użytecznym...”, to tytuł książeczki poświęconej historii turystyki krajoznawczej z 1984 roku, której autorem jest ś.p. Tadeusz Wenda. Słowa te najlepiej chyba oddają tego człowieka, żołnierza AK, członka WIN, harcerza, pedagoga, przewodnika... Jak w każdy czwartek zapraszamy do wysłuchania dziewiątej audycji z drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”. Audycję przygotował Mirosław Poświatowski.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie

Tadeusz Wenda, żołnierz AK, ps. Janiczek, uczestnik akcji Burza, instruktor harcerski, nauczyciel. Aresztowany za przynależność do WIN, skazany na 5 lat więzienia, zwolniony na mocy amnestii. W akcie oskarżenia napisano m.in.: ”pozostając pod wpływem kleru, wrogo ustosunkowany do ustroju ludowego w Polsce według ich wskazówek prowadzi prace w harcerstwie, ujawniony członek AK z czasu okupacji i w 1945. W 1946 r. pełnił funkcję skrzynki pocztowej w nielegalnej organizacji WiN i przechowywał archiwum WiN do sierpnia 1946 r.”
Gdy komunistyczne władze uniemożliwiły mu pełnienie wychowawczej służby w harcerstwie, odnalazł swoje miejsce jako działacz turystyczny. Do końca życia starał się „być narodowi użytecznym”. W latach 1994-98 współtworzył w RDN audycje „Tobie Polsko”. Zmarł 17 sierpnia 2000 roku w wieku 80 lat.

Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej Tadeuszowi Wendzie. I nie tylko Jemu, bo dr Maria Żychowska snuje wspaniałą opowieść o WIN, trudnych losach harcerstwa w PRL i działalności PTTK. W audycji wykorzystano również nagrania archiwalne, w tym fragmenty unikalnych audycji „Tobie Polsko” emitowanych u zarania istnienia RDN, a wypożyczonych z prywatnych zbiorów pani Stanisławy Wiatr Partyki, w których znajdują się jedyne egzemplarze tych nagrań.
Więcej informacji oraz zdjęć o Tadeuszu Wendzie znaleźć można na stroni internetowej www.konfraternia.tarnow.pl oraz w jutrzejszym, piątkowym wydaniu tarnowskiego „Dziennika Polskiego”.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną.
Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947