Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Niezwykły koncert kantora z Nowego Jorku    -   22/6/2010
Benzion Miller na „Galicjaner Sztetl”
Według Starego Testamentu śpiew jest najwznioślejszą modlitwą. A jeśli ktoś nie słyszał jak brzmi modlitwa śpiewana przez kantora synagogi, to zaprawdę nie słyszał biblijnej modlitwy. Jeden z najwybitniejszych kantorów żydowskich, można powiedzieć, że współczesny Pavarotti śpiewu religijnego, Benzion Miller wystąpi w czwartkowy Koncercie pod Bimą podczas tegorocznych Dni Pamięci „Galicjaner Sztetl”.

Ogloszenie

Kantor Benzion Miller, urodził się w Dachau, swoją karierę rozpoczął bardzo wcześnie, w wieku 5 lat. Jako bardzo młody człowiek był wielokrotnie proszony o uświetnienie śpiewem spotkań i zgromadzeń. Pełnił funkcję solisty w chórze jesziwy oraz występował samodzielnie. W wieku 18 lat Benizon Miller przyjął funkcję naczelnego kantora w Hillside Jewish Center w stanie Nowy Jork. Podobną rolę spełniał także w Bronxie, Montrealu oraz Toronto. Prezentując olbrzymie możliwości wokalne został wybrany na kantora prestiżowej Kongregacji Bet-El w Borough Park, znanej dzisiaj pod nazwą Young Israel, gdzie pełnił rolę szlijach cibur czyli prowadzącego modlitwy. Funkcja ta pociągnęła za sobą sukcesy artystyczne oraz szacunek, jakim ten wybitny śpiewak zyskał.
Benizon Miller jest absolwentem Bobower Jesziwa w Brooklynie oraz Bobower Jesziwa Keduszat Cijon w izraelskim Bat Jam. Otrzymał staranne wykształcenie w zakresie klasycznego śpiewu chazanut od swojego ojca, popularnego kantora Aarona Millera, ponadto studiował teorię muzyki i solfeżu pod kierunkiem kantora Samuela B. Taubego w Montrealu oraz emisję głosu w Champagne School w tym samym mieście. Okrzyknięty jednym z najlepszych interpretatorów muzyki liturgicznej ma w swoim repertuarze także tradycyjne żydowskie i chasydzkie pieśni. Występował z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Riszon LeZion, Orkiestrą Symfoniczną miasta Hajfa, współpracował także z londyńską filharmonią. Nagrywał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie.

Kantor Benzion Miller był jednym z pierwszych artystów najwyższego światowego poziomu, którzy odwiedzili i występowali w krajach Europy Wschodniej m.in. w Rumunii, Polsce i na Węgrzech gdzie śpiewał z orkiestrą budapesztańską. Na swoim koncie ma wiele nagrań zawierających przede wszystkim tradycyjną muzykę żydowską i chasydzką.
Od kilku lat Benzion Miller regularnie odwiedza Polskę będąc gościem specjalnym największego na świecie festiwalu kultury żydowskiej, który odbywa się w Krakowie, uświetniając go koncertami oraz prowadząc warsztaty śpiewu.
2 września 2009 roku, podczas obchodów 65 rocznicy likwidacji getta łódzkiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński, odznaczył Benziona Millera Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas koncertu pod Bimą usłyszeć będzie można także akompaniament Daniela Gildara, który towarzyszy kantorowi. Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak z uwagi na duże zainteresowanie, tylko część publiczności będzie mogła skorzystać z miejsc siedzących. Jest to jedyna okazja aby jeszcze przez Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie obejrzeć na żywo jednego z najlepszych wykonawców religijnej pieśni żydowskiej. Koncert będzie rejestrowany, za zgodą wykonawcy, przez Małopolską Telewizje Kablową.
Zainteresowanych talentem Benziona Millera zapraszamy na strony YouTube pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=ayuplem17E0&feature=related

Przypominamy, że koncert odbywa się w ramach Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na koncert w czwartek, 24 czerwca o godz. 21:00.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947