Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Gmina Dębno: powodziowe straty    -   23/6/2010
Wieści z Dębna
Na 4,15 mln zł wyceniono spowodowane powodzią straty w infrastrukturze komunalnej w gminie Dębno. Najbardziej ucierpiały drogi, z których kilka jest wciąż nieprzejezdnych, a szanse na ich odtworzenie są iluzoryczne. Z kolei tylko w Jaworsku i Dołach sam koszt stabilizacji osuwisk zagrażających trzem budynkom mieszkalnym i dwóm drogom, wyniesie blisko 1,9 mln zł.

Ogloszenie

Dane dotyczące wielkości szkód zostały już zweryfikowane przez komisję wojewódzką. Wątpliwości żadnych nie było, bo uszkodzenia są tak duże, że członkowie komisji nie mogli ich nie uznać. Najpoważniejsza problem dotyczy drogi gminnej w Dołach, która jest nieprzejezdna. Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie wytyczyć jej nową trasę. Podobna sytuacja występuje także w Maszkienicach, Sufczynie, Porąbce Uszewskiej i Dębnie. w niektórych przypadkach doszło do podmycia drogi do tego stopnia, że obniżyła się ona do poziomu koryta rzeki. Ze wstępnych ekspertyz wynika, że drogi w tym samym miejscu nie da się odbudować i trzeba będzie wytyczyć ją w innym miejscu.
Dla samorządu najważniejsze jest teraz to, na jaką pomoc finansową stać będzie budżet państwa. Jak na razie decyzji w tej sprawie nie ma, ale samorząd liczy na adekwatne wsparcie. –Budżet gminy nie jest w stanie podołać takim dodatkowym obciążeniem – mówi Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.

Problem stanowią zagrażające osuwiska. Trzy budynki mieszkalne oraz dwie drogi są narażone na zniszczenie wskutek osuwisk w Jaworsku i Dołach w gminie Dębno. Ze wstępnych szacunków wynika, że koszt stabilizacji osuwisk wyniesie blisko 1,9 mln zł.
Osuwiska niebezpiecznie uaktywniły się po intensywnych opadach deszczu, jakie spadły w drugiej połowie maja i w pierwszej dekadzie czerwca. Namoknięta ziemia zaczęła się obsuwać powodując zniszczenie fragmentów dróg do tego stopnia, że ich odbudowa może być niemożliwa. Masy ziemi zsuwające się w dół zagrażają także trzem budynkom. Na razie mieszkańcy nie zostali ewakuowani, ale o tym, czy będą tam mogli w dalszym ciągu bezpiecznie mieszkać, zadecyduje ekspertyza geologiczna. Będzie ona też miała pewien wpływ na to, czy gmina otrzyma pieniądze na stabilizację osuwisk i w jakiej wysokości.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947