To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wiceprezydent Tarnowa Dorota Skrzyniarz o Karcie Nauczyciela    -   02/7/2010
Edukacyjne podsumowania magistratu (4)
Kończymy nasz cykl edukacyjnych podsumowań tarnowskiego magistratu. Przy okazji poświęconej edukacji konferencji prasowej, poruszyliśmy temat zapowiadanych przez rząd zmian w Karcie Nauczyciela, które miałyby ograniczyć nauczycielskie przywileje, a zwiększyć w kwestii zatrudnienia pole manewru samorządom prowadzącym szkoły. Zapraszamy do wysłuchania, jakie zdanie na ten temat ma wiceprezydent Tarnowa Dorotę Skrzyniarz.

Posłuchaj wypowiedzi wiceprezydent Tarnowa Doroty Skrzyniarz :

Ogloszenie

Podsumowując edukacyjny cykl informacji nadesłanych przez magistrat, warto uzupełnić że ubywa uczniów, co wiąże się nieuchronnie z redukcją etatów. Magistrat zapewnia, że będzie dążył aby np. zmniejszać wymiar etatu, unikając zwolnień; w pierwszej kolejności odchodzić będą nauczyciele którzy posiadają uprawnienia emerytalne. Najbardziej zagrożoną grupą są natomiast nauczyciele nauczania zintegrowanego, klas pierwszych.
Kolejna interesująca informacja to fakt, iż na egzaminach na koniec szkoły podstawowej, tarnowscy uczniowie uzyskują średnią wyższą niż średnia krajowa oraz w naszym województwie. Średnia liczebność klasy w naszym mieście wynosi 24 uczniów.

Przy okazji poświęconej edukacji konferencji prasowej, poruszyliśmy temat zapowiadanych przez rząd zmian w Karcie Nauczyciela, które miałyby ograniczyć nauczycielskie przywileje, a zwiększyć w kwestii zatrudnienia pole manewru samorządom prowadzącym szkoły. -Karta Nauczyciela to dokument, który prawdopodobnie będzie małymi kroczkami doskonalony i dostosowywany do realiów, natomiast środowisko nauczycielskie, wspierane siłami związków zawodowych uważa, że jest ona niezbywalnym kanonem przywilejów i to jest druga strona medalu -mówi wiceprezydent Tarnowa Dorota Skrzyniarz. -Łatwiej byłoby samorządom, gdyby Karta aż tak rygorystycznie nie wiązała rąk w zakresie zatrudnienia. Dobrze by było, gdyby o zatrudnieniu nauczyciela decydowała ocena metodyka, rodziców, przełożonych. Tu musi zdecydowanie nastąpić zmiana, choć na pewno jest to zawód bardzo wrażliwy na ingerencje, zawód publicznego zaufania. Być może zatem jakaś ochrona i przywileje są tutaj potrzebne, ale na pewno nie aż takie.

Tymczasem parę dni temu „Dziennik” podał, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem, zgodnie z którym szkoła podstawowa będzie miała obowiązek w okresie wakacji i ferii zimowych zapewnić opiekę dzieciom z klas I-III jeżeli rodzice wyrażą takie życzenie. Ponieważ w ślad za tym nie idą dodatkowe pieniądze, dla nauczycieli może skończyć się to „wolontariatem”. Nauczyciele obawiają się, że w ten sposób odebrane zostaną im wakacje, gwarantowane przez prawo, gdyż mogą być zmuszani do dodatkowej pracy wbrew swojej woli.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 05:00:11
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html