To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tadeusz Zwisłocki, Romuald Wowkonowicz, Eugeniusz Kwiatkowski – pierwsi dyrektorzy „Azotów”    -   08/7/2010
uwaga, Człowiek II (12)
„Nigdy w przeszłości, ani w teraźniejszości nie było postawione w Polsce przed grupą ludzi zadanie tak trudne, tak skomplikowane, tak nowe, tak wielkie, do zrealizowania w tak krótkim okresie czasu” - pisał w 1930 roku Eugeniusz Kwiatkowski. Zapraszamy do wysłuchania dwunastej audycji z drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek” - audycji poświęconej twórcom i pierwszym dyrektorom „Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach” - Tadeuszowi Zwisłockiemu, Romualdowi Wowkonowiczowi i Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Więcej na ten temat przeczytać będzie można w piątkowym, tarnowskim „Dzienniku Polskim”.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie
>

„W r. 1927 przybył po zachodniej stronie mia­sta nowy twór osadniczy – ogromna wyspa wielkoprzemysłowa, oddalona od miasta o 3 km. Jest to Państwowa Fabryka Związków Azotowych, zało­żona na gruntach dwu gmin: Dąbrówki Infułackiej i Świerczkowa” - pisał geograf, profesor I Gimnazjum w Tarnowie Zdzisław Simche, w swej wydanej w 1930 roku monografii „Tarnów i jego okolica”. Z kolei o budowie fabryki Mieczysław Rozwadowski pisał następująco: „Iście amerykański pośpiech, przypominający obrazki z życia poszukiwaczy złota”.
Zapraszamy do wysłuchania audycji zrealizowanej przez Mirosława Poświatowskiego. Wykorzystano w niej fragmenty archiwalnego nagrania wspomnień Eugeniusza Kwiatkowskiego, obszerne fragmenty zrealizowanych w 2007 roku nagrań – opowieści tarnowskiego historyka i niezrównanego gawędziarza Antoniego Sypka, zaś swego głosu użyczyli: Krystyna Drozd, Robert Lichwała (rzecznik prasowy „Azotów”) oraz Mirosław Poświatowski. Pomocne w przygotowaniu audycji i publikacji były materiały (w tym nagranie i zdjęcia) uzyskane z archiwum tarnowskich „Azotów”. TAK korzystała ponadto z obszernej pracy Roberta Lichwały, jak również z monografii Zakładów Azotowych wydanej pod redakcją Piotra Pawliny (w monografii tej wykorzystano teksty: Kazimierza Bańburskiego, Antoniego Bahra, Eugeniusza Bednarczyka, Józefa Boryczki, Anny Lubaś-Łępy, Zofii Kulpy, Zdzisława Łysonia, Piotra Pawliny, Stanisława Potępy i Janusza Sieczki. Więcej na ten temat – na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz w piątkowym, tarnowskim „Dzienniku Polskim”. Obszerniejsze materiały i biogramy znajdą się również w podsumowującym projekt „uwaga, Człowiek” wydawnictwie.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną.
Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 15, 2024 03:49:50
IP     : 3.230.173.188
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html