To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Obchody 66. rocznicy akcji, która "ocaliła Londyn"    -   20/7/2010
Hołd bohaterom akcji „III MOST”
W najbliższą niedzielę, 25 lipca w Zabawie i Wał-Rudzie odbędą się obchody 66. rocznicy Akcji „III Most” organizowane przez Starostę Tarnowskiego Mieczysława Krasa, Burmistrza Radłowa Zbigniewa Kowalskiego, Prezesa Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej płk. Zdzisława Baszaka oraz Proboszcza Parafii Rzymsko-katolickiej w Zabawie Zbigniewa Szostaka. Uroczystości odbywają się dla upamiętnienia tej jednej z najsłynniejszych operacji wywiadowczych II wojny światowej, przeprowadzonej przez Armię Krajową oraz dla oddania hołdu jej uczestnikom i pomagającym im mieszkańcom okolicznych miejscowości.

Ogloszenie
>

Szczególnym punktem programu obchodów rocznicowych będzie podpisanie porozumienia o współpracy dydaktyczno-wychowawczej w zakresie upamiętniania wkładu żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz Lotnictwa Polskiego na Zachodzie w walkę z niemiecką tajną bronią typu V-2, pomiędzy Szkołą Podstawową i Gimnazjum im. Bohaterów Akcji V-2 w Sarnakach a Niepubliczną Szkołą Podstawową i Gimnazjum im. Akcji „III Most” w Przybysławicach, któremu to porozumieniu patronuje Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.
Sarnaki to szczególna miejscowość w kontekście działań prowadzonych przez wywiad AK, mających na celu rozpracowanie tajemnicy niemieckiej tajnej broni V-2. To właśnie w okolicach położonych nad Bugiem podlaskich Sarnak, w dniu 20 maja 1944 roku, oddział Armii Krajowej przejął niewybuch pocisku rakietowego typu V-2, który po rozebraniu na części został zbadany w tajnych laboratoriach AK w Warszawie. W badaniach pocisku udział brali między innymi prof. Janusz Groszkowski, prof. Marceli Struszyński i inż. Antoni Kocjan. Po skompletowaniu najważniejszych części pocisku, wykonaniu rysunków i fotografii, cały materiał postanowiono przesłać samolotem do Londynu w ramach operacji „III Most”.

PROGRAM OBCHODÓW 66. ROCZNICY AKCJI „III MOST”
Niedziela 25 lipca

Parafia Rzymsko-katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie
GODZ. 11:00 – Uroczysta msza św. w intencji uczestników Akcji „III Most”
GODZ. 12:30 Przejazd uczestników uroczystości pod pomnik upamiętniający Akcję „III Most”

Pomnik Akcji „III Most” w Wał-Rudzie
GODZ. 13:00 14:00 – Oficjalne uroczystości 66. rocznicy Akcji „III Most”
- hymn państwowy
- wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości
- podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową i Gimnazjum im. Bohaterów Akcji V-2 w Sarnakach a Niepubliczną Szkołą Podstawową i Gimnazjum im. Akcji „III Most” w Przybysławicach
- Złożenie wieńców i wiązanek
- wypuszczenie gołębi pokoju
- pokazy modelarskie .
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 30, 2023 01:56:28
IP     : 44.212.99.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html