To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej w „Łukaszu”    -   23/7/2010
Tarnów drugim ośrodkiem onkologii w Małopolsce
Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie uruchomił nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej. Placówka jest drugim pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce.

Posłuchaj wypowiedzi Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary oraz profesora Leszka Kołodziejskiego :

Ogloszenie

W tarnowskim szpitalu św. Łukasza uruchomiono nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej, które wchodzą w skład otwartego w 2008 roku Zakładu Radioterapii. Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom szpital św. Łukasza zapewnia pacjentom z Małopolski  możliwość kompleksowego leczenia onkologicznego w zakresie chirurgii, radioterapii (teleterapii i brachyterapii) i medycyny nuklearnej (diagnostycznej i terapeutycznej), chemioterapii.
-Skoncentrowaliśmy w jednym nowoczesnym ośrodku wszystkie metody leczenia raka. Tarnów jest drugim, obok Krakowa, pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce – mówi nadzorujący działalność Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego  wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej Prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski.  
Jeszcze w tym roku tarnowski szpital św. Łukasza planuje  zakupić dla potrzeb diagnostyki onkologicznej   nowoczesną gamma kamerę zintegrowaną z  tomografem, która pozwala na bardzo precyzyjne wczesne wykrywanie i lokalizowanie zmian nowotworowych. Rozpoczyna również przygotowania do budowy pierwszego w powiecie - Oddziału Psychiatrii. W sąsiedztwie szpitala powstanie również (2011-12) hospicjum stacjonarne, którego budowę planuje rozpocząć tarnowska fundacja Kromka Chleba.

Zdaniem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary, szpital wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie jest jedną z najlepiej zarządzanych placówek opieki zdrowotnej w Małopolsce. -Widząc już  kilka lat temu bardzo dobre efekty ekonomiczne, jakie uzyskiwał i nadal uzyskuje szpital św. Łukasza,  zdecydowaliśmy się na rozwój onkologii w tym miejscu, a nie na przykład w Nowym Sączu. To dzięki świetnemu zarządzaniu, dobremu wykorzystaniu urządzeń i pracowni przez specjalistów, którzy tutaj pracują, Tarnów   ma dzisiaj nowoczesna onkologię, a wkrótce wzbogaci się o oddział psychiatryczny – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.  Jego zdaniem, leczenie specjalistyczne w Małopolsce powinno być rozwijane w taki sposób , żeby nie tylko zwiększyć jego dostępność, ale również uwolnić pacjentów od konieczności ciągłego podróżowania.
- Obecnie małopolska onkologia jest spolaryzowana wokół dwóch ośrodków: Krakowa i Tarnowa. Dzięki temu pacjenci w województwie małopolskim nie powinni mieć większej bariery odległości jak kilkadziesiąt kilometrów, by uzyskać możliwość leczenia. To bardzo ważny wskaźnik:  im dalej chory musi podróżować, tym częściej rezygnuje z pomocy specjalisty… - potwierdza prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski.

Zakład Radioterapii z Odziałem Radioterapii szpitala św. Łukasza prowadzi terapię chorób nowotworowych w trybie dziennym i stacjonarnym m.in. w zakresie konformalnej radioterapii 3 D, radioterapii ze zmienną mocą dawki (IMRT), radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii (SRS), IGRT. Posiada m.in. 2 akceleratory liniowe ONCOR i ARTIST wyposażone w system obrazowania MVision, kolimatory 160-listkowe, panele ciekłokrystaliczne do zdjęć portalowych, symulator TK z 5-punktowym laserem DORADO 4D, system kontroli oddechu i bramkowania, systemy planowania leczenia XiO 2 stacje i DAO, pracownie rezonansu magnetycznego.
W roku 2009 na oddziale radioterapii szpitala leczonych było 571 pacjentów. Ponad 2,1 tys. osób dotkniętych chorobą nowotworową było objętych opieką oddziału chemioterapii jednego dnia.

Zobacz materiał TV Małopolska (oficjalny serwis informacyjny Województwa Małopolskiego):  http://www.tv.malopolska.pl/film.aspx?filmid=352d6b517a544f3887d17041b2e201c4.

Brachyterapia, nazywana tez curieterapią (od nazwiska Marii Curie – Skłodowskiej, która jako pierwsza zajmowała się izotopami promieniotwórczymi w medycynie) jest jedną z  najnowocześniejszych metod terapii onkologicznej, polegającą na wprowadzeniu źródła promieniowania gamma  bezpośrednio do guza poprzez zbliżenie, albo precyzyjne wkłucie izotopu. W ten sposób izotop niszczy guza „od środka” minimalizując negatywne oddziaływanie promieniowania na tkanki zdrowe, jakie towarzyszy naświetlaniu wiązkami promieniowania gamma z zewnątrz (teleterapia).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, February 22, 2024 02:11:04
IP     : 44.192.15.251
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html