To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Podświetlana fontanna przedstawiająca Układ Słoneczny od dwóch lat działa w Toruniu    -   23/7/2010
Nie pierwsza taka fontanna w Polsce
Skwer ks. J. Popiełuszki zmieni swój wygląd za sprawą fontanny, która odzwierciedlać będzie schemat Układu Słonecznego. „Układ Słoneczny w tarnowskiej fontannie - pierwsza taka fontanna w Polsce” – informował mieszkańców Urząd Miasta Tarnowa na oficjalnej witrynie internetowej i komunikatach dla mediów. Rzecznik tarnowskiego magistratu twierdzi, że w Tarnowie powstaje unikatowa fontanna przedstawiająca Układ Słoneczny (PAP, 17.07.2010). Tymczasem, jak nas poinformował jeden z czytelników, UMT wprowadza mieszkańców w błąd, albowiem podświetlana fontanna przedstawiająca Układ Słoneczny istnieje już w Toruniu. Sprawdziliśmy – rzeczywiście, fontanna taka, nawiązująca do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", nazwana „Cosmopolis” powstała dwa lata temu, zaś w ubiegłym roku nagrodzona została w konkursie "Złote Formaty” w ramach Festiwalu Promocji Miast i Regionów.

Ogloszenie

Również w ub. roku w konkursie „Najlepiej oświetlona gmina i miasto" Toruń zdobył nagrodę za iluminację fontanny Cosmopolis. Podświetlana fontanna obrazująca Układ Słoneczny jest wymieniana jako jedna z atrakcji turystycznych Torunia w przewodnikach turystycznych (np. wydawnictwa Pascal).  Sterowana elektronicznie fontanna na Pl. Rapackiego w Toruniu przedstawia schemat (heliocentrycznego) Układu Słonecznego, w którym na okręgach - orbitach poszczególnych planet - umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza znajdująca się w centrum, w miejscu Słońca - umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 m, zaś dysze na orbitach - do 4,5 m.

Foto: www.torun.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 30, 2023 00:59:55
IP     : 44.212.99.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html