To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Mieszkańcy bloków przy Lwowskiej i Skowronków protestują    -   23/7/2010
NIE dla stacji paliw obok bloków
Kilkadziesiąt osób przybyło wczoraj wieczorem, w czwartek 22 lipca na skrzyżowanie ul. Lwowskiej z ul. Skowronków, opodal Kauflandu, by zaprotestować przeciwko nieoczekiwanej dla nich inwestycji – stacji paliw, która ma zostać zlokalizowana między blokami. Na spotkanie zaproszono dziennikarzy. -Nikt z nami tego nie konsultował, o inwestycji dowiedzieliśmy się przypadkiem (...) i jeżeli prezydent podtrzyma swoją decyzję, to nikt tutaj na niego głosować nie będzie - mówiła jedna z inicjatorek protestu. W swojej opinii nie była odosobniona, podobnego zdania był nawet radny Jakub Kwaśny (SLD). Mieszkańcy obawiają się związanych ze stacją całodobowych uciążliwości (wzmożony ruch, nieprzyjemny zapach, światła), spadku ceny ich mieszkań oraz zagrożenia bezpieczeństwa. Trudno się im dziwić – wprawdzie każdy organizm miejski potrzebuje różnorodnych usług, jednak nikt przy zdrowych zmysłach nie chciałby mieszkać obok stacji paliw i nikt przy zdrowych zmysłach w środku blokowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie bloków i wieżowców, nie powinien takich obiektów budować. Tymczasem magistrat tłumaczy się Prawem Budowlanym i Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Posłuchaj reportażu :

Ogloszenie

Mieszkańcy o planach budowy w sąsiedztwie wieżowców stacji paliw dowiedzieli się jedynie dzięki własnej dociekliwości, choć nie od razu magistraccy urzędnicy potrafili im odpowiedzieć na pytanie, co też będzie budowane na ogrodzonym nagle terenie. Inicjatorka protestu podkreśla również fakt, iż lokalizacja stacji paliw w miejscu w którym mieszka tak duże skupisko osób, sprawi, iż mieszkańcy narażeni będą na nieprzyjemne opary, zmuszające do zamykania okien, oraz dodatkowy hałas spowodowany zwiększonym ruchem samochodów. -Zbieramy podpisy pod protestem, wybieramy się do prezydenta; ponieważ jest okres przed wyborami, może pan prezydent się zastanowi, czy rzeczywiście warto tutaj coś takiego budować, bo jeśli podtrzyma swoją decyzję, to nikt tutaj na niego głosować nie będzie” - powiedziała mieszkanka bloku nr 67.
W protest zaangażował się również mieszkający opodal radny SLD Jakub Kwaśny: -Jestem zaskoczony, czuję się oszukany i rozżalony. Dwa lata temu rozmawiałem z wiceprezydentem Henrykiem Słomką- Narożańskim odnośnie stacji, która miała być zlokalizowana kilkaset metrów dalej. Ostrzegałem, że spotka się to z niezadowoleniem społecznym; miasto powinno zrobić wszystko, żeby takie inwestycje między blokami nie powstawały. Tam mieszkańcom udało się zablokować te plany. Myślałem że przystąpimy do zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, tymczasem nic nie zostało zrobione - mówi radny. I zwraca uwagę na fakt, iż mieszkańcy okolicznych bloków nie tylko skazani zostaną na nieprzyjemny zapach, całodobowe dokuczliwe oświetlenie, zwiększony ruch samochodów, ale też taka lokalizacja stacji paliw sprawi, że ceny ich mieszkań pójdą w dół. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo – w lutym b.r. w Kątach Wrocławskich doszło do wybuchu - zapalił się podziemny zbiornik z gazem ziemnym na stacji Orlenu – i nie pomógł tu fakt, że stacja była nowoczesna i posiadała rozmaite atesty. -Słup ognia sięgał wtedy 10 metrów. Nie wyobrażam sobie ewakuacji tysięcy ludzi w takiej sytuacji. To chybiona decyzja której nie rozumiem, tym bardziej że jest rok wyborczy i panu prezydentowi powinno zależeć na reelekcji - dodaje radny.

Tymczasem tarnowski magistrat nadesłał nam w tej sprawie następującą informację - wniosek o wydanie pozwolenia na budowę PKN Orlen z dnia 8.12.2008 r.:
”Na terenie objętym wnioskiem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 1999 r., w którym teren ten jest przeznaczony pod usługi ogólno miejskie m.in. pod handel, usługi ogólno – miejskie z przeznaczeniem pod realizację funkcji administracyjnej, hotelowej lub handlowej, z wysokością zabudowy od 1 do 11 kondygnacji.
Wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych stacje paliw zaliczone są do obiektów handlowo – usługowych. Inwestor posiadał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia oraz spełniał wszystkie inne wymagania ustawy Prawo budowlane.
Obszar oddziaływania mieścił się w granicach terenu objętego inwestycją, dlatego zgodnie z prawem stronami byli tylko właściciele tych działek (art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane). Nie można odmówić wydania decyzji pozwolenia na budowę jeżeli inwestycja jest zgodna z prawem ( art.35 ust. 4 ustawy Prawo budowlane). Decyzję wydano w dniu 11.02.2009 r. W dniu 25.05.2010 r. pozwolenie zostało przeniesione na nowego inwestora LUKBIL Spółka z o.o. Spółka komandytowa.”

Do tematu z pewnością przyjdzie nam jeszcze powracać.

MP
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 30, 2023 02:12:49
IP     : 44.212.99.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html