To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Podsumowanie projektu "Katyń - Pamiętamy. Małopolska"    -   26/7/2010
Katyński projekt Posła P.Kowala zakończony
Na stronie internetowej www.katynpamietamy.pl wciąż można się zapoznać ze wszystkimi (nagrodzonymi i nie tylko) pracami zgłoszonymi do konkursu „Katyń – Pamiętamy. Małopolska", rozstrzygniętego w maju. Wówczas do Nowego Sącza na finał Konkursu przyjechało ok. dwieście osób. Główną nagrodę – pióro prezydenta Lecha Kaczyńskiego wywalczył Marcin Szpądrowski, który napisał pracę poświęconą swojemu dziadkowi Kazimierzowi, więźniowi Starobielska, zamęczonemu przez NKWD w katowni w Moskwie. Kilka dni później laureaci konkursu zwiedzili Niemcy i Francję, zaś 21 lipca grupa kilkunastu laureatów konkursu zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym samym projekt europosła PiS Pawła Kowala, nad którym nasza redakcja sprawowała patronat, dobiegł końca.

Ogloszenie

Częstochowianin Marcin Szpądrowski, który otrzymał nagrodę główną – pióro prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ze łzami w oczach odbierał ten laur, który – jak powiedział – traktuje jako najcenniejszą historyczną pamiątkę. Marcin Szpądrowski, częstochowianin, któremu towarzyszyła córka, rozpłakał się wzruszony, kiedy trzymał w ręku zapakowanego w eleganckie pudełko watermana pochodzącego od Lecha Kaczyńskiego. -Przypadkowo dowiedziałem się o konkursie – mówił, ocierając oczy, pan Marcin. -Mój dziadek mjr Kazimierz Szpądrowski urodził się w Krościenku. Skończył słynne Gimnazjum Wadowity w Wadowicach. Od jakiegoś czasu szukaliśmy dokumentów związanych z jego śmiercią. Wiedzieliśmy, że był więźniem Starobielska, ale nie znaliśmy dalszych losów. Nie było jego nazwiska w księdze cmentarnej w Charkowie, gdzie spoczywają jego koledzy z tego obozu. Potem dopiero okazało się, dlaczego nie został tam zamordowany. Jako wysoki rangą oficer przedwojennego wywiadu został przewieziony do Moskwy i tam w więzieniu był wielokrotnie przesłuchiwany. Nie uległ oprawcom. W tej kaźni został zamordowany w pierwszy dzień Bożego Narodzenia w roku 1940. O konkursie dowiedziałem się za sprawą przewodniczącej Koła Absolwentów Liceum Wadowity Marii Talagi. Ona mnie namówiła, żeby napisał. I napisałem. To jest praca o moim dziadku, ale też o moim śp. tacie Andrzeju, który przez wiele lat poszukiwał śladów swojego ojca. Pracę dedykowałem też pamięci Iriny Griszyny, przewodniczącej sekcji polskiej Stowarzyszenia Memoriał. To jest długi esej, do niego dołączyłem wiersze taty, ozdobiłem go listkami, które on niegdyś przywiózł z Lasu Katyńskiego. Dzisiaj pewnie inaczej bym ją pisał, nie wiem, czy w ogóle bym się zdobył, po tych tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia.

-Nie jest z nami tak źle, jak się niektórym wydaje – powiedział na uroczystości zakończenia konkursu Paweł Kowal. –Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. 156 prac przygotowało aż 177 osób. To naprawdę jest spora liczba. W Małopolsce mamy wiele miejsc rodzin i spraw związanych z Katyniem. Małopolska jak mało który region w Polsce pamięta o tych wydarzeniach.
Długo w sadeckim ratuszu wręczano dyplomy uczestnictwa i cenne nagrody. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. Paweł Kowal, prezydent Ryszard Nowak, posłowie na Sejm RP. Przybył też z Krakowa sądeczanin Jerzy Giza. Autor „Nowosądeckiej Listy Katyńskiej” powiedział, że ostatnie dni pokazały, że nie jest źle w Polsce z patriotyzmem, że nie jest źle z zainteresowaniem historią, że nie jest źle z czytaniem wartościowych książek, choć przez ostatnie 20 lat niektórzy nam wmawiali coś wręcz przeciwnego.

Laureaci konkursu „Katyń – Pamiętamy. Małopolska.” w dniach od 16 do 20 maja br. na zaproszenie Posła Pawła Kowala zwiedzali Niemcy i Francję. W niemieckim Dreźnie uczestnicy wyjazdu zwiedzili między innymi Zwinger, Kościół Nadworny (Hofkirche), Operę Sempera oraz Zamek. We Francji uczestnicy konkursu spotkali się z posłem Pawłem Kowalem oraz zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu i okolice Pałacu Europy, siedziby Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zobaczyli też najciekawsze fragmenty słynnego Alzackiego Szlaku Winnego, pośród uroczych wiosek i niekończących się winnic na stokach Wogezów. W programie przewidziano również tradycyjne francuskie posiłki w restauracjach zabytkowej i malowniczej dzielnicy La Petit France.
Z kolei 21 lipca grupa kilkunastu laureatów konkursu „Katyń – Pamiętamy. Małopolska” zwiedziła również Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy wyjazdu byli pod dużym wrażaniem ekspozycji mieszczących się w dawnej elektrowni tramwajowej. Laureaci konkursu katyńskiego zwiedzili też okalający budynek Muzeum Park Wolności, którego głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. Po zwiedzaniu Muzeum odbyło się spotkanie z posłem do PE Pawłem Kowalem.

Przypomnijmy: ideą konkursu było odnajdywanie wokół siebie śladów Katynia. Nie trzeba było w tym celu wyjeżdżać do Katynia, Ostaszkowa czy Miednoje. W Małopolsce mamy wiele miejsc, rodzin i spraw związanych z Katyniem. Małopolska jak mało który region w Polsce pamięta o tych wydarzeniach. Celem projektu było zachęcenie uczniów, miłośników historii, muzealników, dziennikarzy do przygotowania nagrań, reportaży, form przestrzennych, fotografii itp. Miały one pokazywać nie tylko losy jeńców Ostaszkowa, Starobielska i Kozielska, tych, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, czy innych zbiorowych mogiłach, ale także często zawiłe koleje życia ich najbliższych, historie powojenne i kultywowanie pamięci o Katyniu w Małopolsce. Mogły to być prace w formie pisemnej, audio, foto, video lub innej, reportaże, wspomnienia, nagrania historii mówionej itp np. dotyczące opowieści rodzinnych (szczególne fotografie lub inne pamiątki i związane z nimi historie), prezentacje historii dotyczących mieszkańców poszczególnych miejscowości Małopolski, sąsiadów, bliskich, opowieści pamiętających ich mieszkańców; opowieści dotyczące osób podejmujących w PRL trud upamiętniania zbrodni w Katyniu i jej ofiar (społeczników, księży, nauczycieli) oraz represji, które ich spotykały itp.
Od 12 grudnia 2009 r. do 21 marca 2010 r. do biura Organizatora napłynęło aż 156 prac. Najmłodszy autor pracy konkursowej Adam z Tarnowa ma 10 lat, a najstarsza autorka Pani Barbara z Nowego Sącza 80 lat! W sumie w konkursie udział wzięło 177 uczestników, w tym również szkoły czy KSM-y. Wśród uczestników byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, studenci. Byli przedstawiciele różnych zawodów nauczyciele, historycy, dziennikarze. Napłynęła znakomita praca autorstwa woźnego jednej z podtarnowskich szkół, który z zamiłowania interesuje się historią. Prace, prezentują wysoki poziom merytoryczny i wykonane zostały bardzo różnymi technikami, napływały z całej Polski, a nawet z zagranicy, jak na przykład z francuskiego Cannes.
Wszystkie prace zostały zamieszczone na stronie konkursu www.katynpamietamy.pl. Tam też cały czas można zapoznać się z ich treścią oraz znaleźć niezbędną wiedzę do podjęcia własnych poszukiwań i dokumentacji Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Radę Patronacką konkursu stanowili: Jadwiga Emilewicz - Muzeum PRL-u oddział Historii Polski w Krakowie, Paweł Kowal – Poseł do Parlamentu Europejskiego, ś.p. dr hab. Janusz Kurtyka – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Marek Lasota – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Ryszard Nowak – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. Wojciech Roszkowski – Historyk, prof. Ryszard Terlecki – Historyk, Zbigniew Starzec – Nauczyciel Oświęcim, Agata Szuta – Wicekurator Małopolski.
Jury konkursu: ks. Tadeusz Bukowski – Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, Jerzy Giza – Autor książki „Nowosądecka lista katyńska”, Dariusz Gorajczyk - Instytut Pamięci Narodowej, dr Jacek Kucaba – Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, Andrzej Marzec – Polska Akademia Nauk, Paweł Sroka – Dziennikarz TVP, Mateusz Szpytma – Instytut Pamięci Narodowej.
Patroni medialni: Dziennik Polski, Polskie Radio Kraków, Tygodnik, TEMI, Radio RDN Małopolska, Radio ALEX, Tygodnik Extra Galicja, Telewizja Małopolska, tarnowskieinfo.pl, inTARnet.pl, wadowice24.pl, Tygodnik Nowosądecki - Miasto, Regionalna Telewizja Kablowa, Inst.Telewizja Kablowa, Przełom – Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej, Telewizja Polska Oddział w Krakowie; Gość Niedzielny, Miesięcznik Wzrastanie, Miesięcznik Heaven, zakliczyninfo.pl, Miesięcznik Studencki MANKO, Gazeta Polska, Radio VOX FM.
Partnerzy konkursu: Ryszard Nowak Prezydent Miasta Nowy Sącz, Wiesław Krajewski Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Ewa Filipiak Burmistrz Wadowic, Maciej Ostrowski Burmistrz Myślenic, Ryszard Kosowski Burmistrz Chrzanowa, Józef Babicz Wójt Czarnego Dunajca, Jan Rychlik Burmistrz Alwernii, Mieczysław Kras Starosta Powiatu Tarnowskiego, Józef Szymański Burmistrz Ciężkowic, Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Biuro Inicjatyw Studenckich, Stowarzyszenie Dla Miasta, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Parafiada, Stowarzyszenie Nowe Przestrzenie, Fundacja Pomnik Ofiar Katynia.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 11:29:15
IP          : 3.21.34.0
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html