To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rok aktywności Pawła Kowala w Parlamencie Europejskim    -   26/7/2010
Poselski euro-rok w pigułce
W połowie lipca minął rok od zaprzysiężenia Pawła Kowala, jako posła do Parlamentu Europejskiego. W trakcie minionego roku, Kowal był bezsprzecznie najbardziej aktywnym w naszym regionie eurodeputowanym. Na forum PE ten polityk PiS i były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie J.Kaczyńskiego, złożył 26 interpelacji, przygotował 14 rezolucji oraz zabierał 12 razy głos w debatach plenarnych. Obszarami szczególnego zainteresowania i aktywności małopolskiego eurodeputowanego była polityka wschodnia UE i polityka solidarności energetycznej państw Unii. Pojawiły się jednak także kontrowersyjne wypowiedzi posła P.Kowala, dotyczące relacji Polski i Unii z Ukrainą. M.in. w marcu br. polityk PiS dystansował się wobec fragmentu rezolucji PE, w której eurodeputowani wyrażali "głębokie ubolewanie z powodu nadania Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy".

Ogloszenie

Pytał między innymi o manewry białorusko-rosyjskie Zapad 2009 u granic Rzeczypospolitej, rejestrację „Kiełbasy Lisieckiej”, jako chronionego oznaczenia geograficznego czy o wykorzystanie środków finansowych z funduszy strukturalnych na realizację polityki spójności w państwach UE w Perspektywie finansowej 2007-2013. Interesowały go również prześladowania mniejszości koptyjskiej w Egipcie, uprowadzenie dziennikarzy białoruskich czy zakup przez Rosję francuskich okrętów desantowych. Projekty rezolucji przygotowane przez Pawła Kowala dotyczyły między innymi politycznego rozwiązania problemu piractwa u wybrzeży Somalii, ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Indiach czy sytuacji społeczeństwa obywatelskiego i mniejszości narodowych na Białorusi.
Paweł Kowal zabierał głos w debatach dotyczących strategii UE dla Kaukazu Południowego, trzęsienia ziemi na Haiti czy bezpieczeństwa energetycznego (projekty Nabucco i Desertec). Podczas przesłuchania Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton przed parlamentarną Komisją Spraw Zagranicznych pytał o jej stosunek do budowy szkodliwego dla Polski gazociągu Nordstream.

Paweł Kowal dał się poznać, jako aktywny rzecznik integracji Ukrainy z UE i zniesienia wiz dla jej obywateli. Za wzmacnianie dialogu polsko-ukraińskiego Ambasador Ukrainy w Polsce Ołeksandr Motsyk wręczył Pawłowi Kowalowi order „Za zasługi” trzeciego stopnia. Jako przewodniczący Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina poseł Kowal był szefem misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego w trakcie wyborów prezydenckich na Ukrainie. Zorganizował na ten temat międzynarodową konferencję w Brukseli.

Niestety, pojawiły się też kontrowersyjne wypowiedzi posła P.Kowala, dotyczące relacji Polski i Unii z Ukrainą. Polityk PiS sprzeciwił się m.in. fragmentowi rezolucji PE, w której eurodeputowani wyrazili "głębokie ubolewanie z powodu nadania Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy". Przypomnijmy, tytuł ten ukraińskiemu zbrodniarzowi i przywódcy ruchu nacjonalistów, mających na sumieniu życie dziesiątków tysięcy naszych rodaków (i innych obywateli zamieszkujących południowo-wschodnie województwa II Rzeczpospolitej) nadał Banderze w ostatnich dniach urzędowania, ustępujący prezydent Juszczenko.
Co znamienne, słowa sprzeciwu wobec odpowiedniego zapisu w rezolucji PE, polityk PIS sformułował w marcu br. we Lwowie, mieście i głównym ośrodku regionu, rządzonym przez przedstawicieli stronnictw politycznych nawiązujących do tradycji lub wprost do przedwojennych koncepcji politycznych Bandery. Paweł Kowal powiedział tam, że "sporne zagadnienia" warto rozwiązywać w dyskusji między historykami z Polski i Ukrainy. Słowa te, zdaniem wielu obserwatorów, świadczyły o uznaniu przez P.Kowala jako "spornej" oceny działalności Bandery - przed wojną terrorysty-praktyka a w czasie wojny współodpowiedzialnego za zbrodnie ludobójstwa i ich symbolu. Wypowiedź ta boleśnie dotknęła i oburzyła polskie środowiska kresowe, ludzi od lat walczących o upamiętnienie ofiar i potępienie sprawców ludobójstwa na Wołyniu i Galicji Wschodniej.

W biurze poselskim Pawła Kowala w Brukseli, prowadzone są staże dla studentów Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (program im. Leona Wasilewskiego) oraz Wydziału Europeistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W ciągu 10 miesięcy skorzystało z nich blisko 20 stażystów.

Mimo aktywnej działalności w Brukseli, poseł Kowal intensywnie pracuje również w Polsce. Wiele razy interweniował lokalnie i spotykał się ze swoimi wyborcami. Poseł bywa często w regionie tarnowskim. W ubiegłym roku uruchomił jedno ze swoich biur w Tarnowie. W roku bieżącym poseł Kowal zainaugurował też działalność filii biura w Dąbrowie Tarnowskiej. W ostatnim okresie poza Tarnowem Poseł odwiedził również Tuchów, Dąbrowę Tarnowską, Żelazówkę czy Breń. W tarnowskim biurze przyjmował mieszkańców regionu oraz spotykał się z przedstawicielami lokalnych mediów. Spotkał się z młodzieżą w ramach I Ogólnopolskiego Forum Młodych Samorządowców jakie miało miejsce w Tarnowie.
W Żelazówce uczestniczył na zaproszenie społeczności szkolnej w przedsięwzięciu z cyklu „Przystanek Żelazówka – spotkania z ciekawymi ludźmi”, a w Dąbrowie Tarnowskiej i Tuchowie uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami. W Brniu był gościem honorowym międzynarodowej konferencji pt. „Więzi między emigracją a krajem ojczystym – przykłady inicjatyw społecznych”, gdzie mówił o roli instytucji państwowych w działaniach na rzecz współpracy z emigracją.
Wielokrotnie występował do władz centralnych w sprawach regionu m.in. w sprawie przyszłości Stada Ogierów w Klikowej, remontu dworca kolejowego w Mościcach, budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa, budowy komisariatu policji Tarnów – Wschód, budowy autostrady A4 do Tarnowa, dofinansowania działalności Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, modernizacji drogi nr 73 czy realizacji „Programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu górnej Wisły”.
W tarnowskim biurze poseł Kowal uruchomił bezpłatne dyżury prawnika. Z tej formy pomocy skorzystało już kilkuset mieszkańców naszego regionu.

Paweł Kowal zainicjował też w Tarnowie konkurs Katyń – Pamiętamy. Małopolska, w którym główną nagrodą było pióro prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Projekt realizowany był przez ponad pół roku, napłynęło na niego aż 156 prac. Poseł Paweł Kowal uruchomił również portal „Europa–Bezpieczeństwo–Energia” (http://ebe.org.pl), który jest pomysłem na dyskusję o kluczowych kwestiach bezpieczeństwa Polski w zmieniającej się rzeczywistości w Europie.
Ponadto poseł Kowal ufundował stypendium dla wybitnie uzdolnionego licealisty z liceum w Jabłonce i wsparł rodzinę, której dom został zniszczony przez huragan.

Poseł Kowal bierze także udział w licznych konferencjach, publikuje artykuły naukowe i publicystyczne oraz udziela licznych wywiadów dla krajowych i zagranicznych mediów. Na łamach specjalistycznego czasopisma prowadził polemikę z koncepcjami Radosława Sikorskiego, co do podziału polskiej polityki zagranicznej na jagiellońską i piastowską. W Rzeczpospolitej pisał o pojęciu „finlandyzacji” w odniesieniu do Polski. W jednym z ostatnich artykułów dla Newsweeka zwrócił uwagę na podobieństwo rosyjskiego projektu modernizacji państwa do gorbaczowowskiej pieriestrojki i glasnosti.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 03:22:39
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html