Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rok aktywności Pawła Kowala w Parlamencie Europejskim    -   26/7/2010
Poselski euro-rok w pigułce
W połowie lipca minął rok od zaprzysiężenia Pawła Kowala, jako posła do Parlamentu Europejskiego. W trakcie minionego roku, Kowal był bezsprzecznie najbardziej aktywnym w naszym regionie eurodeputowanym. Na forum PE ten polityk PiS i były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie J.Kaczyńskiego, złożył 26 interpelacji, przygotował 14 rezolucji oraz zabierał 12 razy głos w debatach plenarnych. Obszarami szczególnego zainteresowania i aktywności małopolskiego eurodeputowanego była polityka wschodnia UE i polityka solidarności energetycznej państw Unii. Pojawiły się jednak także kontrowersyjne wypowiedzi posła P.Kowala, dotyczące relacji Polski i Unii z Ukrainą. M.in. w marcu br. polityk PiS dystansował się wobec fragmentu rezolucji PE, w której eurodeputowani wyrażali "głębokie ubolewanie z powodu nadania Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy".

Ogloszenie

Pytał między innymi o manewry białorusko-rosyjskie Zapad 2009 u granic Rzeczypospolitej, rejestrację „Kiełbasy Lisieckiej”, jako chronionego oznaczenia geograficznego czy o wykorzystanie środków finansowych z funduszy strukturalnych na realizację polityki spójności w państwach UE w Perspektywie finansowej 2007-2013. Interesowały go również prześladowania mniejszości koptyjskiej w Egipcie, uprowadzenie dziennikarzy białoruskich czy zakup przez Rosję francuskich okrętów desantowych. Projekty rezolucji przygotowane przez Pawła Kowala dotyczyły między innymi politycznego rozwiązania problemu piractwa u wybrzeży Somalii, ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Indiach czy sytuacji społeczeństwa obywatelskiego i mniejszości narodowych na Białorusi.
Paweł Kowal zabierał głos w debatach dotyczących strategii UE dla Kaukazu Południowego, trzęsienia ziemi na Haiti czy bezpieczeństwa energetycznego (projekty Nabucco i Desertec). Podczas przesłuchania Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton przed parlamentarną Komisją Spraw Zagranicznych pytał o jej stosunek do budowy szkodliwego dla Polski gazociągu Nordstream.

Paweł Kowal dał się poznać, jako aktywny rzecznik integracji Ukrainy z UE i zniesienia wiz dla jej obywateli. Za wzmacnianie dialogu polsko-ukraińskiego Ambasador Ukrainy w Polsce Ołeksandr Motsyk wręczył Pawłowi Kowalowi order „Za zasługi” trzeciego stopnia. Jako przewodniczący Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina poseł Kowal był szefem misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego w trakcie wyborów prezydenckich na Ukrainie. Zorganizował na ten temat międzynarodową konferencję w Brukseli.

Niestety, pojawiły się też kontrowersyjne wypowiedzi posła P.Kowala, dotyczące relacji Polski i Unii z Ukrainą. Polityk PiS sprzeciwił się m.in. fragmentowi rezolucji PE, w której eurodeputowani wyrazili "głębokie ubolewanie z powodu nadania Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy". Przypomnijmy, tytuł ten ukraińskiemu zbrodniarzowi i przywódcy ruchu nacjonalistów, mających na sumieniu życie dziesiątków tysięcy naszych rodaków (i innych obywateli zamieszkujących południowo-wschodnie województwa II Rzeczpospolitej) nadał Banderze w ostatnich dniach urzędowania, ustępujący prezydent Juszczenko.
Co znamienne, słowa sprzeciwu wobec odpowiedniego zapisu w rezolucji PE, polityk PIS sformułował w marcu br. we Lwowie, mieście i głównym ośrodku regionu, rządzonym przez przedstawicieli stronnictw politycznych nawiązujących do tradycji lub wprost do przedwojennych koncepcji politycznych Bandery. Paweł Kowal powiedział tam, że "sporne zagadnienia" warto rozwiązywać w dyskusji między historykami z Polski i Ukrainy. Słowa te, zdaniem wielu obserwatorów, świadczyły o uznaniu przez P.Kowala jako "spornej" oceny działalności Bandery - przed wojną terrorysty-praktyka a w czasie wojny współodpowiedzialnego za zbrodnie ludobójstwa i ich symbolu. Wypowiedź ta boleśnie dotknęła i oburzyła polskie środowiska kresowe, ludzi od lat walczących o upamiętnienie ofiar i potępienie sprawców ludobójstwa na Wołyniu i Galicji Wschodniej.

W biurze poselskim Pawła Kowala w Brukseli, prowadzone są staże dla studentów Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (program im. Leona Wasilewskiego) oraz Wydziału Europeistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W ciągu 10 miesięcy skorzystało z nich blisko 20 stażystów.

Mimo aktywnej działalności w Brukseli, poseł Kowal intensywnie pracuje również w Polsce. Wiele razy interweniował lokalnie i spotykał się ze swoimi wyborcami. Poseł bywa często w regionie tarnowskim. W ubiegłym roku uruchomił jedno ze swoich biur w Tarnowie. W roku bieżącym poseł Kowal zainaugurował też działalność filii biura w Dąbrowie Tarnowskiej. W ostatnim okresie poza Tarnowem Poseł odwiedził również Tuchów, Dąbrowę Tarnowską, Żelazówkę czy Breń. W tarnowskim biurze przyjmował mieszkańców regionu oraz spotykał się z przedstawicielami lokalnych mediów. Spotkał się z młodzieżą w ramach I Ogólnopolskiego Forum Młodych Samorządowców jakie miało miejsce w Tarnowie.
W Żelazówce uczestniczył na zaproszenie społeczności szkolnej w przedsięwzięciu z cyklu „Przystanek Żelazówka – spotkania z ciekawymi ludźmi”, a w Dąbrowie Tarnowskiej i Tuchowie uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami. W Brniu był gościem honorowym międzynarodowej konferencji pt. „Więzi między emigracją a krajem ojczystym – przykłady inicjatyw społecznych”, gdzie mówił o roli instytucji państwowych w działaniach na rzecz współpracy z emigracją.
Wielokrotnie występował do władz centralnych w sprawach regionu m.in. w sprawie przyszłości Stada Ogierów w Klikowej, remontu dworca kolejowego w Mościcach, budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa, budowy komisariatu policji Tarnów – Wschód, budowy autostrady A4 do Tarnowa, dofinansowania działalności Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, modernizacji drogi nr 73 czy realizacji „Programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu górnej Wisły”.
W tarnowskim biurze poseł Kowal uruchomił bezpłatne dyżury prawnika. Z tej formy pomocy skorzystało już kilkuset mieszkańców naszego regionu.

Paweł Kowal zainicjował też w Tarnowie konkurs Katyń – Pamiętamy. Małopolska, w którym główną nagrodą było pióro prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Projekt realizowany był przez ponad pół roku, napłynęło na niego aż 156 prac. Poseł Paweł Kowal uruchomił również portal „Europa–Bezpieczeństwo–Energia” (http://ebe.org.pl), który jest pomysłem na dyskusję o kluczowych kwestiach bezpieczeństwa Polski w zmieniającej się rzeczywistości w Europie.
Ponadto poseł Kowal ufundował stypendium dla wybitnie uzdolnionego licealisty z liceum w Jabłonce i wsparł rodzinę, której dom został zniszczony przez huragan.

Poseł Kowal bierze także udział w licznych konferencjach, publikuje artykuły naukowe i publicystyczne oraz udziela licznych wywiadów dla krajowych i zagranicznych mediów. Na łamach specjalistycznego czasopisma prowadził polemikę z koncepcjami Radosława Sikorskiego, co do podziału polskiej polityki zagranicznej na jagiellońską i piastowską. W Rzeczpospolitej pisał o pojęciu „finlandyzacji” w odniesieniu do Polski. W jednym z ostatnich artykułów dla Newsweeka zwrócił uwagę na podobieństwo rosyjskiego projektu modernizacji państwa do gorbaczowowskiej pieriestrojki i glasnosti.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(26-07-2010) Custer :
Czemu reklama nie jest oznaczona jako reklama? Chyba, że robicie panu posłowi loda z miłości. Jeśli tak, to przepraszam, że się czepiam. Miłość nie wybiera.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-07-2010) vantomas-galicja :
\"Robienie loda\" to domena takich pustaków jak Ty :) konserwatyści popularyzują na swoim prywatnym portalu, innego konserwatystę i jego dokonania dla regionu i idei .. ,- to proste ale frustrujące dla wyborców PO, którzy takim europosłem nie moga sie pochwalić :) zostają tylko prymitywne inwektywy i aluzje oralne :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-07-2010) do poprzedników :
Po pierwsze to jest informacja o działalności wybranego demokratycznie eurodeputowanego. Po drugie o ile dobrze przeczytałem, to nie jest laurka - na co wskazuje akapit o Ukrainie. Czytanie ze zrozumieniem to coraz większa sztuka, jak się okazuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-07-2010) BoAn :
Te wypowiedzi pana eurodeputowanego na temat Ukrainy a szczególnie Bandery są jego kompromitacją! Z bandytami i ich poplecznikami (Juszczenko) się nie dyskutuje! Czym On się wiele różni od Sikorskiego? Gdzie jego oficjalne stanowisko na temat mordu na Wołyniu?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-07-2010) SOMAFIO :
Polityka burdelem stoi! Znaczy się, miałbym pytanie: komu w sprawie rozwodowej sąd powinien przyznać rację: Jej, która uważa, że sam fakt, iż jej mąż odwiedził „przybytek miłości” wyczerpuje zasadność pozwu o rozwód, czy Jemu, który wyjaśnia, że wstąpił tam jedynie po to, aby zapytać o godzinę? Pana posła Pawła trzeba by wysłać na okresowe przeszkolenie do armii, koniecznie do pododdziału saperów, aby tam dowiedział się o podstawowej zasadzie obowiązującej każdego sapera.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2010) Gasipies :
Co tu, jakiś sezon ogórkowy na wpisy, czy co? Ja na swoim blogu nie mogę opędzić się od zdań poparcia dla mnie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2010) Do powyżej :
Gasipies!? Czy czasami Twa ksywka to nie Sukinkot?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2010) Gasipies :
Aaaaaaa Misiu (powyżej), ciepło, ciepło – PRAWDA nas wyzwoli! Co do kontrowersyjnych poczynań posła Kowala, no to nie dziwota, że ma podwójny problem, skoro jego własny asystent Grzegorz Kądzielawski umieścił pana posła w towarzystwie pani Danuty! (Patrz: inTARnet – „Brukselska ekstraklasa” z 15-07-2010), rzucając nieco światła na sprawę! Pan poseł zakrakał, jak wrony, między które wszedł i które prawdopodobnie podpuściły go, aby tak właśnie jw. zakrakać - szkodząc Prawu i Sprawiedliwości, a lejąc tym samym miód na moje serduszko :).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2010) SOMAFIO :
Do „Gasipies” - SEZON OGÓRKOWY owszem, ale także CZAS WYLIZYWANIA: dzieciaki na te upały liżą lody, redaktorstwo, prześmiewcy i zapraszani pseudonaukowcy w polskojęzycznych stacjach TV wylizują rowki ich zagranicznym właścicielom i mocodawcom, PiS wylizuje rany powyborcze, a POkemony liżą futerka na Balearach, popadając w samozachwyt z faktu, że PO to jedynie JEDNOPROCENTOWI LIBERAŁOWIE (liberałowie hi,hi,hi, liberałowie, chłe, chłe, chłe, liberałowie cha, cha, cha… liberałowie, pożal się Panie Boże). Poza tym nudno raczej się nie zapowiada, bo wkrótce zaprzysiężenie i msza w Archikatedrze. Pan poseł Kowal powinien w tej mszy uczestniczyć, aby spojrzeć w twarz osobie, która przynależy do jednych, a chciała by trzymać z drugimi. Wówczas to, jak zamarzy do swojego wizerunku, nie będzie musiał używać lusterka. Wiele jest też na rzeczy obecnie, bo właśnie dzisiaj z Narodowego Sanktuarium na Jasnej Górze podczas mszy, choć spokojnie wypowiedziane, to dla mnie jednak zagrzmiały słowa kierowane do nowego pana Prezydenta, aby ten swój deklarowany w kampanii wyborczej katolicyzm, już u zarania prezydentury nie kierował do walki z Krzyżem, ponaglając w jego usuwaniu. Szanowny Celebrant przypomniał też o kanonizowanym przez JP2 ks. Bronisławie Komorowskim za … obronę Krzyża (co za porażający „dysonans”). W katolickim kraju, jakim jest Rzeczpospolita Polska, funkcjonuje też Prawo Boże, do którego Prezydent, jako depozytariusz szacunku do RP powinien odnosić się z należytym szacunkiem. Do Archikatedry na Mszę Świętą zawita też IN VITRO. Jego ochrona niech weźmie parasole, aby żadna z kropli Święconej Wody nie ugodziła GO, bo możemy być świadkami egzorcystycznych konwulsji!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl