Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Z tych, co ukochali Tarnów: Jan Bielatowicz    -   29/7/2010
uwaga, Człowiek II (15)
Pisarz, poeta, dziennikarz, wydawca, działacz polityczny, żołnierz i emigrant. Tarnowskim historykom oraz tym, którzy ukochali jak on Tarnów, Jana Bielatowicza specjalnie przedstawiać nie trzeba. Zapraszamy do wysłuchania piętnastej audycji - słuchowiska z drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”; słuchowiska według scenariusza i w reżyserii Jerzego Reutera. Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz w piątkowym, tarnowskim „Dzienniku Polskim”.

Posłuchaj audycji - słuchowiska :

Ogloszenie

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Reuter. Występują: Jan Bielatowicz – Mirosław Poświatowski, Irena z domu Drożdżówna – Krystyna Drozd; Kazimierz Szpara, Stanisław Myson, dziennikarz „Kuriera Krakowskiego” - Jerzy Reuter; narracja – Ewa Czajkowska-Smożewska.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną.
Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(29-07-2010) poziomka :
Gdybyś panie Mirosławie, był dziennikarskim terminatorem, pewnie napisałbyś coś więcej o Bielatowiczu. Ale, co mi tam, fantazja ważną jest rzeczą. pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2010) MP :) :
http://pl.wikipedia.org/wiki/J an_Bielatowicz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2010) fragment z wikipedii :
W 1961 londyńskie \"Wiadomości\" przyznały mu nagrodę za \"Książeczkę\" (tomik wspomnieniowych opowiadań z dziecięcych i młodzieńczych lat w Tarnowie), jako najlepszą książkę roku wydaną na emigracji. Od 1959 częściowo sparaliżowany, zmarł w 1965 w Londynie. Został pochowany na cmentarzu w South Ealing. W 1992 jednej z ulic w Tarnowie nadano imię Jana Bielatowicza.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2010) poziomka :
na stronie pierwszej budy Barbara Paluch o Odysie Bielatowiczu m.in. pisze: Był postacią niezwykle barwną i dlatego u tych, z którymi się zetknął, wywoływał różne emocje. Nazywano go „człowiekiem o jasnym spojrzeniu”1; żołnierzem, „w którego wcielił się św. Franciszek z Asyżu i Marchołt gruby a sprośny”2; „bratem-łatą, kompanem lubym, który tu zjechał z rodzinnego Tarnowa”3 „człowiekiem promiennym-słonecznym”, jak mówili o nim przyjaciele4; „duszą anielska Podbipięty”– jak go nazwał gen. St. Kopański, St. Pietrkiewicz, poeta i prozaik, powiadał, że „profil (duszy) ten ma piękno jakby naświetlone do wewnątrz”. Inny poeta, Marian Pankowski, nazwał, pisarza „robotnikiem wielkiego ładu, któremu służył w sposób chrześcijański”. I nieco nim J. Ch. Paska i Szwejka, ale te różne wcielenia jednego człowieka można podsumować zdaniem J. Radzymińskiego: „On był poetą, bo ważył się w życiu na rzeczy trudne, był wierny i umiał cierpieć. I był poetą dlatego też, że poeci nie umierają, że żyją dłużej i trwalej, im boleśniejsze było ich cierpienie”.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947