To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Audycja poświęcona aktorce Halinie Gryglaszewskiej    -   05/8/2010
uwaga, Człowiek II (16)
Zapraszamy do wysłuchania szesnastej audycji przygotowanej w ramach drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”, a poświęconej aktorce Halinie Gryglaszewskiej, zmarłej 18 czerwca 2010 roku i pochowanej na Starym Cmentarzu w Tarnowie. W audycji, zrealizowanej przez Ewę Czajkowską-Smożewską wykorzystano materiały archiwalne udostępnione przez Radio Kraków, zaś Halinę Gryglaszewską wspominają: Lidia Holik-Gubernat i Jerzy Pertkiewicz. Więcej – na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz w piątkowym, tarnowskim „Dzienniku Polskim”.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie

Jak czytamy w opracowaniu Krystyny Drozd: chociaż na scenie znalazła się przez przypadek, była jedną z wielkich jej postaci. Reżyseria była marzeniem Haliny Gryglaszewskiej, podobnie praca w teatrze dla dzieci. Z tą myślą poszła na egzamin do studia teatralnego przy "Słowackim", gdzie dowiedziała się , że może zdawać na wydział aktorski, bowiem ani reżyserskiego ani teatru dla dzieci po prostu jeszcze nie było.
Urodziła się 13 czerwca 1917 roku w Charkowie. Pochodziła z rodziny związanej z Tarnowem. Rody Gryglaszewskich, Onitschów, Scharffów, Grabczyńskich znacząco wpływały nie tylko na życie kulturalne, społeczne ale i ekonomiczne Tarnowa przełomu XIX i XX wieku. Siostra ojca, Janina Gryglaszewska, utworzyła pierwszy w Tarnowie ogródek freblowski, działający w Onitschówce w latach 1912-1925. Ojciec Roman, kładł podwaliny pod tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w latach 1945-55. Rodzinną była słynna Onystchówka, dworek przy ulicy Krakowskiej 12, dziś Muzeum Etnograficzne w Tarnowie.
Gimnazjum kończyła w Wilnie, maturę zdawała w Warszawie. Był też Lwów, Brześć Litewski i Nowy Sącz. Na Uniwersytecie Warszawskim studiowała socjologię i dziennikarstwo. W czasie II wojny, w 1941 roku, Halina Gryglaszewska zamieszkała w Tarnowie . Było to po aresztowaniu i straceniu jej męża Gustawa Niemca, pierwszego komendanta „Pasieki”przekształconej później w „Szare Szeregi”. Przez krótki okres czasu pracowała w „marmoladziarni”. Walczyła w partyzanckim Batalionie „Barbara” 16 p.p. AK, uczestniczyła m.in. w słynnej bitwie pod Jamną.

Podczas dyplomowych pokazów aktorskich Państwowej Szkoły Dramatycznej w Krakowie wystąpiła razem z Haliną Mikołajską, Aleksandrą Śląską i Gustawem Holoubkiem. Debiutowała na scenie w 1946 roku Do 1954 roku występowała w Miejskich Teatrach Dramatycznych, czyli połączonym administracyjnie Starym Teatrze i Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Później była m.in. dyrektorem naczelnym i artystycznym w teatrze kieleckim im. Stefana Żeromskiego. Jako aktorka najdłużej, bo 17 lat, związana była z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego, w którym, po przejściu na emeryturę, grywała gościnnie.
Jej najwybitniejsze role to portrety silnych, władczych kobiet. Warunki psychofizyczne Haliny Gryglaszewskiej kreacjom takim sprzyjały.
Był w karierze Haliny Gryglaszewskiej i film: wyrazisty epizod w "Ziemi obiecanej" Wajdy, Emilia w "Wahadełku" Bajona, w "Bożej podszewce" Cywińskiej czy "Cwale" Zanussiego.
Obok aktorstwa pasją Haliny Gryglaszewskiej było nauczanie w krakowskiej PWST. Pierwsi jej studenci, to - Zbigniew Cybulski, Bogusław Kobiela, KalinaJędrusik, Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

Ostatni raz zagrała 20 listopada 2009 roku, w Kordianie w reżyserii Wiśniewskiego. „(…) w tym ostatnim jej spektaklu widać było nie tylko wielką klasę aktorską, ale również to, że ona tak naprawdę żyła tylko dla sceny, a kiedy zdała sobie sprawę, że teatr jej już nie potrzebuje tak jak dawniej, postąpiła jak ten urzędnik z opowiadania Czechowa, który wrócił do domu, położył się do łóżka – i umarł. Po zamknięciu za sobą na zawsze drzwi garderoby nie znalazła już w sobie miejsca dla samej siebie” – wspominał Krzysztof Jędrysek.

Więcej: na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz w piątkowym wydaniu tarnowskiego „Dziennika Polskiego”.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną. Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, May 23, 2024 11:47:27
IP     : 44.210.83.132
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html