Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowski świat podziemny, czyli od epidemii do wodociągu    -   19/8/2010
uwaga, Człowiek II (18)
Czy jest bardziej banalna i rutynowa czynność niż odkręcenie kurka z wodą ? Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji przygotowanej w ramach drugiej edycji cyklu Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni „uwaga, Człowiek”. Tym razem poświęconej historii tarnowskich wodociągów. Audycję zatytułowaną "Tarnowski świat podziemny, czyli od epidemii do wodociągu" zrealizowała Ewa Czajkowska-Smożewską. Wysłuchamy też opowieści dra Tadeusza Rzepeckiego, prezesa zarządu - dyrektor spółki Tarnowskie Wodociągi oraz Kazimierza Bańburskiego, mediewisty, starszego kustosza Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Posłuchaj audycji zrealizowanej przez Ewę Czajkowską-Smożewską :

Ogloszenie

Postępujący na przełomie XIX i XX wieku rozwój miasta, ożywienie gospodarcze, narastająca liczba mieszkańców a zarazem fatalny stan higieniczny - skłoniły radę miasta do podjęcia decyzji o zatrudnieniu inżyniera hydrotechnika i budowie nowoczesnego wodociągu. Dr inż. Maksymilian Matakiewicz wodociąg taki zaprojektował, Zygmunt Ursini jego budowę nadzorował zostając nie tylko pierwszym dyrektorem Biura Wodociągowego, ale i współautorem - obok Mojżesza Leuchtera - projektu systemu kanalizacyjnego w Tarnowie W ciągu kilkunastu miesięcy wybudowano około 60 kilometrów sieci wodociągowej, kredytowanych pożyczką w wysokości prawie dwóch milionów koron. Wedle dokumentów znajdujących się w archiwum Tarnowskich Wodociągów, jako pierwszy, kurek z wodą we własnym mieszkaniu odkręcił Franciszek Gutowski, nauczyciel historii I Gimnazjum. Uczynił to 12 lipca 1910 roku w kamienicy na rogu Klikowskiej i Żabieńskiej numer 14. Woda nie musiała już być czerpana tylko z miejskich studzien, do których doprowadzano ją drewnianymi rurami od roku co najmniej 1467.
Długość tego pierwszego, piętnastowiecznego wodociągu - z Krzyża do Rynku - wynosiła około 2500 metrów, przed stu laty ponad 60 km, dziś 857 km.
W 1910 roku urządzenia wodociągowe w Tarnowie składały się z 10 studni głębinowych, budynków przepompowni i odżelaziacza zlokalizowanych w Świerczkowie oraz zbiornika zapasowego o pojemności 2500 m3 w Krzyżu . Do sieci rozdzielczych przyłączono 741 domowych podłączeń o długości 5101 m. Zainstalowanych było 278 hydrantów przeciw pożarowych i 87 zdroi ulicznych. Nowoczesne na tamten czas rozwiązania inżynieryjno-architektoniczne były dziełem chemika dr Karola Trochanowskiego i budowniczych miejskich: Szczęsnego Zaremby i Janusza Rypuszyńskiego.
Dzisiaj Tarnowskie Wodociągi to nie tylko uzdatnianie i dystrybucja wody ale również oczyszczanie ścieków. Ścieki są zbierane systemem 436 kilometrowej kanalizacji ogólnospławnej i kierowane do własnej oczyszczalni ścieków, spełniającej określone wymogi dla jakości ścieków wprowadzanych do wód.

Więcej – na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz w piątkowym, tarnowskim „Dzienniku Polskim”.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną.
Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia(TAK) przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.

na zdjęciu fragment lipcowego spacerka historycznego, organizowanego przez TCI przy współpracy z TAK, poświęconego najnowszej historii infrastruktury komunalnej Tarnowa z przełomu XIX i XX wieku. Pod siedzibą Tarnowskich Wodociągów o tejże historii opowiada Kazimierz Bańburski, fot. Tomasz Figaś
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(20-08-2010) IPN :
Spacerek z eSBekiem:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-08-2010) NPI :
Esberek ze spekiem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-08-2010) MM :
Dr Rzepecki, jest super, człowiek nowoczesny, przyjmuje wszystkich obywateli z wielkim szacunkiem, jedyny dyrektor w Tarnowie, do któego nie trzeba się zapisywać na rozmowę. Dr Rzepecki na PREZYDENTA TARNOWA.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947