To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej    -   24/8/2010
Tarnów w Krakowie
Przypominamy – dziś, we wtorek 24 sierpnia na krakowskim Rynku, w ramach XXXIV Międzynarodowych Targów Sztuki, prezentować się będzie Tarnów. Wystąpi m.in. Leliwa Jazz Band, zespół cygański Paloma, Świerczkowiacy, GOS.PL, Totentanz. Nie zabraknie również wystaw, zaplanowano ponadto „Wioskę Cygańską” i „Wioskę w Kwiatach – czyli malowanie Zalipia”. Początek imprezy o godz. 12:00.

Ogloszenie
>

PROGRAM
12.00 Hejnał Tarnowa ze sceny – uroczyste otwarcie
12.15 Leliwa Jazz Band
13.00 Zespół Cygański Paloma
13.30 Kapela z Jastrzębiej
14.00 Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy
14.30 Kapela z Jastrzębiej
15.00 Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy
15.30 Zespół Pieśni i Tańca „Koniaków”
16.00 Kapela z Dębna
17.00 Blok konkursowy
17.15 Koncert chóru GOS.pl
18.15 Koncert zespołu TOTENTANZ
19.15 Zakończenie Dnia Tarnowa

Leliwa Jazz Band
Najbardziej znany jazzowy zespół z naszego miasta. Cieszący się ogromną popularnością wśród mieszkańców Tarnowa. W skład kapeli wchodzą: Edward Wnęk, Kazimierz Król, Józef Partyka, Stanisław Stańczyk, Kazimierz Partyka, Roman Starzec i Roman Bartnicki. Leliwa Jazz Band uczestniczyła w niezliczonej liczbie koncertów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: „Złotej Tarki 2005”, „Uskrzydlony 2005”, czy „Złotego Skarabeusza” w Konkursie im. Henryka Majewskiego. Zaszczytnym wyróżnieniem było także wytypowanie zespołu do reprezentowania polskiego jazzu tradycyjnego na "Euro Jazz Festivalu - 2006" w Paryżu.

Zespół Cygański Paloma
– pokaz tańca cygańskiego
Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy
Działający przy Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie jest wyjątkowym zjawiskiem kulturowym. Działa nieprzerwanie od 47 lat. Członkowie i twórcy zespołu zawsze wierni byli tradycji, kulturze i zwyczajom, ale też dbali o profesjonalny wyraz artystyczny. Prezentowany folklor w muzyce, tańcu i kostiumach oparty jest o artystyczną stylizację, jednocześnie pielęgnuje etnograficzne niuanse i charakter. "Świerczkowiacy" w swej scenicznej karierze reprezentowali Polskę w kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach, zostali laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień. Ostatnia z nich przyznana w jubileusz 45-lecia przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Kapela z Jastrzębiej
Od 37 lat rozsławia tradycje regionu niemal na całym świecie. Założona przez lek. stom. Mieczysława Króla, Kapela Ludowa za swa autentyczność i wysoki poziom artystyczny, została doceniona i nagrodzona setkami nagród ( w tym prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga). W skład zespołu wchodzą także Żeńska i Męska Grupa Śpiewacza, które na równi z kapelą pochwalić się mogą swoimi sukcesami artystycznymi. Obydwie Grupy uczestniczyły w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie Żeńska Grupa Śpiewacza w 2001 roku zdobyła II nagrodę, a Męska Grupa Śpiewacza dwukrotnie w 1999 i 2003r. zajęła I miejsce. Przez lata poszczególni członkowie Zespołu „Pogórzanie” koncertowali w większości polskich miast, odwiedzili też Niemcy, Węgry, Anglię i Tunezję.

Kapela Ludowa Dębińskiego Domu Kultury
Zaliczana do najlepszych w Małopolsce. Od wielu lat muzycy tej kapeli są laureatami wojewódzkich, ogólnopolskich i zagranicznych festiwali. Niejednokrotnie zdobywała pierwsze miejsca w konkursach i przeglądach krajowych m.in. w „Wojewódzkim Przeglądzie o Pawie Pióro i Gliniany Dzban” i podczas „Krakowskiego Wianak” w Szczurowej. Jest laureatem pierwszego miejsca Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2002 r. Jednym z największych sukcesów jest I miejsce Ryszarda Sachy, które wywalczył na Światowym Festiwalu Klarnecistów we Francji. Kapela nie tylko uświetnia każdy występ zespołu „Łoniowiacy” czy „Mali Łysogórzanie”, ale również daje koncerty.
Skład: Józef Brzeziński – trąbka, Tomasz Cudejko – skrzypce, Tomasz Pabian – skrzypce, Ryszard Sacha – klarnet, Henryk Wróbel – kontrabas.

Koncert chóru GOS.pl
Tarnowski Chór GOS.PL powstał 12 stycznia 2003 r. z inicjatywy ks. Pawła Cyza, Bartłomieja Szułakiewicza i Tomasza Steca. Jego siedzibą, miejscem prób i spotkań jest klasztor księży Filipinów w Tarnowie. Chór liczy 65 członków, w wieku od kilkunastu do ponad 40 lat. GOS.PL wykonuje typowe pieśni gospel i negro spirituals, a także utwory w języku polskim i kolędy; w repertuarze ma ponad 50 tytułów.
Chór jest laureatem kilku nagród i wyróżnień, między innymi: nagrody publiczności Tarnowskiego Przeglądu Piosenek o Miłości – 14 II 2004, Dużej Kropli –wrzesień 2004 - statuetka przyznawana przez stowarzyszenie KROPLA, nagrody SEMEN im. Roberta Gucwy, przyznanej przez fundację TRATWA – 12 XII 2005 – w ramach festiwalu Vitae Valor.
Każdy występ Tarnowskiego Chóru GOS.PL , łączący duchowość chrześcijańską z ekspresją gospel, spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem i sympatią publiczności.

Koncert zespołu TOTENTANZ
Zespół powstał w Tarnowie w 2005 roku, jesienią 2006 r. powstał jej aktualny skład: Rafał Huszno (gitara, wokal), Eric Bobella (gitara basowa), Adrian Bogacz (gitara) i Sebastian Mnich (perkusja). W 2009 roku zespół był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Album roku – heavy metal”. W roku 2007 zespół zadebiutował na krajowej scenie rockowej i już zdołał uplasować się w czołówce polskich wykonawców. Dorobek zespołu to dwie płyty wydane przez Mystic Production – „Nieból” i „Zimny dom”, bardzo wysoko oceniane przez odbiorców i krytykę (Płyta Rocku 2007 w Antyradio, Debiut Roku - Metal Hammer, uplasowana pozycja na radiowej liście Trójki). Stylistyka zespołu porównywana jest do takich kapel jak IRA, Coma czy Hunter. To zapewne jeden z najciekawszych młodych zespołów na polskiej scenie rockowej, określany przez niektórych krytyków „nadzieją polskiego rocka”.
Olbrzymie znaczenie ma także powiązanie zespołu z miastem, z którego się wywodzi. Mimo odniesionych sukcesów, Totentanz nie zapomniał o swoich korzeniach, będąc znakomitym ambasadorem Tarnowa w całym kraju.

RĘKODZIELNICY I EKSPOZYCJE

Natalia Zabawa
Rzeźbą z masy solnej zajmuje się od około 10 lat, jest to jedno z moich hobby pozwalających wyżyć się artystycznie. Wykonała już ponad tysiąc aniołów, które szczególnie sobie upodobała. Powędrowały one w różne części nie tylko Polski, a nawet świata. Wszystkie prace które tworzy są jej autorskimi pomysłami, kieruje się własną wyobraźnią, inspirując innych do uruchomienia swojej. Prowadzi także bloga pod żartobliwym hasłem - "Sztuka niepoważna", który jest dość znany wśród stron internetowych o tej tematyce.

Koło Rękodzieła Artystycznego z Zalasowej
Jest to grupa artystek w różnym przedziale wiekowym, spotykająca się regularnie dopiero od około roku. Miejscem, w którym tworzą jest Pałac pod Dębami w Zalasowej, tam też najczęściej organizują wystawy swojej twórczości. Próbują swoich sił w różnych dziedzinach rękodzieła tj. praca szydełkowa, tworzenie recyklingowych koszy, ozdobnych świec, palm, pisanek, scrapbooking, podstawach malarstwa itp. Jednakże uważają, że to praca z bibułą oraz krepiną jest ich specjalnością i powodem do dumy.

Dorota Pacanowska
Dorota Pacanowska - artystka, autorka motywów ażurowych wycinanych w skorupkach jajek. Tworzy niezwykłe, ażurowe jaja. Jajo z herbem Tarnowa zostało wyróżnione w edycji konkursu "Pamiątka turystyczna z regionu" organizowanego przez Polska Organizację Turystyczną. Pani Dorota pisze na swojej stronie: „Wykonuję wydmuszki ażurowe z jaj: strusich, gęsich, kaczych, kurzych, lilipucich. Wzory wykonywane są ręcznie techniką perforacji tzn. przez wywiercanie otworów w skorupce jajka. A otworki te układają się we wzory. Główne motywy to rozety gotyckie i ornamenty secesyjne. Interesująco przedstawiają się moje prace z elementami herbów miast, państw, rodów lub jako ekskluzywne prezenty reklamowe.

EZdecor Zbigniew Odbierzychleb
Od kilku lat zajmują się zdobieniem jaja gęsiego, od 2 lat działa jako firma rodzinna EZdecor.
Pracują na wydmuszce bielonej jaja gęsiego, stosują farby akrylowe, reliefy, brokaty a niekiedy elementy haftu krzyżykowego, prace w całości są wykonywane ręcznie i obejmują wzory bożonarodzeniowe, wielkanocne jak i ogólne. Jaja pakowane są w estetyczne pudełka.
EZdecor posiada atest rękodzieła artystycznego wydany przez Krajową Komisje Artystyczną i Etnograficzną Fundacji "CEPELIA" - Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

MENNICA
Mennica Muzeum Okręgowego w Tarnowie serdecznie zaprasza na pokaz bicia średniowiecznych monet przez muzealnych mincerzy. Mennica emituje dziś denary Bolesława Chrobrego i królowej Jadwigi, grosze: krakowski Kazimierza Wielkiego i litewski Zygmunta Augusta, dukat węgierski i półskojec krzyżacki. Kto zechce może zabrać sobie na pamiątkę kopię monety polskiej, krzyżackiej lub węgierskiej zostawiając w zamian współczesne złotówki. Na Krakowskim Rynku szczególnie polecamy GROSZ KRAKOWSKI Kazimierza Wielkiego jedną z najpiękniejszych polskich monet.

WYSTAWA PIERWSZE WIEKI TARNOWA
Opracowana przez zespół tarnowskich muzealników ekspozycja na 24 planszach prezentuje kolorowe zdjęcia zabytków i reprodukcje starych dokumentów, które oddają proces powstawania i rozwoju miasta TARNOWA w pierwszych wiekach jego istnienia, czyli od XIV do XVI w.
Poszczególne tematy tej wystawy to: Narodziny miasta, Pierwsi dziedzice miasta Tarnowa, Zamek Leliwitów, Wzgórze zamkowe przed i w trakcie wykopalisk w latach 1963-1969, Tarnów XV i XVI w. Dawne fortyfikacje miejskie, Jan Tarnowski - mecenas sztuki, wódz i teoretyk sztuki wojennej.

WYSTAWA MAGICZNY TARNÓW
Fotografie Mirka Kaszuby pokazujące magiczną stronę Tarnowa.

WIOSKA W KWIATACH – CZYLI MALOWANIE ZALIPIA
Zjawisko malowania chat na wsiach Powiśla Dąbrowskiego, a szczególnie w Zalipiu to wizytówka Małopolski, ewenement na skalę europejską. Tradycja zdobienia domostw i obejść barwnymi motywami kwiatowymi trwa już ponad sto lat. Malaturami w bogate, barwne motywy roślinne pokrywane są ściany na zewnątrz i wewnątrz domów, piece, meble, ceramika, a także budynki gospodarcze: stajnie, stodoły, piwnice, studnie. Malowanki mogą mieć charakter pojedynczych „kwiatonów” albo tworzyć przebogate kompozycje. Najpiękniej prezentują się na ścianach tradycyjnych drewnianych chat. Wkomponowanie ich w nowoczesną architekturę i wnętrza stanowi ciekawy przykład ludowej estetyki i potwierdzenie ciągłości tradycji. Tworzą je z zamiłowaniem i pasją malarki starszego pokolenia oraz młodzież i dzieci (około stu artystów).
Tradycja malowania chat podtrzymywana i dokumentowana jest poprzez Konkurs Malowana Chata, odbywający się corocznie po święcie Bożego Ciała. Organizuje go już od wielu lat Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu. W tym roku przypadała 47 jego edycja. O ciągłość w utrzymywaniu zalipiańskich tradycji, ich popularyzację i promocję dba w terenie liczne grono malarek. Skupione są one w Zalipiu wokół Domu Malarek i w Zagrodzie Felicji Curyłowej (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie).

WYDAWNICTWA
Stoisko Muzeum Okręgowego w Tarnowie oferuje szereg ciekawych publikacji z zakresu historii i etnografii Tarnowa i Małopolski.
Warte uwagi są szczególnie albumy: trzytomowy album fotograficzny „Małopolska na dawnej fotografii” przedstawiający Małopolskę przed 100 laty, w okresie międzywojennym i w czasach PRL oraz albumy ukazujące Tarnów obecnie oraz na starej fotografii.
Interesująca jest oferta publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym szczególnie trzytomowa praca z zakresu cmentarzy z I wojny światowej „Polegli w Galicji zachodniej” oraz Roczniki Tarnowskie.
W ofercie stoiska znajdują się również widokówki, foldery i przewodniki przedstawiające zabytki i atrakcje turystyczne regionu tarnowskiego.

WIOSKA CYGAŃSKA, TABOR PAMIĘCI – WYSTAWA
W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (Oddział Muzeum Okręgowego) znajduje się stała ekspozycja prezentująca kulturę Romów „Romowie – Historia - Kultura”. Jest to jedyna w Polsce, do niedawna w Europie stała wystawa kultury Romów. W międzynarodowych przewodnikach figuruje ona nieoficjalnie, jako pierwsze w świecie Muzeum Romów. Przedstawia historię narodu romskiego, trasy jego wędrówek, dokumenty świadczące o prześladowaniach, zagładzie w czasie II wojny światowej. Zawiera wiele eksponatów z zakresu twórczości użytkowej i artystycznej, a także fotografii archiwalnych i współczesnych dokumentujących kulturę Romów. Jej uzupełnieniem jest plenerowa część pokazująca unikatowe wozy – tabor cygański, z namiotem i przedmiotami używanymi podczas wędrówki.
Przy Muzeum organizowane są od lat liczne imprezy i przedsięwzięcia przedstawiające kulturę Romów: muzykę, taniec, rzemiosło, poezję (Cygańska wiosna, Cygańska jesień, Konkurs poezji O złote pióro Papuszy). Ideę życia taborowego, a także miejsca związane z zagładą Romów w czasie II wojny światowej przybliża Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Już od jedenastu lat, z końcem lipca wozy cygańskie wyruszają z Muzeum szlakiem martyrologii Romów w regionie tarnowskim (Tarnów – Żabno – Szczurowa - Bielcza).
Fotografie pokazane dzisiaj to dokumentacja ubiegłorocznego Taboru Pamięci. Natomiast Tabor- wozy cygańskie, namioty i przedmioty użytkowe to prezentacja naszych ciekawych zbiorów i jednocześnie zaproszenie do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Mieści się ono w zabytkowym dworze, w centrum Tarnowa przy ulicy Krakowskiej 10.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, May 19, 2024 04:33:24
IP     : 44.200.86.95
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html