To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Po powodzi „tu jest pustynia”    -   25/8/2010
Powódź zaniechań
”Każda następna powódź zamula i podnosi dno, więc nawet mniejsza woda stwarza coraz większe niebezpieczeństwo. Nie można w nieskończoność tylko podnosić wałów. To nie jest program walki z powodziami” - mówi poseł PiS Michał Wojtkiewicz. Z kolei burmistrz Szczucina Jan Sipior zwraca m.in. uwagę na fakt, iż najdalej w przyszłym roku może okazać się, że już po ustaniu wszelkiej pomocy, wyburzenia wymagać będzie kilkaset domów, w których woda stała prawie miesiąc, lub domy te „wyburzą się same”. W przypadku całego Powiśla Dąbrowskiego można mówić o tragedii społecznej – w przypadku gminy Szczucin, gdzie ocalało w jakim takim stanie 10 procent zbóż i okopowych, w przyszłym roku żadnych zbiorów może nie być. Z kolek odtworzenie np. stada krów mlecznych trwa nawet 7 lat. W tej sytuacji znaczna część mieszkańców pozbawiona zostanie środków do życia. Na dotychczasowych działaniach rządu w kwestii zarówno udzielanej powodzianom pomocy, jak i w zakresie działań przeciwpowodziowych, suchej nitki nie zostawiają i parlamentarzyści PiS, i samorządowcy różnych opcji politycznych.

Posłuchaj nagrania :

Ogloszenie
>

-Każda następna powódź zamula i podnosi dno, więc nawet mniejsza woda stwarza coraz większe niebezpieczeństwo. W Tuchowie, od 1968 roku do dziś dno podniosło się o 1,5 metra, więc powodzie najprawdopodobniej pojawiać się będą coraz częściej. Podnoszenie wałów to nie jest program walki z powodziami, na zachodzi robi się rozlewiska, bo łatwiej jest zapłacić za szkody w zasiewach, niż za zalanie wsi czy miasteczek - mówi poseł PiS Michał Wojtkiewicz.
Wtóruje mu Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, który stwierdza, że potrzeba nam jest dobra ustawa powodziowa, bo jak dotąd ”nasze państwo jest tak bogate, że woli wydawać pieniądze niż zapobiegać powodziom”. Zamulanie się rzek sprawia, że woda zmienia koryto. Nie można też w nieskończoność jedynie podnosić wałów. Jak stwierdza starosta, na jednym ze spotkań na pytanie, co robić z naniesionym w ten sposób przez wodę żwirem, wojewoda miał zasugerować, by go wybierać. Tymczasem zgodnie z mającą kilkadziesiąt lat ustawą, żwir można wybrać, ale jedynie „koniem i łopatą”. Tony tego żwiru potrzebne są zaś chociażby przy osuwiskach przy drogach. Jak dotąd problemem były również takie regulacje, zgodnie z którymi podczas akcji ratowniczej obywatel odmawiał zgody na przekopanie znajdujących się na jego terenie rowów, podczas gdy dalej „topiło się piętnaście domów”.

Na spotkaniu, w którym na zaproszenie posła M. Wojtkiewicza i starosty M. Krasa wzięli udział wójtowie i burmistrzowie z kilku zalanych gmin, zwracano uwagę na szereg nie rozwiązanych problemów, które szybko znikną z ekranów telewizorów ale pozostaną. Szczególnie dramatyczna sytuacja w tym roku, ale i w latach kolejnych zapanuje na całym Powiślu Dąbrowskimi i w gminie Szczucin, gdzie poza samym miastem zalane zostały wszystkie miejscowości i to trzykrotnie. Woda w budynkach mieszkalnych i gospodarczych stała prawie miesiąc. W ocenie burmistrza Jana Sipiora, żaden z nich nie będzie się nadawał do zamieszkania, i o ile obecnie zdecydowano o wybudowaniu na nowo 25 budynków, bo dotychczasowe nie nadają się do mieszkania, o tyle najdalej w roku przyszłym ”następne 400 budynków trzeba będzie wyburzyć, albo wyburzą się same” - właśnie ze względu na długą obecność wody.
Kolejny problem to zniszczenie 90 procent upraw i wszystkich sadów oraz przetrzebienie stad zwirząd. -Odbudowanie stada tuczników to 3-4 lata, stada krów mlecznych – co najmniej 7 lat. Jedno jest pewne, zarówno w tym roku, jak i w roku 2011, gdy ustanie już wszelka pomoc, rolnicy żadnego dochodu nie osiągną i nie będą produkować niczego. To jest problem całego Powiśla Dąbrowskiego, u mnie najbardziej widoczny, bo tu jest pustynia - mówi burmistrz Szczucina Jan Sipior.

Z kolei poseł Józef Rojek (PiS) na jeszcze innej konferencji zwracał uwagę na nieudolność rządu, który m.in. wbrew poprawkom zgłaszanym przez Prawo i Sprawiedliwość, uchwalając „powodziową” ustawę w dniu 24 czerwca, obejmował nią tylko kwestie usuwania skutków powodzi z maja i czerwca, zakładając, że więcej powodzi nie będzie. Teraz dopiero co ustawa ta została znowelizowana, zaś wprowadzone zmiany, zdaniem posła, sprowadzały się niemal tylko do poprawki w myśl której ustawa dotyczy usuwania skutków powodzi w całym 2010 roku...
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, March 19, 2024 02:55:47
IP          : 34.204.181.19
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html