Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Po powodzi „tu jest pustynia”    -   25/8/2010
Powódź zaniechań
”Każda następna powódź zamula i podnosi dno, więc nawet mniejsza woda stwarza coraz większe niebezpieczeństwo. Nie można w nieskończoność tylko podnosić wałów. To nie jest program walki z powodziami” - mówi poseł PiS Michał Wojtkiewicz. Z kolei burmistrz Szczucina Jan Sipior zwraca m.in. uwagę na fakt, iż najdalej w przyszłym roku może okazać się, że już po ustaniu wszelkiej pomocy, wyburzenia wymagać będzie kilkaset domów, w których woda stała prawie miesiąc, lub domy te „wyburzą się same”. W przypadku całego Powiśla Dąbrowskiego można mówić o tragedii społecznej – w przypadku gminy Szczucin, gdzie ocalało w jakim takim stanie 10 procent zbóż i okopowych, w przyszłym roku żadnych zbiorów może nie być. Z kolek odtworzenie np. stada krów mlecznych trwa nawet 7 lat. W tej sytuacji znaczna część mieszkańców pozbawiona zostanie środków do życia. Na dotychczasowych działaniach rządu w kwestii zarówno udzielanej powodzianom pomocy, jak i w zakresie działań przeciwpowodziowych, suchej nitki nie zostawiają i parlamentarzyści PiS, i samorządowcy różnych opcji politycznych.

Posłuchaj nagrania :

Ogloszenie

-Każda następna powódź zamula i podnosi dno, więc nawet mniejsza woda stwarza coraz większe niebezpieczeństwo. W Tuchowie, od 1968 roku do dziś dno podniosło się o 1,5 metra, więc powodzie najprawdopodobniej pojawiać się będą coraz częściej. Podnoszenie wałów to nie jest program walki z powodziami, na zachodzi robi się rozlewiska, bo łatwiej jest zapłacić za szkody w zasiewach, niż za zalanie wsi czy miasteczek - mówi poseł PiS Michał Wojtkiewicz.
Wtóruje mu Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, który stwierdza, że potrzeba nam jest dobra ustawa powodziowa, bo jak dotąd ”nasze państwo jest tak bogate, że woli wydawać pieniądze niż zapobiegać powodziom”. Zamulanie się rzek sprawia, że woda zmienia koryto. Nie można też w nieskończoność jedynie podnosić wałów. Jak stwierdza starosta, na jednym ze spotkań na pytanie, co robić z naniesionym w ten sposób przez wodę żwirem, wojewoda miał zasugerować, by go wybierać. Tymczasem zgodnie z mającą kilkadziesiąt lat ustawą, żwir można wybrać, ale jedynie „koniem i łopatą”. Tony tego żwiru potrzebne są zaś chociażby przy osuwiskach przy drogach. Jak dotąd problemem były również takie regulacje, zgodnie z którymi podczas akcji ratowniczej obywatel odmawiał zgody na przekopanie znajdujących się na jego terenie rowów, podczas gdy dalej „topiło się piętnaście domów”.

Na spotkaniu, w którym na zaproszenie posła M. Wojtkiewicza i starosty M. Krasa wzięli udział wójtowie i burmistrzowie z kilku zalanych gmin, zwracano uwagę na szereg nie rozwiązanych problemów, które szybko znikną z ekranów telewizorów ale pozostaną. Szczególnie dramatyczna sytuacja w tym roku, ale i w latach kolejnych zapanuje na całym Powiślu Dąbrowskimi i w gminie Szczucin, gdzie poza samym miastem zalane zostały wszystkie miejscowości i to trzykrotnie. Woda w budynkach mieszkalnych i gospodarczych stała prawie miesiąc. W ocenie burmistrza Jana Sipiora, żaden z nich nie będzie się nadawał do zamieszkania, i o ile obecnie zdecydowano o wybudowaniu na nowo 25 budynków, bo dotychczasowe nie nadają się do mieszkania, o tyle najdalej w roku przyszłym ”następne 400 budynków trzeba będzie wyburzyć, albo wyburzą się same” - właśnie ze względu na długą obecność wody.
Kolejny problem to zniszczenie 90 procent upraw i wszystkich sadów oraz przetrzebienie stad zwirząd. -Odbudowanie stada tuczników to 3-4 lata, stada krów mlecznych – co najmniej 7 lat. Jedno jest pewne, zarówno w tym roku, jak i w roku 2011, gdy ustanie już wszelka pomoc, rolnicy żadnego dochodu nie osiągną i nie będą produkować niczego. To jest problem całego Powiśla Dąbrowskiego, u mnie najbardziej widoczny, bo tu jest pustynia - mówi burmistrz Szczucina Jan Sipior.

Z kolei poseł Józef Rojek (PiS) na jeszcze innej konferencji zwracał uwagę na nieudolność rządu, który m.in. wbrew poprawkom zgłaszanym przez Prawo i Sprawiedliwość, uchwalając „powodziową” ustawę w dniu 24 czerwca, obejmował nią tylko kwestie usuwania skutków powodzi z maja i czerwca, zakładając, że więcej powodzi nie będzie. Teraz dopiero co ustawa ta została znowelizowana, zaś wprowadzone zmiany, zdaniem posła, sprowadzały się niemal tylko do poprawki w myśl której ustawa dotyczy usuwania skutków powodzi w całym 2010 roku...
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(29-08-2010) SKLEROTYK :
Proszę Autora/Autorkę o podszept (jeśli ma tak a wiedzę), czy Rząd RP nadal zobligowany jest - to właśnie zapomniałem - pewnym rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej, odnośnie przygotowania planu ochrony państwa przed powodziami i ew. o informację, na jakim etapie jest ten projekt? Ponoć od jego istnienia zależy napływ europejskiej kasy na jego realizację! I przy okazji chciałem zapytać, ile setek tysięcy Euro z UE „popłynęło” dla Powiśla Dąbrowskiego? O ile dobrze pamiętam, tuż po powodzi majowej obiecywano gigantyczną pomoc z funduszy pomocowych Unii Europejskiej dla powodzian w całym Kraju (po oszacowaniu strat).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl