Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnów w świetle lamp gazowych...    -   26/8/2010
Uwaga, Człowiek II (19)
Zapraszamy do wysłuchania dziewiętnastej audycji z cyklu „uwaga, Człowiek”, przygotowywanego przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię. Przedostatnia już audycja, emitowana w ramach drugiej edycji projektu, poświęcona jest historii tarnowskiego gazownictwa i tworzącym ją ludziom. W audycji, zrealizowanej przez Ewę Czajkowską-Smożewską udział biorą: dr Mieczysław Menżyński, wieloletni pracownik tarnowskiej gazowni, m.in. autor prac naukowo-technicznych i wdrożeniowych, "Srebrny Inżynier 2004", autor monografii o tarnowskim gazownictwie oraz Kazimierz Bańburski, mediewista i starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Więcej – na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz w piątkowym, tarnowskim „Dzienniku Polskim”.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie

”133 lat temu oświetlenie ulic Tarnowa gazem stało się faktem. Mimo to, Tarnów nie miał szczęścia do przedsiębiorców obrotu gazem. Co i rusz nie wywiązywali się z umów, odstępowali swoje udziały. W drugiej połowie XIX wieku Tarnów liczy prawie dwadzieścia dwa tysiące mieszkańców i jest trzecim co wielkości - po Lwowie i Krakowie - miastem w Galicji i żwawo podąża za cywilizacją. (...) Burmistrzem miasta, pierwszym autonomicznym, był wtedy Wojciech Bandrowski. I gdyby nie lobby naftowe, zdecydowanie wcześniej rozbłysłoby światło lamp gazowych na ulicach miasta. Perturbacje z kolejnymi przedsiębiorcami trwały od 8 marca 1866 roku aż dwanaście lat. Dopiero tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1877 roku, pierwszych 15 lamp gazowych rozświetliło prawdopodobnie Plac Dworcowy i ulicę Krakowską. (...)
Mijały lata. Pokaz oświetlenia elektrycznego w Młynie Szancera , propozycja budowy elektrowni i linii tramwajowej stały się zapowiedzią kolejnych perturbacji gazowni, którą w efekcie skomunalizowano. Przestawiono się też na wykorzystywanie gazu do kuchenek gazowych i term podgrzewających wodę. Po modernizacji tarnowska gazownia stała się najnowocześniejszą w Galicji. Po Erneście Kurhanku dyrektorem został Romuald Wowkonowicz, późniejszy dyrektor Fabryki Związków Azotowych w Mościcach.

Tarnów jako jedno z pierwszych miast w Polsce - po Lwowie, Borysławiu i Jaśle - zaczął korzystać z gazu ziemnego już w roku 1934. (...) Jako ciekawostkę dodam, że Kraków - właśnie z Tarnowa - otrzymał gaz ziemny dopiero w roku 1942.” – pisze Krystyna Drozd.
Więcej: na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz w piątkowym wydaniu tarnowskiego „Dziennika Polskiego”.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną. Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa..

Na zdjęciu: pierwsza tarnowska gazownia. Obraz – rekonstrukcja Witolda Pazery na podstawie starych rycin
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(26-08-2010) mediewista :
mediewista, starszy kustosz , były eSBek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-08-2010) Pragmatyk :
Co z tego mówienia o historii jak wkrótce pozstaną nam tylko fotografie. Miasto nie inwestuje w swoje zabytki. Najlepszym tego przykładem są zaniedbane relikty murów obronnych, rozwalające się w szybkim tempie i porośnięte gęsto lasem drzew-samosiejek.!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947