Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Najpiękniejsze wieńce dożynkowe w tym roku powstały w gminach Zakliczyn i Pleśna    -   31/8/2010
Po dożynkach powiatu tarnowskiego...
Wieńce z gminy Zakliczyn oraz gminy Pleśna były najpiękniejszymi podczas 12. Dożynek Powiatu Tarnowskiego, które odbyły się w niedzielę 29 sierpnia. Wieńce budziły zachwyt wieli widzów – szczególnie tych spoza ziemi tarnowskiej, bowiem w Pleśnej sporo było osób, które wypoczywały w powiecie tarnowskim i specjalnie zostały np. jeden dłużej (wypoczynek kończy się z reguły w sobotę), aby zobaczyć, jak wyglądają małopolskie dożynki.

Ogloszenie

Organizatorzy w sobotę spoglądali w niebo (którego nie było widać) – deszcz i chmury oraz zimny wiatr powodowały zmartwienie i niepokój. Jednak niedziela okazała się na szczęście cieplejsza, słońca (wyglądającego zza chmur, ale jednak) było więcej i dożynki można było rozpoczynać. Pleśna przygotowała się, jak mogła najlepiej. Odnowione centrum miejscowości, przygotowane specjalne miejsce, gdzie stanęła scena, zaproszeni gości… Dożynki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym, a następnie korowód dożynkowy przeszedł w okolice Centrum Kultury, Sportu i Promocji, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody. Po przedstawieniu obrzędu dożynkowego przez „Świerczkowiaków”, głos zabrali starosta tarnowski Mieczysław Kras i wójt gminy Pleśna Wiesław Zimowski. Starosta podziękował wszystkim rolnikom za trud włożony w  tegoroczne zbiory, które były wyjątkowe – najpierw deszcze a potem upały spowodowały, że żniwa okazały się trudne i plony mniejsze niż w latach poprzednich. –Ale rolnik zawsze cieszy się z tego, co zbierze i nawet za te mniejsze plony też musimy podziękować – dodał Mieczysław Kras. Z kolei wójt Pleśnej przypomniał, co działo się w czerwcu na terenie gminy. Wiesław Zimowski podziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców gminy. Przypomnijmy – Pleśna najbardziej została dotknięta osuwiskami, które odebrały kilku rodzinom dorobek życia. Dlatego, aby im pomóc, tegoroczne dożynki miały skromniejszy wymiar. Starostwo Powiatowe w Tarnowie wspólnie z gminą Pleśna i firmą Poldim, która miała przekazać pieniądze na tzw. gwiazdę wieczoru zdecydowały, że przekażą materiały budowlane najbardziej poszkodowanym rodzinom. W ten sposób trzy rodziny dostały cegłę na budowę domów na kwotę blisko 20 tys. zł. Zakupiono ją po promocyjnych cenach w firmie Leier. Przekazanie czeków/promes nastąpiło właśnie na dożynkach powiatowych.

W trakcie, gdy trwały przemówienia gospodarzy o gości, specjalne jury oglądało wieńce dożynkowe – zarówno gminy Pleśna – jak i te przywiezione na konkurs powiatowy. Wicestarosta Mirosław Banach – przewodniczący, Maria Cetera z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Krystyna Baniowska-Stąsiek, Władysław Węgiel – zastępca wójta gminy Pleśna oceniło 12 wieńców reprezentujących gminy powiatu tarnowskiego i postanowiło przyznać nagrody dwóch kategoriach. Nastąpiło to po prezentacji wieńców i grup wieńcowych – barwnych, nieraz dowcipnych i stylizowanych na staropolskie obrzędy dożynkowe. Sporo grup pojawiło się w strojach, które królowały na polskiej wsi podczas żniw 100 i więcej lat temu.

W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano:
I miejsce i nagrodę – Gminie Zakliczyn (750 zł)
II miejsce i nagrodę – Gminie Ryglice (600 zł)
III miejsca i nagrody – Gminie Ciężkowice i Gminie Rzepiennik Strzyżewski (po 500 zł)
W kategorii wieńca współczesnego przyznano:
I miejsce i nagrodę – Gminie Pleśna – wieniec z Woźnicznej (650 zł)
II miejsce i nagrodę – Gminie Wojnicz (500 zł)
III miejsce i nagrodę – Gminie Tarnów – (400 zł)
Komisja przyznała dodatkowo dwa wyróżnienia: Gminie Tuchów oraz Gminie Szerzyny (po 250 zł). Pozostałe grupy wieńcowe otrzymały okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne po 200 zł.

Wieńce budziły zachwyt wieli widzów – szczególnie tych spoza ziemi tarnowskiej, bowiem w Pleśnej sporo było osób, które wypoczywały w powiecie tarnowskim i specjalnie zostały np. jeden dłużej (wypoczynek kończy się z reguły w sobotę), aby zobaczyć, jak wyglądają małopolskie dożynki.
Po rozdaniu nagród dla Grup wieńcowych przyszedł czas na świętowanie – na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, który pokazał swoje wysokie umiejętności a później orkiestra ze Szczepanowic pokazała, że „jest w orkiestrach dętych siła”.
Podczas Dożynek Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna na publiczność czekało wiele atrakcji: degustacje lokalnych potraw, stoiska rękodzieła artystycznego i wesołe miasteczko. Wieczorno-nocna zabawa taneczna w temperaturze 10 stopni też była udana – niektórzy wrócili do domów grubo po północy…  
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(31-08-2010) :] :
:))) akurat wicestarosta nie był obecny podczas prezentacji wieńców , gdzieś go poniosło - na jakiej podstawie dokonał własnej oceny ? Jedną z atrakcji były przyśpiewki posła Józefa Rojka , kolejki za zupą chmielową , i bójki małolatów z ochroną ich wzajemne gonitwy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947