To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Mieli nadzieję i odwagę... (mp3)    -   02/9/2010
uwaga, Człowiek II (20)
Zapraszamy do wysłuchania ostatniej w tym roku, dwudziestej audycji z cyklu „uwaga, Człowiek”, przygotowywanego przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię. Jak pisaliśmy w zapowiedzi, audycja zrealizowana przez Krystynę Drozd dedykowana jest zapomnianym bohaterom Sierpnia 1980 roku, którzy mieli nadzieję i odwagę oraz chcieli by ideały marzeń stały się rzeczywistością. Czas sprzed trzydziestu lat wspominają działacze NSZZ Solidarność Zakładów Azotowych w Tarnowie: Anna Lorenowicz, Stanisław Ligęza, Franciszek Pikul, Stanisław Zabawski, Alojzy Gwizdała, Andrzej Sikora i Witold Szczypiński.

Posłuchaj audycji :

Ogloszenie
>

”(...) W Azotach strajki rozpoczęły się 30 lipca 1980. Samochody z Zakładu Transportu Samochodowego nie wyjechały z bazy – kierowcy domagali się podwyżki płac, zmiany zasad premiowania, poprawy warunków pracy oraz jasnego i uczciwego rozdzielania talonów uprawniających do zakupu deficytowych towarów. 20 sierpnia rozpoczęli strajk pracownicy Zakładu Budowy Aparatury Chemicznej, pięć dni później swoje postulaty zgłosili pracownicy Wapna II, a w Zakładzie Pomiarów i Automatyki domagano się rozmów z dyrekcją. Podobne żądanie znalazło się w postulatach pracowników Tarflenu. (…)
Trzydzieści lat temu, w niedzielę, 31 sierpnia na ekranie telewizora zobaczyłam Lecha Wałęsę podpisującego porozumienie z władzą. Podpisywał je ogromnym czerwonym długopisem ze zdjęciem Jana Pawła II . (…)
17 września 1980 roku ujawnił się Komitet Założycielski NSZZ, przyjmujący zasady określone w porozumieniach pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym w Gdańsku a Komisją Rządową. W jego skład wchodzili: Julian Adamowski, Eugeniusz Bednarczyk, Józef Boryczko, Ryszard Draus, Jan Druciak, Aleksander Gacoń, Stanisław Gordziejewski, Kazimierz Haba, Zdzisława Jagoda, Ryszard Jamróg, Ryszard Kotnisz, Tadeusz Kozioł, Emil Kozioł, Ludwik Kuczera, Ferdynand Krzan, Antoni Lis, Stanisław Ligęza, Stanisław Mróz, Bolesław Myszor, Andrzej Nowicki, Stefan Sakłak, Andrzej Sikora, Władysław Stachura, Bolesław Pasternak, Mieczysław Tutaj, Jerzy Tabiś oraz Maria Zaranek. W tym samym dniu przedstawiciele Komitetu Założycielskiego w składzie: Andrzej Sikora z ETO, Mieczysław Tutaj z Zakładu Pomiarów i Automatyki, Józef Boryczko z ETO, Stefan Sakłak z Zakładu Transportu Samochodowego, Władysław Stachura z Zakładu Energetycznego, Antoni Lis z Wydziału Gospodarki Magazynowej, Jan Druciak z Zakładu Elektrycznego i Bolesław Myszor z Zakładu Transportu Samochodowego, zostali przyjęci przez zastępcę dyrektora ds. technicznych Andrzeja Kasznię. Uzgodniono między innymi zasady działania Komitetu Założycielskiego w przedsiębiorstwie oraz dostęp do radiowęzła. Również we wrześniu Komitet Założycielski podjął decyzję o przystąpieniu do struktur „Solidarności”. Na koniec roku skupiał wokół siebie osiem i pół tysiąca osób.

Jesienią, 19 października przyjechała do Tarnowa delegacja MKZ Gdańsk z Lechem Wałęsą. Na stadionie Unii jedenaście tysięcy tarnowian cierpliwie oczekiwało legendarnego przywódcy z Wybrzeża oraz na towarzyszących mu: Annę Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdę, Stefana Lewandowskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Mariana Jurczyka oraz Annę Pieńkowską. Rozmawiano czym ma być Związek, apelowano o poparcie słusznych żądań rolników, ponowiono postulat dostępu do środków masowego przekazu . Odśpiewano „Boże coś Polskę”.

I była rejestracja, apelacje, pogotowia strajkowe. Komitet Założycielski przekształcił się w Tymczasową Komisję Przedsiębiorstwa. Wybrano prezydium Tymczasowej Komisji Przedsiębiorstwa, w skład którego weszli: Andrzej Sikora, Mieczysław Tutaj, Józef Boryczko, Kazimierz Zarański, Antoni Bahr, Jan Druciak, Antoni Lis i Adam Bednarz.
I był stan wojenny, działanie w podziemiu, marsze, solidarność, potrzeba przywrócenia fabryce i dzielnicy historycznych nazw, samorządności pracowniczej. I czas tworzenia komitetów obywatelskich, czas zwycięstwa i odpowiedzialnej pracy. Czas sporów i różnic. Bez dzisiejszej małostkowości.(...)”
- pisze Krystyna Drozd. Więcej – na stronie www.konfraternia.tarnow.pl oraz na tarnowskich stronach piątkowego „Dziennika Polskiego”.

Przypomnijmy, że audycji składających się na projekt „uwaga, Człowiek II” słuchać można co tydzień, w każdy wtorek o godz. 22-giej na antenie radia RDN Małopolska. Dzień później audycje te wraz z materiałem faktograficznym zamieszczane są na stronie Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni www.konfraternia.tarnow.pl, zaś w czwartek – w naszym portalu. W każdy piątek w tarnowskim „Dzienniku Polskim” ukazują się artykuły poświęcone bohaterom audycji. Podsumowaniem projektu będzie książka wraz z płytą multimedialną. Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, May 22, 2024 02:50:22
IP     : 3.215.186.30
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html