Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   A. Grad o prywatyzacji i „dziurze budżetowej”: ”nie prywatyzuję za wszelką cenę”    -   07/9/2010
Forum Inwestycyjne w Tarnowie (1)
Rozpoczęło się trzecie Forum Inwestycyjne w Tarnowie – preludium do Forum Ekonomicznego w Krynicy. -Podczas tego Forum chcę również podyskutować o tym, czego nie prywatyzować, ponieważ nie jesteśmy ortodoksyjni i nie podchodzimy do gospodarki z założeniem, że wszystko co państwowe musi być prywatne, ponieważ to jest droga donikąd. Są pewne obszary, gdzie dominacja państwa musi pozostać, a w innych musi pozostać jeszcze długo - mówił dziś, 7 września Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, podczas konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację dwudniowego Forum. W konferencji wzięli udział również: prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, prezes Azotów Tarnów Jerzy Marciniak oraz prezes Tauronu Dariusz Lubera. Ministra pytaliśmy ponadto, czy nie ma obaw, iż najbliższe wpływy z prywatyzacji zostaną zmarnotrawione, bo przeznaczone na konsumpcję – czyli zasypanie rosnącej dziury budżetowej.

Posłuchaj wypowiedzi Ministra Skarbu Aleksandra Grada :

Ogloszenie

Podczas konferencji Minister Skarbu wiele słów poświęcił warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Podkreślał m.in. wartość największych w regionie debiutów w ostatnim czasie oraz wyjątkowość rosnącej w siłę GPW. Na tą wyjątkowość składa się także niespotykane gdzie indziej zjawisko – blisko jedna trzecia obrotów generowana jest przez inwestorów indywidualnych. -Zwieńczeniem dwudziestu lat transformacji ustrojowej w Polsce będzie oferta publiczna GPW (skarb państwa pozostanie udziałowcem strategicznym). Dziś warszawska giełda zdecydowanie odskoczyła od innych giełd, także ateńskiej czy wiedeńskiej - mówił minister.

Aleksander Grad zapytany, czy czy nie ma obaw, iż najbliższe wpływy z prywatyzacji zostaną zmarnotrawione, bo przeznaczone na konsumpcję – czyli zasypanie rosnącej dziury budżetowej kategorycznie zaprzecza: -Sądzę, że rok 2009 był przykładem, iż nie kierowałem się myśleniem budżetowym – gdy oferta pewnej spółki nie była korzystna dla skarbu państwa, to prywatyzacyjny proces anulowałem. Owszem, Minister Finansów liczy na dochody z prywatyzacji, ale to nie jest dla mnie podstawowy wyróżnik dla prowadzenia prywatyzacyjnych procesów. Dwie rzeczy są dla mnie najważniejsze: własność prywatna w większym zakresie, bardziej konkurencyjna gospodarka i rynki kapitałowe, a dopiero na samym końcu są przychody dla skarbu.
Minister przypomniał również o odpisach z przychodów z prywatyzacji – przeważająca ich część trafia na fundusz rezerwy demograficznej, fundusz restrukturyzacji przedsiębiorstw, fundusz reprywatyzacji czy fundusz nauki polskiej. -Przychody netto do budżetu pozostają więc na poziomie około 30-40 procent i pozwalają one zmniejszać nasz dług publiczny, mniej wydawać na jego obsługę, co zatem dobrze oddziałuje na kieszenie wszystkich podatników. A w ujęciu długoterminowym otrzymujemy firmy, które mają inwestującego w nie właściciela, zatrudniającego pracowników; w otoczeniu tych firm tworzą się miejsca pracy, więc nie mam wrażenia, że jest to zasypywanie dziury budżetowej. (…) To nie jest tak, że muszę coś sprzedać za wszelką cenę bo są pieniądze w budżecie, gdyby tak było, to już dawno skończyłbym prywatyzację - podkreśla Aleksander Grad.

Wkrótce – kolejne materiały z Forum, m.in. rozmowa z Robertem Gwiazdowskim.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947