Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Spotkanie z woJOWikami   -   30/8/2004
Z inicjatywy Tarnowskiego Komitetu Referendalnego na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych organizowane jest spotkanie z prof. Tomasza Gąsowskim, przewodniczącym Krakowskiego Komitetu Referendalnego, które odbędzie się 8 września 2004 r. o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie (ul.Wałowa 10). Tarnowski Komitet Referendalny zaprasza na nie mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego.

Ogloszenie

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski - historyk, publicysta, działacz społeczny i polityczny, wykładowca w Instytucie Historii UJ. Ur. 1947 w Krakowie, zajmuje się historią Polski XIX i XX w., m. in. stosunkami polsko żydowskimi, autor ponad 80 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 5 książek. Uczestnik TKN, współzałożyciel "Solidarności" na UJ i działacz jej struktur do 1991 r., współorganizator a następnie szef "Wolnego Uniwersytetu", obejmującego swą działalnością obszar Małopolski, współorganizator i wykładowca "Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego w Mistrzejowicach i jego filiach, publicysta i redaktor pism i wydawnictw II obiegu, założyciel ,Klubu Politycznego 11 Listopada, członek Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "S" i szef kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w okręgu Kraków - śródmieście (1989), regionalny pełnomocnik Fundacji Obywatelskiej przy Lechu Wałęsie i szef kampanii wyborczej do samorządu gminnego w Krakowie (1990). W III RP współzałożyciel i członek instytucji życia publicznego, m. in. Klubu Jagiellońskiego, Ośrodka Myśli Politycznej, Komitetu Konserwatywnego, organizator i prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, członek Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, współorganizator Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. W latach 1989 - 1995 uczestnik życia politycznego, m. in. współzałożyciel Forum Prawicy Demokratycznej i jego przewodniczący w Krakowie, szef kampanii wyborczej Tadeusza Mazowieckiego w Małopolsce, członek władz krajowych i regionalnych Unii Demokratycznej / Wolności, członek sztabu wyborczego Adama Strzembosza i Hanny Gronkiewicz Waltz. 2001 - członek krajowego Komitetu Prawo i Sprawiedliwość. Członek - założyciel Inicjatywy Małopolskiej im. Króla Władysława Łokietka, w ramach której pełni funkcję wiceprezydenta.

Tarnowski Komitet Referendalny na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych powstał z inicjatywy Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich 21 lipca 2004 r. Założycielami Tarnowskiego Komitetu Referendalnego na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych są :
mgr inż. Zdzisław Sumara,
mgr inż. Władysław Bożek,
mgr Józef Komarewicz,
Zdzisław Jasiewicz,
lek. stomatolog Mieczysław Korczak,
mgr Zbigniew Mirosławski,
Maria Piec-Łepkowska,
Piotr Wójcik.
Przewodniczącym Tarnowskiego Komitetu Referendalnego został Zdzisław Sumara, radny, członek Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich, autor wielu książek o tematyce niepodległościowej, współorganizator Ośrodka Dokumentacji Czynu Niepodległościowego “TARNINA”.

Tarnowski Komitet Referendalny na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych ma charakter otwarty, a jego lista z dnia na dzień powiększa się.
Celem Tarnowskiego Komitetu Referendalnego na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych jest zbieranie podpisów pod wnioskiem do marszałka sejmu o przeprowadzenie referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Ruch na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych ma w Polsce dziesięcioletnią historię. Pod petycją do marszałka sejmu o zmianę ordynacji wyborczej z proporcjonalnej na większościową trzeba zebrać w kraju pół miliona podpisów. Idea utworzenia jednomandatowych okręgów wyborczych ma na celu zmianę wyłaniania kandydatów na parlamentarzystów w taki sposób, aby zależało to od wyborców, a nie od partii politycznych.

WYBIERAJMY LUDZI, A NIE PARTYJNE MANEKINY

Rozmowa z prof. dr hab. TOMASZEM GĄSOWSKIM z UJ, przewodniczącym Krakowskiego Komitetu Referendalnego na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.
- Dlaczego mamy wybierać między politykami a nie partiami?
- Między partiami wybieramy od 1991 r., i efekty tego są takie jak widać. Trzeba, zatem wybory potraktować inaczej.
- Jak?
- Jednomandatowe okręgi wyborcze, to pomysł na poprawę jakości elit rządzących krajem. Dzięki nim związek posła z wyborcami, którzy na niego głosują jest ściślejszy, aniżeli z partią., która go desygnuje. Sądzimy, że wbrew pozorom taka zmiana będzie też na dłuższą metę korzystna dla partii politycznych.
- Czy rzeczywiście?
- Z pewnością dla tych, które poważnie traktują swą misję publiczną.
- Jak zmienić obecny system?
- Chcemy przede wszystkim zmobilizować opinię publiczną, a w odpowiednim momencie odwołać się do referendum.
- Jak przekonać do tego pół miliona ludzi?
- Jeżeli wierzyć sondażom, to za takimi rozwiązaniem opowiada się już ok. 70% ankietowanych. W całej Polsce takich komitetów jak nasz jest kilkadziesiąt, a stale powstają nowe. Dyskusja na ten temat trwa ponad 10 lat a jeszcze niedawno zwolenników ordynacji większościowej traktowano jak wariatów. Dziś opowiadają się za takim rozwiązaniem wybitne postaci ze świata kultury, nauki a nawet polityki. Obserwacja wydarzeń rozgrywających się na scenie publicznej niemal codziennie dostarcza nam argumentów na rzecz takiej zmiany. Polsce potrzebni są politycy poważni i odpowiedzialni, cieszący się zaufaniem wyborców, a nie anonimowi ludzie kryjący się za partyjnym szyldem.
- Czy przypadkiem nie jest to samoobrona przed Samoobroną?
- To ani obrona przed Samoobroną, ani atak na resztki SLD. Nasza akcja nie jest wymierzona w żadną partię polityczną.. To po prostu obywatelski ruch naprawy państwa. Wybierajmy ludzi, a nie partyjne manekiny.

PS.
Inicjatorami powołania krakowskiego komitetu są członkowie stowarzyszeń obywatelskich takich jak: Obywatelska Polska, Inicjatywa Małopolska im. Króla Władysława Łokietka,. Komitet Obywatelski m. Krakowa, Samorządny Kraków, reprezentujący różne środowiska społeczne i zawodowe.

Posłuchaj także wypowiedzi na temat idei wprowadzenia ordynacji większościowej w Polsce:
Jerzy Przystawa, "Ordynacja większościowa w okręgach jednomandatowych jako droga do obywatelskiego upodmiotowienia (1,8 MB)
Tomasz Gąsowski, Ordynacja większościowa - panaceum? (1,2 MB)
Janusz Sanocki, Historia Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w Polsce (2,2 MB)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947