Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Czy wojna ze staczami będzie skuteczna ?   -   30/8/2004
Stacze kolejkowi - postaci żywcem wyjęte z historii PRL - pojawiły się w tarnowskim magistracie. To oni zazwyczaj decydują kto zostanie obsłużony przy okienku i w jakiej kolejności. Za miejsce na liście trzeba zapłacić 50-60 zł. Urząd Miasta chce wydać "staczom" wojnę. Do naszej redakcji trafił właśnie apel zatytułowany "Nie płać staczom". A wszystko przez gigantyczne kolejki w wydziale komunikacji UMT.

Ogloszenie
>

Kolejki zaczęły się już początkiem wakacji i były skutkiem rosnącej liczby samochodów rejestrowanych w całym zresztą kraju, głównie tych sprowadzanych z zagranicy. Aby zarejestrować samochód trzeba było już wówczas spędzić w kolejce cały dzień a wydział komunikacji był w stanie permanentnego oblężenia. Sytuacja skmplikowała się po magistrackiej decyzji o wdrożeniu programu "Pojazd", będącego pierwszym krokiem do stworzenia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jak się okazało - program nie jest jeszcze doskonały i jego wdrażanie, zamiast półtorej doby (w takim terminie zaplanowano operację przesłania danych do systemu) trwa ... w zasadzie do dzisiaj. Szczególnie w połowie sierpnia wydział komunikacji UMT był z tego powodu świadkiem wręcz dantejskich scen. Ilość obsługiwanych petentów spadła bowiem, po wprowadzeniu "Pojazdu" z kilkuset osób do ... 25. Niektórzy czekali na zarejestrowanie samochodu blisko tydzień.
Jak uspokaja dyrektor Wydziału Marek Oracz powoli wszystko wraca jednak do "normy". W ciągu ostatnich dni rejestracja odbywa się bez większych problemów. Wciąż oznacza to jednak spędzenie co najmniej kilku godzin w kolejce dla osoby, która chce zarejestrować pojazd. Dlatego nie brakuje tych, którzy korzystają z usług "kolejkowych staczy".
Wydział komunikacji magistratu przestrzegał dziś przed taką działalnością w rozmowie z dziennikarzem RDN-Małopolska. Dyrektor Marek Oracz twierdzi, że podjął wszystkie przewidziane prawem środki. Jak mówi - wydziałem nie rządzą stacze. Dyrektor apeluje o bojkotowanie wysiłków staczy. Jego zdaniem prowadzona przez nich lista jest fikcyjna.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 35)Dodaj komentarz
(30-08-2004) M.Wietrzyk :
Ja najchętniej zaproponowałbym bojkot wydziału komunikacji - niestety jest to niemożliwe ze wzgledu na rejestracje pojazdów ( i to że nie ma co urzędnikom robić darmowych wakacji). Panie Oracz, gdyby nie bajzel w pana wydziale to staczy by nie było a tak zadziałały prawa rynku, więc pretensje można mieć przede wszystkim do pana.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-08-2004) W.Popiela www.upr.pl :
Płać Staczom! Nie płać biurokracji! "Stacze" wywiązują się z przyjętych zobowiązań, za która otrzymują pieniądze, a biurokracja? Jeśli stacze zapłacą podatek dochodowy (podpiszą umowę o dzieło czy jak tam im się będzie podobało), to biurokracja może im... podziękować, za rozładowanie nerwowej atmosfery. No, ale beton biurokracji można pokonać tylko w jeden sposób.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) Piotr :
To może pan Oracz załatwiłby rejestrację bez stresu i czekania w wielkich kolejkach. Takie rzeczy mogą zdarzyć sie w państwowym urzedzie. Gdyby urząd był prywatny zamiast 3 pań obsługujacych rejestrację od razu byłoby 10. Gratulujemy inwencji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) Marek Oracz :
Szanowni Państwo - do Kraju wjechało ok 250000 samochodów w ciągu 3 miesięcy - to spowodowało kolejki we wszystkich wydziałach komunikacji . Dzisaj do rejestracji oczekuje ok 10 osób i będą obsłużone bez problemu a stacze mając fikcyjną liste z 25 nazwiskami szukają naiwnych . Nie dajcie się Państwo wykorzystać. Załatwicie sprawy rejestracji bez większego problemu. O godzinie 14 oczekujemy na klientów i nie ma chętnych a stacze nadal mają liste ok 30 osób...i ściągają od naiwnych pieniądze...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) Marek Oracz :
Wczoraj jedna z Pań była na rzekomej liście wpisana na 20 miejscu na dzień następny - oczywiście zapłaciła za to 50-60 zł. Udowodniłem jej wielką fikcję rzekomej listy i załatwiła sprawę w dniu wczorajszym oczekując ok 1 godziny . Jeżeli opłaca się komuś płacić za godzinę 50 zł to proszę bardzo ale metody staczy są bezwzględne - wychwytują oni przed urzędem osoby które idą do wydz. komunikacji - a zaopatrzone są w tablice rejestracyjne i oferują swoje usługi okazując listę fikcyjną ok 30 osób - niektóre nazwiska nie występują w ewidencji ludności- i w ten sposób tworzą fikcję - a wkolejce jest nie więcej jak 12 osób które obsługiwane są przez 6 Pań w okienkach.Tak - biurokracja zalewa urząd ale wynika ona z przepisów szczególnych i wykonawczych do nich a na to wpływ mają już tylko Politycy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) PannaNikt :
Szanowny Panie (o ile to wogole pan ;) - byc moze teraz nie ma juz problemu z obsluga mieszkancow, ale te problemy byly - i ta sytuacja wymusila pojawienie sie 'staczy'. Czy nie mozna bylo jakos usprawnic pracy wydzialu komunikacji? Na przyklad poprosic o wspolprace urzednikow z innych, chwilowo bardziej nudzacych sie wydzialow? Przeciezx to wasza wina, ze nie poradziliscie sobie w szybkim wprowadzeniem systemu, wiec teraz nie wypada zrzucac calej winy na kolejkowych oszustow. W informacji jest zawarta panska wypowiedz, ze wszystko wraca do normy, i teraz wystarczy juz tylko kilka godzin spedzonych w kolejce. Jesli dla pana oznacza ro normę.... obawiam sie, ze taka 'norma' w kazdym innym 'nie-urzedniczym' miejscu nie mialaby racji bytu. Czy jest szansa, ze wyciagniecie z tej sytuacji wnioski na przyszlosc?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) PannaNikt :
Hm, teraz tlumaczy sie pan łapanka przed urzedem; a nie mozecie wyslac jakiegos straznika czy urzednika czy kto tam ochrania ten wasz urzad, zeby przepedzic staczy? Niewykonalne to?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) gonzo :
Ach, te PRL-owskie klimaty ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) Marek Oracz :
Na stanowiskach w wydziale komunikacji pracują doswiadczeni ludzie, którzy rutyny i wiedzy nabywali przez co najmniej kilka miesięcy -lat tak, że nie można zrobić jakichkolwiek zastępstw osobami z innych wydziałów. Stanowisk do rejestracji i innych czynności -przydzielonych przez Ministra Spraw Wenętrznych i Admin.jest wszystkich 7 + 2 dodatkowo w celach administracyjnych - pisanie decyzji , wprowadzanie danych itp - to jest wystarczajaca liczba aby załatwiać wszystkie osoby bez problemów ale z zastrzeżeniem że sytuacja powróci do normalnego stanu - a to już następuje gdyż zabrakło w UE samochodów najtańszych i cieszących się największym popytem. Nie wykluczam , że będą jeszcze trudności i oczekiwanie w niedużej kolejce ale uważam to za okres przejściowy - często w kolejce stoi 0k 5 - 10 osób tzw staczy i tym samym tworzą sztuczny tłok - ale to w wiadomym celu...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) gandolf :
W dobrym banku tej samej rutyny i wiedzy nabywaliby w tydzień, albo i krócej, ale tam zapewne procedury są "prostsze".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) figa_ :
nie za bardzo mają wiedzę i rutynę, skoro przy rejestracji dostałam źle wypełniony dowód rejestracyjny

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) Winetou :
widac sama tez jestes zle wypelniona hehe, znow dupr dalo pokaz swoich mozliwosci .Dobrez ,ze wam dupki nie daja mozliwosci rzadzenia .kolejki bylyby jescze dluzsze.Powiedzialem. Nie znacie sie ale do powiedzenia macie najwiecej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2004) Stacz :
Stacz przychodzi stać za kogoś, więc nie robi "sztucznego tłoku" i trzyma 1 miejsce, niczym się to nie różni od stania w kolejce syna za ojca, który np. jest w pracy. We wtorek rano zwryfikowano listę, z 30 osób ok 3-4 nazwisk nie pojawiło się podczas sprawdzania listy (ludzie dali sobie spokuj i poszli do domu). Chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Nie mogę zrozumieć co pan z wydziale komunikacji chciał zaprezentować szarpiąc na korytarzu młodego stacza. Chłopak ma 16 lat, zbiera na podręczniki szkolne stojąć po w kolejce często po 15-16 godzin. Gruba świnio w garniaku: poczułeś się silniejszy? cieszy cię bicie słabszych? zadowolony z siebie? Pamietaj są silnijsi, którzy mają głęboko twoje stanowisko.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) manndzie :
stacze sa potrzebni - pewnie nei wiecie ze taki stacz potrafi zajac Wam kolejke do dobrego Panstwowego lekarza - wystac od polnocy do 7 rano a Wy sobie przychodzicie czyscy i przespani na miejsce i co wazniejsze - dostaliscie sie do lekarza;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) Olga :
jedno "ale" do wypowiedzi Pana dyr. Oracza, zawarte w kilku pytaniach. Czyim pomysłem było wdrażanie tego programu komputerowego akurat w kulminacyjnym czasie , jeśli chodzi o ilość petententów wydziale?. Ile innych miejskich wydziałów zrobiło to akurat w tym czasie ? Już sam fakt zamykania na dwa dni urzędu był skandalem, ale to co działo się potem woła już o ukaranie nieodpowiedzialności decydentów ! To w tym momencie pojawił się problem "staczy" ... Nie zapominajmy o przyczynach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) obserwator :
Już jest po problemie - młody poszedł do szkoły bo zarobił na książki a i tak nie ma ochoty do nauki bo po co jak ma naiwniaków i zarabia taką kasę ,że do szkoły nie musi chodzić,Kowalski jest lżejszy o 50 zł a następny za Kowalskim zarejestrował bez problemu i bez dodatkowej opłaty, gruby się odchudzi , cienki w tym czasie będzie jeszce cieńszy, system zadziałał , pogoda jest fajna, a u lekarza dalej trzeba stać pomimo że on nie rejestruje samochodów.. jest fajnie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) obiektywna :
moi drodzy - śledzę sprawy administarcyjne od dłuższego czasu- i Wam tez to radzę- wtedy byście wiedzieli że system CEPiK towymysł z góry- czyli Warszawy- za jego błędy nie odpowiada bynajmniej Pan Oracz czy inny Nowak z Wydziału Komunikacji- CEPik był tworzony w Warszawie i oni odpowiadają za błędy ( za to że system nie przepuszcza samochodów rejestrowanych na dawnych zasadach- co powoduje utrudnienia w funkcjonowaniu wydziału) więc może bysmy sie puknęli w czółka zanim oskarżymy i zaczniemy bluzgać na kogos kto dostał tylko odgórne zarządzenie wprowadzenia systemu chyba również nie jest winą ŻĄDNEGO dyrektora wydziału Komunikacji ( nie tylko Oracza w Tarnowie- ale i innych X i Y w Krakowie ,Szczecinie itd) że ludzie sprowadzają samochody - zmieniły sie przepisy -auta z zagranicy są tanie -stąd kolejki do rejestracji co do pomysłu że mogą to robic z innym wydziałów- śmieszny i idiotyczny pomysł- jego autorowi radzę wziąć przepisy - poczytać trochę o strukturze Urzędu to zobaczy że każdemu urzędnikowi w każdym wydziale przyporządkowane są pewne kompetencje - także niemożliwe jest chyba wziąć panią z Architektury czy innej Geodezji do rejestrecji samochodu- a przypominam że rejestracja samochodu to poważna sprawa- 30 jest uczciwych a jeden z jakims lewym kradzionem zakombinowanym autem - tak ukrytym że pani z innego wydziału która tylko poczytała przepisy ( nie ma doświadzcenia bo jej specjalizacją jest np wydawanei pozwoleń na budowę a nie rejestracja samochodu) nie wyłapie - więc czy to byłby dobry pomysł???? nie staram sie bronic Oracza ale staram się zroumieć - sama jakiś czas temu kierowałam pewna grupa osób i wiem że nie zawsze wszystko zależy od Dyrektorów czy Kierowników- odpowiedzcie mi na pytanie co ma zrobić szef wydziału jak dostaje wytyczne z góry z Warszawy - powiedzieć "nie ja nie wprowadzę CEPIKU"- to raz nie znam Oracza osobiście ale nawet jeśli facet jest gruby to wytykając mu to pokazujecie swoja "klasę" i "wychowanie" -przecież nie wiecie czy grubym jest z wyboru czy może z choroby - a nazywając kogos "swinią" udawadniacie że nadajecie sie TYLKO do stania w kolejkach za kogos pozdrawiam i życzę dalszego miłego bluzgania i szukania winnych :)))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) A.Lepper :
hihihihi a mówiłem nie głosować za Unią- głosowaliście to stójcie w kolejkach- samochody to pierwszy objaw wejścia - za nimi przyjdą następne jeszce będziecie płakać

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) zarejestrowałem :
a ja mam to szczęście że udało mi się zarejestrować samochód- wystałem sie parę godzin ale mam już dowód bez płacenia jakimś staczom czy prawdziwym czy fikcyjnym sam stałem w kolejce klnąlem na nic nie posuwająca się kolejkę- przyznaje sam bluzgałem i obrzucałem epitetami i Dyrektora i Panie w okienkach - ale do czasu..... kiedy juz doszedłem do okienka cały szczęsliwy i zadowolony zauważyłem obok siebie w okienku Pana z ...... 10 samochodami do rejestracji - łatwo przekalkulować rejestracja samochodu z zagranicy trwa około 30 minut - 10 samochodów- policzcie sami !!!!!teraz nie dziwię sie tym kolejką i całą sytuacją- wine ponosimy my sami a zwłaszcza handlarze rejestrujący po kilkanaście nawet aut - sami robimy tłok więc sami sobie stójmy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) Zuzia :
Do Dyrektora proszę sie nie martwić - teraz to Pan jest najbardziej nielubianym Dyrektorem ale wkrótce się to zmieni- jeszce do niedawna wszyscy nie lubieli Pana odpowiedzialnego za świadczenia rodzinne ( że kolejki, że przenosiny ) teraz padło na Komunikację ale za chwile zmienią sie przepisy dotyczące np rejestracji firm i wszyscy będą nienawidzicieć ( i szukać dziury w całym) u Dyrektora odpowiedzialnego za ewidencje działalności gospodarczej głowa do góry życzę każdemu żeby choc trochę popracował na dyrektorskim stołku i odpowiadał za wszystko co mu każą odgórnie wtedy nie pyskowalibyście tak bardzo

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) Kaleka :
Tak czytam te wypowiedzi i myślę sobie ,że żle zrobiłem wdając się w dyskusję na tym portalu ale tylko raz pozwolę sobie napisać i wskazać na metody jakimi posługują się tzw stacze a także na przyczyny z jakich pojawili się w kolejkach - i nie ma sensu roztrząsać tematu. Stacz ma rację - niech zarabiają sobie "lewą " kasę , bez podatku i niech żerują na naiwności klientów, niech mącą w kolejkach nawet 2 osobowych , niech wpisują na listę wymyślone nazwiska ludzi , których nie ma w ewidencji ludności miasta Tarnowa , niech uczą się kombinować za młodu i niech im nikt nie próbuje wejść w drogę bo go pobiją pałami !Brawo - bardzo wychowawcze.W banku , kiedy chcę dokonać operacji bankowej stoję w kolejce i nie wrzeszczę ,że stoję pół godziny - a zacznę , u lekarza stoję 2 godziny i nie wrzeszczę ,że jest dużo chorych a lekarz widocznie nie jest kompetentny bo przyjmuje 2-3 osoby na godzinę, w Urzędzie Skarbowym nie wrzeszczę ,że stoję z PIT-em godzinę i że muszę przyjść jeszcze raz bo żle wypełniony, w Kościele nie wrzeszczę, że nie ma dla mnie siedzącego miejsca i nikt mi nie ustępuje pomimo mojego widocznego kalectwa - bo poprostu w ławkach jest brak wolnego miejsca dla mnie. Tak nauczyliśmy się narzekać a Gość wam próbuje coś wytłumaczyć a wy nic - i fajnie , aż strach pomyśleć co by był gdyby powróciły kolejki z tamtych lat - masakra , horror, kije basetbool na plecach i głowach- tak to widzę i nie dyskutuję więcej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) do Stacza :
mój drogi jak już stoisz to wykorzystaj ten czas równiez dla siebie- weż sobie do poczytania słownik i pod literka "s" znajdziesz słowo spokÓj pisane od tysięcy lat przez "ó" a skoro ten 16 latek taki pobity sie czuje niech złoży skargę do prezydenta miasta - czemu tego nie zrobił???? wyrwanie listy to jeszcze nie jest pobicie więc uważaj na słowa bo ktoś może ciebie podać za zniesławienie sam zrobiłbym to samo- wyrwał listę , wyrzucił z kolejki "stacza"- a wami powinien się zainteresować Urząd Skarbowy - czy odprowadzacie dochody do skarbówki? czyz arabiacie te pieniądze uczciwie i zgodnie z prawem?? cieszy was okradanie podatników??zadowolony z siebie??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) loco :
1 wrzesnia 1939r wybuch pierwszej wojny swiatowej- na stronie nic na ten temat.....polacy,patrioci....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) WIN :
kompletnie nie rozumiem tych problemów z kolejkami. Wymyślając sobie od półgłówków, rzeczywiście wsyscy coś nie za równo macie po sufitem. Podchodząc w sposób ligoczny do sprawy - czy nie łątwiej było, mając trzy panie w okienku ustalić najprostrzą zasadę przyjmowania petentów? Oto ona - jedna pani na zewnątrz, przyjmowałaby zgłoszenia analizując ytlko, czy zgłaszający pojazd ma wszystkie niezbędne dokumenty oraz ilość zgłaszanych pojazdów - wydawałaby numerek kolejny do okienka przy określonym terminie - godzina, dzień, miesiac. Nastepne dwie panie obsługiwałyby klentów - jedna od zgłoszeń pojedynczych, druga ilościowych dla "firm".I uważam,że wtedy sprawa sama by się rozwiązała.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) mirco :
do loco: jak widać dzień się jeszcze nie skończył, ja dostrzegłem jakieś info o rocznicy wojny na portalu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) Winetou :
tak a maja pretensje do Niemcow ,ze nie ma nic o rozpetaniu wojny.Powiedzialem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) Magda :
do winetou (mistrza robienia z "igły wideł") : info o rocznicy jest głównym tematem dnia . W każdym razie jest pierwsze z dnia dzisiejszego. Spojrzyj, poczytaj, pomyśl a potem możesz pisać

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) Winetou :
jak juz magda to dodalem kom,entarz do loco , wiec Ty czytaj dobrez

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) M.Wietrzyk :
Nie pierwszej tylko drugiej wojny światowej :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2004) klekle :
Olga zadała przytomne pytania. Ale chyba dziś było więcej petentów w wydziale, bo sie nie doczekała odpowiedzi od dyrektora Oracza ;-).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2004) MM - 47 :5130881 marmor@tlen.pl 
Większość państwa myli pojęcie skutku i przyczyny - pan derektor Oracz również. Stacze są skutkiem niedostatków pracy w tym przypadku administracji. Walczą z nimi tylko Don Kichoci rodu miejscowego (niestety pan Oracz przede wszystkim). Usunięcie przyczyn powstawania zjawisk społecznych zjawisk patologicznych zwalcza automatycznie je same. Trzeba jednak zrozumieć pana Oracza, że wprowadzenie elektronicznego systemu CEPiK wymaga czasu i niestety niesie nieuniknione pomyłki i zachwiania systemu w początkowym okresie. Nieszczęście, że wprowadza się CEPiK w gorącym okresie sprowadzania najtańszego złomu z zachodu, szczęście zaś, że wprowadza się go w ogóle. Nauka jaka by nie była jednak wymaga ofiar. Uczymy się bowiem wszyscy - rzecz w tym by ona (nauka) nie poszła w przysłowiowy las.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2004) loco :
brawo panie Wietrzyk,jak widac tylko pan jest taki spostrzegawczy.....a reszta na lekcje historii ;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-09-2004) rzeznik z tarnowa :
wszystkich dyskutamtow zapewniam ze w urzedzie miejskim jest wdrozony i dziala system ISSO. HAHAHA: :) sam czekalem na zalatwienie prostej sprawy 7 miesiecy..po tych 7 miesiacach o trzymalem odpowiedz oczywiscie odmowna

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-09-2004) a :
juz stoja a jest kolo 17 hehehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-09-2004) a :
juz stoja a jest kolo 17 hehehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947