To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XV Turniej Rycerski "O złoty warkocz Tarłówny"    -   17/9/2010
Turniej na Zamku w Dębnie
Niezapomniany klimat, rycerskie walki oraz dźwięki niepowtarzalnej muzyki, rozbrzmiewające we wnętrzach renesansowego zamku - to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników XV Turnieju Rycerskiego "O złoty warkocz Tarłówny". Przypominamy – turniej odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 września na Zamku w Dębnie.

Ogloszenie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie wraz z Dębińskim Centrum Kultury już po raz XV organizuje Turniej Rycerski "O złoty warkocz Tarłówny". Celem tej imprezy, organizowanej już od 15 lat jest zainteresowanie mieszkańców naszego regionu, ale i nie tylko, historią i atrakcjami turystycznymi, związanymi z  Oddziałem naszego Muzeum, mianowicie Zamkiem w Dębnie. Turniej ten odbywa się od połowy lat 90. w drugiej połowie września. Pierwsza tego typu impreza miała charakter niewielkiego pokazu, urządzonego w okolicach Zamku. Brało w niej udział zaledwie kilkaset osób z gminy Dębno. Na miarę upływu lat zainteresowanie Turniejem wzrastało. Przybywało coraz więcej uczestników i teren przy Zamku stawał się zbyt ciasny. Wówczas zdecydowano, aby na pokazy walk rycerskich wykorzystać fosę zamkową. Walory imprezy podkreślono szczególnie w 2006 roku, kiedy to Turniej został uznany najciekawszym wydarzeniem kulturalnym w Małopolsce i otrzymał I miejsce w konkursie "WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI".
Obecnie na Turniej Rycerski przybywa kilkadziesiąt tysięcy osób. Mówiąc o powodzeniu tego przedsięwzięcia nie należy zapominać o sponsorach. Ich lista co roku się zmienia, lecz są i tacy, którzy towarzyszą organizatorom od lat. Na początek należy jednakże przybliżyć legendę o Tarłównie, ponieważ od jej słynnych złotych warkoczy wzięła się nazwa Turnieju.

LEGENDA O TARŁÓWNIE
Nie ma chyba mieszkańca Dębna, który nie znałby legendy o złotowłosej Tarłównie. Była to córka jednego z właścicieli dębińskiego Zamku, która mając prawdopodobnie lat 15 zakochała się w dworzaninie, przysięgając mu w kaplicy zamkowej wieczną miłość. Niestety, gdy dowiedział się o tym ojciec dziewczyny zgładził ukochanego córki. Nie dopuszczał myśli, by jego córka zhańbiła rodzinę małżeństwem z takim biedakiem. Ją  samą zaś postawił przed trudnym wyborem. Musiała poślubić wskazanego jej przez ojca zamożnego młodzieńca lub zginąć męczeńską śmiercią. Mając na względzie obietnicę złożoną zmarłemu ukochanemu wybrała śmierć. Zaopatrzona w posag została zamurowana żywcem w białej sukni w nieistniejącej dziś przybudówce zamku. Do ostatniego tchu nie wycofała się ze swego postanowienia i konała w męczarniach. Ojciec zaś do końca miał nadzieję, że córka zacznie błagać o przebaczenie. Tak się jednak nie stało. Wkrótce potem okoliczni mieszkańcy zaczęli dostrzegać białą zjawę krążącą bezszelestnie w okolicach zamku, wydającą przeraźliwe jęki.  Przypuszczano, iż duch nieszczęśnicy przychodzi, aby  dręczyć swą rodzinę za zadane jej męki. Okrutny ojciec wkrótce umarł z rozpaczy, bądź wyrzutów sumienia.  Zjawa straszyła jednak dalej. W XIX w. wieść o zamurowanym wraz z Tarłówną posagu zaczęła kusić złodziei. Którejś nocy tacy śmiałkowie wtargnęli do wspomnianej przybudówki zamkowej, ale żadnego posagu nie znaleźli.  To zajście skłoniło ówczesnych właścicieli zamku (Jastrzębskich) do pogrzebania po chrześcijańsku szkieletu dziewczyny, który przetrwał w całości oparty o ścianę. Właściciel Zamku zabrał na pamiątkę jednakże jej złote warkocze, które niespodziewanie dobrze się zachowały. Ostatnia wzmianka o nich pochodzi z XX-lecia międzywojennego. Wówczas hrabina Ponińska pokazywała  je odwiedzającym Zamek wycieczkom jako dowód, że w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Kto wie czy ktoś z przybyłych, gdy zapadnie wieczór nie ujrzy snującej się w okolicach Zamku zjawy…

ATRAKCJE
”Impreza w tym roku odbędzie się 19 września. W czasie 9 godzin trwania naszego Turnieju przygotowaliśmy dla uczestników  szereg atrakcji. Areną pokazów będzie oczywiście fosa zamkowa. Z tego miejsca widzowie będą mogli obserwować różne formacje rycerzy i jazdy. Tegoroczny Turniej uświetnią pokazy rycerstwa z całego kraju, a także zagraniczne bractwa rycerskie. O tym, iż zaproszone formacje rycerskie dostarczą nam wielu niezapomnianych przeżyć świadczy tegoroczny program. Należy dodać, że wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie i dworskie oraz tańce i gry dworskie czy plebejskie uzupełnia muzyka, światło, efekty dźwiękowe oraz fachowy komentarz. Wszystko zakończy się pokazem sztucznych ogni. To właśnie dzięki tej niezwykłej scenografii można się przenieść w czasy naszych przodków. Pamiętajmy, iż prezentowane walki rycerskie to przegląd taktyki rycerskiej począwszy od średniowiecza, aż po wiek XX. Najważniejszym trofeum tejże imprezy jest "Złoty warkocz Tarłówny". Równocześnie do dyspozycji gości jest renesansowy zamek. Jego zabytkowe wnętrza stanowią arenę koncertów muzycznych. Artyści, występujący często w strojach z epoki wykonują muzykę klasyczną i muzykę dawną korzystając przy tym z tradycyjnych instrumentów. Turniej rycerski to także doskonała lekcja historii, zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych. W istocie najlepiej zapamiętuje się informacje, bawiąc się i jednocześnie ucząc. Łączmy więc poszerzanie horyzontów z zabawą, bo  właśnie taka wiedza jest najbardziej trwała. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!” - piszą główni organizatorzy – Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

PROGRAM

-ŻYCIE SARMATY - SCENKI RODZAJOWE Z XVII WIEKU
-PREZENTACJA WOJSK
-AUXILIARES - KAWALERIA RZYMSKA
-POKAZY WALK I WŁADANIA BRONIĄ - WĘGIERSKIE BRACTWO RYCERSKIE
-WOLTYŻ KOZACKI - KASKADERZY KONNI
-ROTA PIESZA - XV WIEK
-CZESCY LANDSKNECHCI - BRACTWO RYCERSKIE MEMENTO MORI - CZECHY
-ŁUCZNICY KONNI
-FINAŁ TURNIEJU ŁUCZNICZEGO
-WIELKA WOJNA Z KRZYŻAKAMI - INSCENIZACJA BITEWNA
-BITWA POD GRUNWALDEM - ŻYWE SZACHY
-KONNICA GRUNWALDZKA:
-turniej zręcznościowy we władaniu bonią białą i drzewcową,
-turniej bojowy na kopie-joust,
-bohurt - pojedynki na maczugi turniejowe
-FINAŁ TURNIEJU BOJOWEGO - WRĘCZENIE GŁÓWNEGO TROFEUM - "ZŁOTEGO WARKOCZA TARŁÓWNY"
-TŘICETILETÁ VÁLKA - BRACTWO RYCERSKIE MEMENTO MORI - CZECHY
-KONCERT MUZYKI DAWNEJ
-DŻYGITÓWKA KOZACKA - KONNICA
-POTOP SZWEDZKI - INSCENIZACJA BITEWNA Z XVII WIEKU
-"OBRONA CHORĄŻEGO" - TURNIEJ BOJOWY DRUŻYN RYCERSKICH
-KANONIERZY - "LUD OGNISTY" - PRZEGLĄD ARTYLERII DAWNEJ
-KAZIMIERZ PUŁASKI BOHATER DWÓCH NARODÓW - KONNICA
-TAŃCE DAWNE
-MUSZTRA HALABARDNIKÓW
-TANIEC Z OGNIEM
-BITWA Z UDZIAŁEM WSZYSTKICH WOJSK, ARTYLERII I KONNICY
-POKAZ SZTUCZNYCH OGNI

Podczas trwania Turnieju w godzinach od 11.00 – 17.00 odbędzie się Akcja Krwiodawstwa w ramach programu "Ognisty ratownik, gorąca krew". Każdy kto odda krew otrzyma darmowy bilet na Turniej Rycerski oraz gorący posiłek.

SPONSORZY
Okocim - Sponsor Główny
BZWBK - Sponsor pokazu sztucznych ogni
Karpacka Spółka Gazownictwa
J&A Hydraulik, SKODA, Paleta Trans – Drew, Climax, COMTEL, ING ŻYCIE, Zajazd "Porąbka", AVIVA, Exclusive, Unilever, Uran.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 16:58:57
IP     : 54.158.251.104
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html