To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Straż Graniczna w Tarnowie uroczyście pożegna swego komendanta    -   29/9/2010
Komendant SG odchodzi ze służby
30 września (w czwartek), od godz. 13.00 w Tarnowie - Mościcach ul. Kwiatkowskiego 20 (Kasyno) odbędzie się uroczysta zbiórka z okazji odejścia ze służby w Straży Granicznej komendanta placówki Straży Granicznej w Tarnowie ppłk. SG Dariusza Bilińskiego. Na uroczystość zaproszeni są przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele innych służb mundurowych – Policji, Służby Więziennej, Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei oraz Prokuratury, z którymi na co dzień SG współpracuje, a także funkcjonariusze tarnowskiej placówki Straży Granicznej i naczelnicy wydziałów Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Ogloszenie

Jak czytamy w nadesłanym komunikacie, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Józef Ostapkowicz podziękuje ppłk. SG Dariuszowi Bilińskiemu za wieloletnią służbę w Straży Granicznej. Odchodzący ze służby w Straży Granicznej komendant placówki Straży Granicznej w Tarnowie wygłosi przemówienie o osobistym charakterze, w którym podziękuje przełożonym i podwładnym oraz przedstawicielom instytucji współdziałających za wieloletnie zaangażowanie i bardzo dobrze układającą się współpracę. Ppłk SG Dariusz Biliński jest współtwórcą oraz był pierwszym komendantem najmłodszej placówki Straży Granicznej w Karpackim Oddziale Straży Granicznej, utworzonej w głębi kraju po przystąpieniu Polski do układu z Schengen.

Ppłk SG Dariusz Biliński
Urodzony  1  czerwca  1967 roku  w  Ciechanowie  w woj. mazowieckim.  W  roku  1986 roku  ukończył  Technikum Mechaniczne w Makowie Mazowieckim.  W  1990 roku  ukończył  Wyższą  Szkołę  Oficerską  Wojsk Zmechanizowanych (filię WOP  w  Kętrzynie) uzyskując  pierwszy stopień oficerski  i  tytuł  inżyniera  dowódcy  o  specjalności  ochrona granicy państwowej.
Od  września  1990 roku  rozpoczął  służbę  w  Karpackiej Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza  na stanowisku  zastępcy dowódcy strażnicy WOP w Witowie. W latach 1991 - 2007 pełnił  służbę  na  stanowisku  komendanta  strażnicy Straży Granicznej w Kacwinie i w Tyliczu oraz zastępcy komendanta placówki Straży Granicznej w Muszynie. W  2002 roku  ukończył  studia  wyższe  na  Akademii Pedagogicznej w Krakowie uzyskując  tytuł  magistra politologii. W styczniu 2008r. powołany  został  na stanowisko komendanta  placówki  Straży Granicznej w Tarnowie, którą organizował od podstaw.
Żonaty - żona Jolanta, dwoje  dzieci  w  wieku  szkolnym – syn Kamil  i córka Apolonia.
Odznaczony: Odznaką Straży Granicznej, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

Program uroczystości:
godz. 13.00 – UROCZYSTA ZBIÓRKA z okazji odejścia ze służby w Straży Granicznej  komendanta placówki Straży Granicznej w Tarnowie ppłk. SG Dariusza Bilińskiego z udziałem zaproszonych gości, Pocztu Sztandarowego Kompanii Reperezentacyjnej i funkcjonariuszy placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Tarnowie, złożenie meldunków, odczytanie rozkazu, wystąpienia zaproszonych gości.

Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu ochrania całą granicę państwową Polski ze Słowacją o długości 541,062 km, z czego 319,5 km na terenie województwa małopolskiego, 134,14 km na terenie województwa podkarpackiego i 87,4 km na terenie województwa śląskiego. Polsko-słowacka granica ciągnie się od połonin Bieszczadów, poprzez zalesione góry Beskidów i Pienin, skaliste szczyty Tatr, bagienno-błotniste okolice Jeziora Orawskiego, po góry Beskidu Żywieckiego.
Po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen oddziałowi przybyło pracy związanej z wykrywaniem i przeciwdziałaniem przestępstwom i wykroczeniom granicznym. Są to głównie próby przerzucania przez granicę nielegalnych imigrantów, przemytu towarów akcyzowych w ilościach wykraczających poza dopuszczalne limity, chociaż są one wysokie na granicach wewnętrznych UE, próby przewożenia przez granicę tzw. podróbek markowych towarów i inne.
Odstąpienie od kontroli granicznych w przejściach granicznych od grudnia 2007 roku pozwoliło skierować strażników granicznych do działań o wiele bardziej efektywnych - na drogach dojazdowych do granicy i w wielu miastach i miejscowościach w całej Małopolsce oraz w części województw Podkarpackiego i Śląskiego, gdzie także rozciąga się teren działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Nasi strażnicy graniczni pełnią służbę m. in. we wspólnych patrolach z policją, Służbą Celną, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Leśną, a także w polsko-słowackich patrolach składających się z funkcjonariuszy polskiej i słowackiej służby granicznej i policji - te patrole działają po obu stronach granicy. SG ściśle współpracuje ze słowacką służbą graniczną i innymi służbami państw Unii Europejskiej.
Ogólne informacje o Karpackim Oddziale SG: www.karpacki.strazgraniczna.pl.

-Po przystąpieniu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do strefy Schengen zauważalna stała się w Karpackim Oddziale Straży Granicznej nowa tendencja: ze względu na nasze systematyczne kontrole podejmowane w pobliżu granicy, osoby podejmujące próby prowadzenia przestępczości granicznej starały się omijać je i tworzyć nowe kanały przerzutu nielegalnych imigrantów i towarów z przemytu – szlakami drogowymi oddalonymi od granicy, bo miały nadzieję, ze Straż Graniczna i celnicy nie sięgają tam swoją działalnością. Dlatego my także przesunęliśmy naszą działalność w głąb kraju, w ścisłej współpracy z jednostkami policji, Urzędu Celnego, Straży Ochrony Kolei i innymi służbami publicznymi oraz we współpracy ze służbami granicznymi sąsiedniej Słowacji.
Także z powodu przenoszenia naszej działalności w głąb kraju rozwinęliśmy działalność placówki w Krakowie – Balicach, która od kilku lat zajmuje się już nie tylko lotniczym przejściem granicznym, ale także ochroną szlaków komunikacyjnych biegnących wzdłuż granicy i przecinających granicę polsko-słowacką oraz uruchomiliśmy dwa i pół roku temu najmłodszą naszą placówkę w Tarnowie, także w większej odległości od granicy.
Prowadzimy regularne kontrole na szlakach komunikacyjnych drogowych i kolejowych na Podkarpaciu, w Małopolsce i w powiecie żywieckim, czyli na całym pograniczu polsko-słowackim, bo taki jest zasięg działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Na terenie Żywiecczyzny często ujawniamy przypadki pokątnego rozprowadzania w sprzedaży obwoźnej głównie elektronarzędzi, odzieży i kosmetyków ze sfałszowanymi znakami towarowymi, a w Małopolsce i na Podkarpaciu systematycznie przeciwdziałamy nielegalnej imigracji oraz ujawniamy dość często przypadki przemytu papierosów i alkoholu z ukraińskimi znakami akcyzy skarbowej.
Wraz z policją i Urzędem Celnym przeprowadzamy kontrole na drogach i na szlaku kolejowym, prowadzących z Podkarpacia przez Tarnów i Kraków na Śląsk – i dalej, w stronę granicy zachodniej. Zatrzymujemy w trakcie tych kontroli na trasie z Przemyśla do Krakowa przemyt papierosów i alkoholu z Ukrainy oraz skutecznie przeciwdziałamy procederowi nielegalnej imigracji do Polski.
Na Podkarpaciu spotykamy się z próbami organizowania nielegalnej imigracji głównie z terenu Ukrainy oraz z rejonu styku granic Polski, Ukrainy i Słowacji, gdzie od czasu do czasu podejmowane są próby przeprowadzania na terytorium Polski lub Słowacji nielegalnych imigrantów z Pakistanu i Indii. Jednak ostatnio te próby podejmowane są rzadko, bo działamy tam i oczywiście także w głębi kraju, z bardzo dużą skutecznością, co ma znaczenie prewencyjne - dostatecznie zniechęcamy przestępców próbujących organizować ten proceder przerzucania przez granicę nielegalnych imigrantów.
Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, także z placówki w Tarnowie, przeprowadzili wiele śledztw dotyczących zorganizowanych grup rozpowszechniających sfałszowane dokumenty różnego rodzaju – paszporty, dowody osobiste, świadectwa różnych szkół i ukończenia studiów, różnego rodzaju zaświadczenia. Rozbiliśmy kilka grup trudniących się procederem nielegalnego sprowadzania z zagranicy lub nielegalnego przetwarzania alkoholu przemysłowego w celu pokątnej jego odsprzedaży poza siecią handlową.
Wydział Karpackiego Oddziału Straży Granicznej do spraw cudzoziemców wyjaśnia z mocy ustawy o cudzoziemcach corocznie kilkaset spraw cudzoziemców przebywających na terytorium Polski, a od 150 do 200 cudzoziemców rocznie jest przez funkcjonariuszy naszego oddziału – na terenie Małopolski, części Podkarpacia i w powiecie żywieckim w woj. śląskim - zatrzymywanych z powodu różnych naruszeń przepisów ustawy o cudzoziemcach, po czym podejmowane są wobec tych cudzoziemców naruszających przepisy ustawy, procedury administracyjne wydalenia z Polski lub zobowiązujące ich do dobrowolnego opuszczenia Polski
- pisze ppłk SG dr Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 15:10:57
IP          : 3.135.183.187
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html