Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Posłowie Prawa i Sprawiedliwości o przyczynie głosowania za projektem ustawy napisanym przez prezesów spółdzielni    -   30/9/2010
Dlaczego PiS głosowało przeciw spółdzielcom?
Powracamy do tematu skandalicznego głosowania większości posłów PiS (w tym także posłów naszego okręgu) za dalszą pracą nad „obywatelskim” projektem „ustawy o działalności spółdzielni mieszkaniowych” przygotowanym przez związki rewizyjne spółdzielni i przez panów prezesów. Projekt ów, będący krokiem wstecz do epoki PRL i ograniczający prawa członków, projekt przywracający m.in. niesławne „zebrania przedstawicieli członków” i ograniczone prawo własności, na szczęście odrzucony został po dyskusji już w pierwszym czytaniu, podczas posiedzenia Sejmu w dniu 24 września. Odrzucony – o dziwo – głównie siłami PO. W dniu wczorajszym otrzymaliśmy ze strony tarnowskich posłów wyjaśnienie, dlaczego głosowali tak, a nie inaczej.

Ogloszenie

O sprawie dopiero co pisaliśmy, 27 września w tekście „Projekt prezesów odrzucony w Sejmie”. Dodajmy, że przygotowany przez związki rewizyjne projekt m.in. nie tylko odbierał spółdzielcom prawo do hipotecznej własności mieszkania, ale też przywracał „zebrania przedstawicieli członków”, zmniejszając kontrolę członów nad władzami spółdzielni, wprowadzał odpłatność za zasiadanie w radach nadzorczych, likwidował ograniczenia czasowe w sprawowaniu władzy przez ten sam zarząd, usuwał zapis głoszący, iż spółdzielnia nie może zarabiać na swoich członkach (nawiasem mówiąc i tak, jak wiele innych zapisów, nie respektowany – patrz TSM), a także pozwalał obciążać spółdzielców dodatkowymi opłatami na rzecz spółdzielni. Za tym, aby taki właśnie projekt był dalszym przedmiotem obrad, głosowali m.in. posłowie PiS Edward Czesak, Michał Wojtkiewicz i Józef Rojek. I choć w ich przypadku, na szczeblu lokalnym nie da się przekreślić znaczącej pomocy prawnej udzielanej członkom np. Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, to na szczeblu Sejmu parlamentarzyści PiS kolejny raz podejmują decyzje uderzające w spółdzielców.

Jak udało się nam ustalić, według nie potwierdzonych informacji, początkowo posłowie PiS mieli wyraźne instrukcje, iż „projekt prezesów” ma zostać posłany do kosza. W ostatniej jednak chwili miał nadejść sms o odwrotnej treści. W efekcie z głosowania na niekorzyść milionów spółdzielców wyłamało się tylko 32 posłów PiS. Według tych samych, nie potwierdzonych źródeł, sprężyną takiego a nie innego głosowania za szkodliwym projektem był poseł PiS Grzegorz Tobiszowski, zajmujący się w ugrupowaniu tym spółdzielczością mieszkaniową i uchodzący za obrońcę spółdzielców. Posła gościliśmy swego czasu w Tarnowie. Te „plotki” wskazujące osobę pana Tobiszowskiego znalazły potwierdzenie w doniesieniach medialnych, np. „Naszego Dziennika”. Nie pierwszy to raz, gdy panowie posłowie co innego mówią w swoich wystąpieniach, a co innego robią – głosując. Czy zatem Prawo i Sprawiedliwość podczas niesławnego już w całej Polsce i obecnego na spółdzielczych forach głosowania, dokonało jakiegoś targu – kosztem spółdzielców? Prawdy zapewne nie dojdziemy, ale członkowie spółdzielni mieszkaniowych stanowią ogromną i coraz lepiej zorganizowaną grupę wyborców...

Wobec powyższego zwróciliśmy się do posła Edwarda Czesaka z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego posłowie PiS w większości głosowali za projektem wymierzonym w nas, członków spółdzielni. Odpowiedź zamieszczam w całości:

”Potwierdzam że głosowałem(głosowaliśmy) za skierowaniem projektu obywatelskiego do prac w komisji. Nie oznacza to, że stanowisko nasze uległo zmianie w kwestii oceny starych układów w spółdzielniach. Stanowisko klubu PiS wyrażał w swym wystąpieniu poseł Grzegorz Tobiszowski i jak sądzę Pan Redaktor już się z nim zapoznał?! Osobiście jestem przekonany, że każdy projekt obywatelski nie wnikając w jaki sposób uzyskał poparcie obywateli)  winien być skierowany do merytorycznej komisji, gdzie może się odbyć szersza dyskusja z udziałem ekspertów i strony społecznej. Moje przekonanie o takim sposobie procedowania wynika z szacunku dla tych obywateli, którzy poparli dany projekt. Szczególnego przekonania o tym nabrałem gdy większość sejmowa odrzucała w pierwszym czytaniu projekty w sprawie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli  składanego przez prezydenta Kropiwnickiego i kilkuset tysiącami podpisów. W moim odczuciu taki sposób traktowania projektów obywatelskich jest arogancją większości sejmowej w stosunku do nich. Tak tez oceniam odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu obywatelskiego dotyczącego spółdzielczości mieszkaniowej i dlatego byłem temu przeciwny głosując za skierowaniem do dalszych prac w komisji. Co do proponowanych w projekcie ustawy zapisów nie będę się wypowiadał bo tak jak większość posłów PiS podtrzymujemy swoje stanowisko wyrażane wielokrotnie w obronie spółdzielców.”

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl