Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Radna wojewódzka Elżbieta Zięba w sprawie Muzeum Okręgowego i Izby Pamięci AK    -   01/10/2010
Interpelacje E. Zięby
Jak już informowaliśmy, 27 września obradował Sejmik Województwa Małopolskiego. Podczas posiedzenia jedna z interpelacji zgłoszonych przez radną PiS Elżbietę Ziębę dotyczyła ograniczenia funkcjonowania instytucji kultury, w tym Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a zwłaszcza Izby Pamięci AK. W przyszłym roku najprawdopodobniej poszczególne jednostki otrzymają z budżetu marszałkowskiego środki mniejsze o 10 procent. Należy oczekiwać też, że np. odnowiony tarnowski Ratusz, po uroczystym oddaniu do użytku w listopadzie – zostanie zamknięty, m.in. z uwagi braku środków na ogrzewanie. W tym kontekście E. Zięba dziwi się, że jednocześnie w szczycie kampanii wyborczej można wydać np. aż 90 tys. na uroczyste otwarcie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu czy 20 tys. zł na otwarcie Galerii „Na Bursztynowym Szlaku” w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” (na otwarcie tarnowskiego Ratusza przeznaczono 10 tys zł, MCK – 18 tys.).

Ogloszenie

W swojej interpelacji radna wojewódzka zwraca uwagę na fakt, iż w związku z tym, że przyszłoroczny budżet województwa „będzie trudny” i podobno ograniczenia w finansowaniu dla poszczególnych jednostek sięgną 10 procent, na co nałożą się wyższe opłaty za energię, jednostki te zmuszone będą ograniczyć swoją działalność. ”I tak np. dyrektor Okręgowego Muzeum w Tarnowie, chcąc zejść z kosztów związanych nawet z minimalnym opalaniem pomieszczeń, będzie zmuszony wyłączyć z działalności co najmniej 3 oddziały. W listopadzie zaplanowane jest oddanie do użytku odnowionego Ratusza, renesansowej perełki miasta Tarnowa. Nowe pomieszczenia będą jednak świecić pustkami, bo brak 200 tys. na ich wyposażenie. Poza tym Ratusz zostanie zamknięty, gdyż braknie środków na ogrzewanie. Oddział Muzeum w Wierzchosławicach, podobnie jak tarnowska Izba Pamięci AK utworzona i systematycznie ubogacana staraniem Pułk. Z. Baszaka, żołnierza Kampanii Wrześniowej, z-cy dowódcy Akcji III Most, zostaną wyłączone z użytkowania. Wprost nie mogę uwierzyć, że nie chcemy stworzyć możliwości, aby młodzież mogła wysłuchać tam tego, co ma do powiedzenia 90-letni człowiek, chodzący świadek historii. - pisze w interpelacji Elżbieta Zięba.

”Jestem przekonana, że szukanie oszczędności tam, gdzie nie można już czekać na lepsze czasy, jest niedopuszczalne. Tym bardziej dziwi mnie polityka Zarządu Województwa w tej dziedzinie. Z jednej strony zmusza się instytucje kultury do oszczędności doprowadzające do ograniczenia działalności, a z drugiej, wydaje się niebywałe środki na promocję oddania do użytku inwestycji. Zaplanowane w projekcie Uchwały budżetowej środki w wysokości 238 000 zł na uroczystości otwarcia oddanych do użytku 6 obiektów instytucji kultury uważam za niczym nieuzasadnione nadużycie. Jestem przekonana, że wbrew zamierzeniom pomysłodawców, nie odbije się to korzystnie na wynikach wyborczych. Trudno bowiem, nie tylko mnie zrozumieć, jak można wydać np. na otwarcie Misteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu 90 000 zł, albo 20 000 zł na otwarcie Galerii „Na Bursztynowym Szlaku” w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”. Poza tym zupełnie nie mogę pojąć takiego zróżnicowania kosztów otwarcia obiektów: otwarcie Ratusza w Tarnowie 10 tys, MCK 18 tys, w przypadku obiektów w Nowym Sączu 90 tys. i 20 tys.
Byłabym ogromnie wdzięczna, gdyby część tych środków przeznaczyć na ogrzewanie pomieszczeń, na umożliwienie udostępniania, zwłaszcza uczniom, Izby Pamięci AK w Tarnowie.”
- czytamy w interpelacji.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947