To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Mieczysław Gil: ”Solidarność była pierwszym takim zwycięstwem”    -   01/10/2010
Azotowa „Solidarność” po 30 latach (2)
Zgodnie z zapowiedzią powracamy znów do tematu jubileuszu „Solidarności” w Zakładach Azotowych w Tarnowie – Mościcach i związanych z nim zeszłopiątkowych uroczystości. Tym razem prezentujemy fragmenty rozmowy z Mieczysławem Gilem, działaczem związkowym w PRL (huta im. Lenina w Nowej Hucie), posłem na Sejm, przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Nasz rozmówca opowiada o początkach „Solidarności”, stanie wojennym, działaniach władz mających na celu skompromitowanie i osłabienie związku oraz „S” dzisiaj. ”Wszystkie wcześniejsze polskie zrywy nie doprowadziły do zbudowania jakiejś niezależnej struktury, niezależnej od komunistów – i „Solidarność” była pierwszym takim zwycięstwem” - mówi M. Gil.

Posłuchaj fragmentów rozmowy z Mieczysławem Gilem :

Ogloszenie
>

Mieczysław Gil grupę tarnowskich działaczy kładących podwaliny pod przyszłą „Solidarność” określa mianem „zdeterminowanych do działania”, „z odwagą ale z rozwagą”. Gość jubileuszu azotowej „S” wspomina też, jak na początku wszyscy musieli się uczyć od podstaw „demokracji”, tego czym jest „kwalifikowana większość głosów” itd. itp. Tworzenie się „Solidarności” to również działania bezpieki dążącej do jej zniszczenia, minimalizowania skutków działania. Związkowcy mogli się o tym przekonać, zapoznać ze szczegółowymi instrukcjami SB dopiero po latach, dzięki IPN. -Podstawiano nam wybranych ludzi, u nas w Hucie był człowiek który przepracował w niej zaledwie 7 miesięcy, a tu nagle swoimi wystąpieniami, radykalizmem zdobywał sobie popularność i zostawał szefem. Później się okazało, że miał przeszłość kryminalną. Myśmy wówczas nie mieli instrumentów do sprawdzania takich rzeczy, a instrukcje bezpieki były takie, by lokować w strukturach władzy związku ludzi, na których są jakieś haki - opowiada.

M. Gil (bezpartyjny) zauważa także, iż dziś dla Platformy Obywatelskiej „Solidarność” jawi się jako bliższa PiS – a dzieje się tak dlatego, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość ma dla związku określone propozycje. Tymczasem Platforma Obywatelska jawi się jako ta, która w swych założeniach programowych jest przeciw związkom zawodowym. Niektóre osoby, które miały ogromny wpływ na budowę „S”, są dziś przeciwne związkom zawodowym jako takim i „bardzo dystansują od ludzi pracy”.
Czego zatem należałoby życzyć „Solidarności”? -Żeby była dalej czymś więcej niż związek zawodowy. Żeby stawiała na szkolenie, edukację na rzecz umiejętności funkcjonowania w dzisiejszym czasie. Solidarność musi znaleźć swoją formułę godzenia interesów, bycia rzecznikiem pracowników, ale także rzecznikiem zakładu, żeby nie upadł. To są niezwykle trudne gry na wielu fortepianach. Właśnie takie działanie, szkolenia, przyciąganie ludzi młodych do związku może zagwarantować, że „Solidarność” zrodzi pożyteczny ruch dla kraju - powiedział nam, po oficjalnych uroczystościach, Mieczysław Gil.
MP

Na zdjęciu: radna Anna Czech i Mieczysław Gil podczas jubileuszu XXX-lecia Solidarności w tarnowskich „Azotach”, MCK, 27 września. Foto: Michał Stańczyk

Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, October 21, 2021 10:44:00
IP     : 3.238.232.88
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html