Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Mieczysław Gil: ”Solidarność była pierwszym takim zwycięstwem”    -   01/10/2010
Azotowa „Solidarność” po 30 latach (2)
Zgodnie z zapowiedzią powracamy znów do tematu jubileuszu „Solidarności” w Zakładach Azotowych w Tarnowie – Mościcach i związanych z nim zeszłopiątkowych uroczystości. Tym razem prezentujemy fragmenty rozmowy z Mieczysławem Gilem, działaczem związkowym w PRL (huta im. Lenina w Nowej Hucie), posłem na Sejm, przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Nasz rozmówca opowiada o początkach „Solidarności”, stanie wojennym, działaniach władz mających na celu skompromitowanie i osłabienie związku oraz „S” dzisiaj. ”Wszystkie wcześniejsze polskie zrywy nie doprowadziły do zbudowania jakiejś niezależnej struktury, niezależnej od komunistów – i „Solidarność” była pierwszym takim zwycięstwem” - mówi M. Gil.

Posłuchaj fragmentów rozmowy z Mieczysławem Gilem :

Ogloszenie

Mieczysław Gil grupę tarnowskich działaczy kładących podwaliny pod przyszłą „Solidarność” określa mianem „zdeterminowanych do działania”, „z odwagą ale z rozwagą”. Gość jubileuszu azotowej „S” wspomina też, jak na początku wszyscy musieli się uczyć od podstaw „demokracji”, tego czym jest „kwalifikowana większość głosów” itd. itp. Tworzenie się „Solidarności” to również działania bezpieki dążącej do jej zniszczenia, minimalizowania skutków działania. Związkowcy mogli się o tym przekonać, zapoznać ze szczegółowymi instrukcjami SB dopiero po latach, dzięki IPN. -Podstawiano nam wybranych ludzi, u nas w Hucie był człowiek który przepracował w niej zaledwie 7 miesięcy, a tu nagle swoimi wystąpieniami, radykalizmem zdobywał sobie popularność i zostawał szefem. Później się okazało, że miał przeszłość kryminalną. Myśmy wówczas nie mieli instrumentów do sprawdzania takich rzeczy, a instrukcje bezpieki były takie, by lokować w strukturach władzy związku ludzi, na których są jakieś haki - opowiada.

M. Gil (bezpartyjny) zauważa także, iż dziś dla Platformy Obywatelskiej „Solidarność” jawi się jako bliższa PiS – a dzieje się tak dlatego, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość ma dla związku określone propozycje. Tymczasem Platforma Obywatelska jawi się jako ta, która w swych założeniach programowych jest przeciw związkom zawodowym. Niektóre osoby, które miały ogromny wpływ na budowę „S”, są dziś przeciwne związkom zawodowym jako takim i „bardzo dystansują od ludzi pracy”.
Czego zatem należałoby życzyć „Solidarności”? -Żeby była dalej czymś więcej niż związek zawodowy. Żeby stawiała na szkolenie, edukację na rzecz umiejętności funkcjonowania w dzisiejszym czasie. Solidarność musi znaleźć swoją formułę godzenia interesów, bycia rzecznikiem pracowników, ale także rzecznikiem zakładu, żeby nie upadł. To są niezwykle trudne gry na wielu fortepianach. Właśnie takie działanie, szkolenia, przyciąganie ludzi młodych do związku może zagwarantować, że „Solidarność” zrodzi pożyteczny ruch dla kraju - powiedział nam, po oficjalnych uroczystościach, Mieczysław Gil.
MP

Na zdjęciu: radna Anna Czech i Mieczysław Gil podczas jubileuszu XXX-lecia Solidarności w tarnowskich „Azotach”, MCK, 27 września. Foto: Michał Stańczyk

Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 14)Dodaj komentarz
(02-10-2010) zorientowany :
OCZYWIŚCIE WSZYSCY WIEMY, ŻE OBECNA SOLIDARNOŚĆ NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z TYM PIĘKNYM RUCHEM SPRZED 30 LAT!!! TAK SAMO JAK NIE MOŻNA PORÓWNYWAĆ OBECNEGO LUFTWAFFE I LUFTWAFFE POD RZĄDAMI GERINGA. To są 2 różne organizacje mające zupełnie różne cele i sposób działania. Obecna solidarność przynosi nam tylko wstyd na świecie, tak jak to ostatnio widzieliśmy podczas obchodów 30 lecia. SZKODA...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-10-2010) cenzura :
Poratl cenzuruje teksty bo dotyczą Pani Anny........

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-10-2010) Redakcja inTARnet.pl do cenzury :
Mylisz się i mamy nadzieję, że to tylko błąd a nie zamierzona insynuacja. Reagujemy bardzo rzadko, w wyjątkowych, granicznych sytuacjach - gdy ktoś daleko wykracza poza dobre obyczaje, np. stosuje wulgaryzmy lub oceniamy, że mogło dojść do złamania prawa. Zdarza się np. ( średnio raz na pół roku) usuwać komentarz lub jego fragment na życzenie osoby, która stwierdza, że jakiś post zawiera stwierdzenia nieprawdziwe, godzące w jej dobre imię, co jest wartością chronioną przez polskie prawo. Chodzi jednak o interwencje w sprawie jakichś faktów przywoływanych w anonimowym komentarzu, a nie np. epitetów (chyba, że są wulgarne) czy ocen pod adresem osób publicznych. W takich przypadkach pojawia się w miejscu komentarza odpowiedni komunikat na czerwono. Oświadczamy, że od wielu, wielu dni nie było potrzeby do takiej interwencji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-10-2010) fan :
Na Intarnecie trwa Festiwal Anny Czech. Gratulujemy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-10-2010) paco :
tralala zabawa trwa... ładne zdjęcie :) a był na rocznicy ktoś jeszcze? czy tylko ta zmysłowa czarnulka??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-10-2010) do fan :
Twa festiwal, ale głupich przytyków w komentarzach i dostrzegania na intarnecie tylko tego, co chce się widzieć. Bo oczywiście nie można na tym portalu znaleźć niczego o Kwaśnym , Ścigale czy ostatnio o przedsięwzięciach Wardzały. Najbardziej \"obiektywnie\" byłoby w ogóle nie dostrzegać kogoś takiego jak kandydatka PIS. Fan jest wyrazicielem typowego schizofrenicznego podejścia do sprawy przez POpierajacych \"zdrowe\" partie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-10-2010) ucieszony :
Chyba czegoś nie wiem. Nie wiem mianowicie jakie zasługi ma p. Czech dla Solidarnosci w Azotach lub w ogóle Azotów, które to zasługi sprawiły, że jej zdjęcie dołączono do materiału o rocznicy. Pewnie panowie Poświatowski i Dziża cos wiedzą na ten temat, bo inaczej mógłbym sadzić, że kandydatka w prymitywny sposób próbuje się ogrzać ciepłem rocznicy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-10-2010) zrozpaczony ignorancją ucieszonego :
Chyba rzeczywiście czegoś nie wiesz. Synonimem nazwiska Czech jest Przyszłość. Naprawdę dałeś się omamić POkemonom, że „Solidarność” to już tylko przeszłość?!? (wyjaśnienie pojęcia „POkemon” znajdziesz pod felietonem MP „Political fiction” z 08/05/2010”). A tak przy okazji (kolejnej), co z tymi trzema tysiakmi, pożyczysz czy nie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2010) wiewiór od weredyka :
Dobrze, że ten portal to czytają w 99% oszołomy i zawistne kmioty z solidarności, bo festiwal dużego kinola (czechowisko) nie będzie miał wpływu na wynik wyborów!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2010) Andrzej L. :
Solidarność (z baranami) musi odejść!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2010) oszołom i baran :
jeśli jestem oszołomem, zawistnym kmiotem i baranem, dlatego że to czytam i tu zaglądam, to kim w takim razie jesteście wy, zaglądający i czytający tu panowie? Trochę wam słoma z butów wystaje, okazaliście swoją wyższość i kulturę rodem z łąki, na której pasą się barany.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2010) Mer :
Tarnów to najbiedniejsze ponad 100tys. miasto w Polsce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-10-2010) w sprawie statytystyki :
fan, ucieszony i wiewiór wyraźnie podnoszą statystykę odwiedzin tego portalu przez osiby inne niż \"oszołomy i zawistne kmioty z solidarnosci\" czyli te 99 % nie jest prawdą

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) do wiewiór :
Czechowisko? Uwazaj bo w tych wyborach bedzie wiecej ludzi o nazwisku CZECH tak ze nie obrazaj... Co do S to jakim trzeba byc prostym cepem by dac sobie wmowic ze ustroj robotniczy jest zly dla robotnikow a przekonali sie pracownicy stoczni gdzie teraz dzialeczki beda. Wiekszosc prawdziwych bojownikow klebie biede a udalo sie przewaznie cwaniaczkom lub bajkopisarzom... Zwiazki zawodowe sa bardzo wazne ale w Polsce sa na jakis chyba chorych zasadach i zbyt czesto grzebia sie w przeszlosci!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl