Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Premier RP i prezydent Tarnowa złamali prawo?    -   04/10/2010
Koniec z dopalaczami w Tarnowie?
W ostatni weekend w całej Polsce przeprowadzono nasilone kontrole sklepów handlujących tzw. dopalaczami. Działania takie prowadzone były również w Tarnowie. Przypomnijmy, że serię rozmaitych „nalotów” i kontroli w naszym kraju przeprowadzono także w ubiegłym roku, ale akcja ta nie przyniosła żadnych rezultatów. Czy jednak premier oraz prezydenci miast nie dopuszczają się łamania prawa, nękając z pomocą podległych im służb osoby prowadzące legalną działalność gospodarczą?

Ogloszenie
>

Premier Donald Tusk publicznie stwierdził, że „sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze”. Niektórzy właściciele sklepów zamknęli ja na czas zapowiadanych kontroli sami. Nie inaczej było w Tarnowie – jak informuje tarnowski magistrat, w sobotę liczący dziesięć osób zespół Straży Miejskiej odwiedził cztery tarnowskie sklepy oferujące taki asortyment. Wszystkie tarnowskie punkty handlujące dopalaczami były jednak zamknięte. Jak się okazało, zamknęli je sami właściciele. Również dziś, w poniedziałek, 4 października, żaden z funkcjonujących wcześniej w Tarnowie sklepów z dopalaczami nie został na powrót otwarty.

Komentarz
Nie jestem ani miłośnikiem narkotyków, ani sklepów z dopalaczami; handlujący nimi napełniają mnie odrazą. Funkcjonowanie takich sklepów uważam za przejaw cwaniactwa w najgorszym wydaniu – a także wyraz niekompetencji rządzących, którzy nie potrafili dotąd odpowiednio zmienić prawa. Jest jednak coś groźnego w sytuacji, w której rząd i prezydenci miast urządzają „naloty” i nasyłają rozmaite kontrole na legalnie prowadzone sklepy, w dodatku publicznie się tym chwaląc. Jeżeli prawo nie zakazuje takiej działalności, to należy je poprawić, a respektować prawo obowiązujące, bo złe prawo nadal pozostaje prawem – i żadna sytuacja nie usprawiedliwia jego łamania. A przecież w tym przypadku mamy do czynienia z niebezpiecznym, zmasowanym, bez mała „systemowym” pogwałceniem prawa przez organy, które najbardziej powinny się do niego stosować. 1000 nękanych sklepów – nękanych celem utrudnienia, czy wręcz uniemożliwienia im działalności – jak zapewniał nas premier Donald Tusk - to tysiąc wygranych procesów – niechby i przed międzynarodowymi trybunałami – z polskim państwem lub z samorządami. To także koszty odszkodowań dla handlowców, którzy zgodnie z prawem uruchomili działalność gospodarczą, wynajęli obiekty handlowe, zakupili towar itd. itp. – a tu państwo wbrew obowiązującemu prawu uniemożliwia im prowadzenie działalności. Rządzącym chyba kolejny raz pomyliły się epoki. Tylko czekać na aktywną walkę ze „spekulantami”. Dziś ofiarami nagonki były sklepy z dopalaczami. Jaki rodzaj legalnej działalności z pogwałceniem prawa prześladowany będzie jutro? Czy tępić się będzie sprzedaż określonych produktów, czy tylko nielubianych przedsiębiorców? Zapewne dowiemy się o tym wtedy, gdy znów przez media przetoczy się jakaś przygotowawcza fala wstrząsających artykułów, doniesień o tym czy innym „problemie”. Jedno jest pewne: pierwszy krok został właśnie uczyniony. A nawet nie krok, ale niebezpieczny dla porządku prawnego i wolności wyłom. Szczególnie (choć nie tylko) osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymały jeszcze jeden sygnał – muszą borykać się nie tylko z rozbieżnościami interpretacyjnymi prawa, ale także liczyć się z tym, że może przyjść dzień, gdy wbrew prawu, albo na jego granicy, będą prześladowani przez państwowych funkcjonariuszy coraz liczniejszych służb, tak jak swego czasu prześladowany był Roman Kluska – i nawet stojące po ich stronie prawo – ich nie obroni.
Porównanie którego za chwilę dokonam jest niestosowne i przykre, ale nasuwa się samo: skoro organy państwa tak chętnie i łatwo łamią prawo w tak oczywistej kwestii, tym łatwiej przyjdzie im np. zamykać niezależne, katolickie czy krytyczne pod adresem rządzących media, gazety, rozgłośnie, internetowe portale. Najlepiej za „mowę nienawiści”, „ksenofobię”, „antysemityzm” i „nietolerancję”.

M. Poświatowski

Foto: Hakerzy przeciw narkotykom (akcja na dopalacze.com) – za portalem wykop.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 20)Dodaj komentarz
(04-10-2010) Dzidzia :
Od 2008 roku handlowano tymi produktami, a Tusk się obudził teraz, przed wyborami. Ale ciemny lud to kupi. Na bank.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2010) zonia51 :
w zupełności popieram jak wyżej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2010) odp. wyżej :
Bzdety. Środki szkodliwe powinny mieć atesty i dostępność ograniczona. Handlowano, ale nie na taką skalę. Gdzie mają sumienie ludzie którzy sprzedają szkolnikom substancje rujnujące organizm. Dotyczy to też osób wynajmujących lokale pod taką działalność. Czy powinno tak być, że w kraju katolickim można za pieniądze wszystko kupić? Główny hurtownik dopalaczy, na pytanie dziennikarza czy sam stosuje dopalacze odpowiedział: a wyglądam na debila? chyba to oczyms świadczy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-10-2010) Dzidzia :
Dla Ciebie to bzdety, bo nie było tego wcześniej na antenie TVN24. To też zrozumiałe. Wcale mnie to nie dziwi. Nagle, w przeciągu 2 tygodni zaczęli tym handlować na wielką skalę i jakież to szczęście, że dzielny premier zerwał noc, żeby z tym powalczyć. Żenada. p.s. Dla jasności: dzisiaj rano napiłem się dopalacza, który się nazywa kawa. Wieczorem biegałem: też dopalacz. To czym oni handlują to z kolei żaden dopalacz tylko konkretne substancje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) ZN :
Ludzie, tracą życie z różnych powodów: przez dopalacze, giną na drogach, niekompetencje lekarzy i z wielu innych przyczyn. Nasz rząd jakoś wybiórczo, zajmuje się obywatelami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) Legalny Banita :
Volenti non fit iniuria - i koniec gadania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) do Legalny Banita :
Niech ten Chcący ma przynajmniej świadomość dorosłej osoby. Ciekawe co byś mówił jeśli twój 12-letni syn lub córka inspirowani przez rówieśników kupiliby ten szajs i go zażyli BO przeciez można to legalnie zrobić i sami by sobie zrobili krzywdę

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) odp. D :
Jeżeli nie ma problemu to radzę zmienić dopalacze na trutkę na myszy z dodatkiem butaprenu i ......Podobno lepszy skutek jak kawa. Przypuszczam, że na początku dopalacze były słabsze i zawierały bardziej \"strawne\" substancje. W pogoni za kasą zaczęto \"udoskonalać\" i małolaty masowo lądują w szpitalach na koszt społeczeństwa. I tu jest problem. Może powinno się wprowadzić atesty i akcyzę i dopiero pozwolić handlować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) Dzidzia :
Do kogoś powyżej kto się nie podpisał: czyli słabsze dopalacze to już nie problem. A trutkę na myszy z butaprenem sam sobie zaaplikuj.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) Stanisław.K. :
Jeżeli ktoś broni sklepów z dopalaczami to należy sprawdzić u niego jak daleko skretyniał!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) pikuś z bagien :
A monopolowe kiedy zlikwidują? Statystyki około-alkoholowe są bardziej przykre - media donosiły o kilku zatruciach dopalaczami w weekend, a w ten sam weekend pijani powodowali wypadki drogowe, gdzie ginęli ludzie, pobili się, pobili swoje dzieci, przechlali całą wypłatę, itd, itp. No ale o tym cisza, bo to takie nie medialne. PS: Czy pan Poświatowski, który czuje wstręt do kasjerek w dopalaczowym, czuje również wstręt do kasjerek w monopolowym? Coś wydaje mi się, że z uśmiechem dokonuje tam zakupów. PS2: Państwa chyba całej Europy mają jeden zakaz: zakaz handlu środkami psychoaktywnymi, z wyłączeniem.... i tam lista wyjątków/. U nas prawo jest lewe i można handlować dowolnym środkiem psychoaktywnym, za wyjątkiem... i tu lista wyjątków. Przy takim prawie dopalacze nigdy nie znikną.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) rrrrrrr :
szkoda ze zamkneli te sklepy ,mniej by bylo tych debilnych ćpunów na tym świecie ..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) rrrrrrr :
niech te ćpuny zdychaja jak chca ,tylko niech nie lecą z debilną mamuśką do szpitala jak bedzie cos nie tak !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) ucieszony :
Panie redaktorze, ależ pan odleciał tym razem !!!! No tylko pozazdrościć. Chyba zacznę podejrzewać Pana o jakis osobisty stosunek do tych dopalaczy. Żeby z zamkniecia sklepów z trucizną wykoncypować atak na katolickich przedsiębiorców w Polsce, w której jest 95% katolików, to naprawdę niezlego \"Tajfuna \" trzeba spożyć. Ale rozumiem: tusk, tusk ,TUSK, TUSSSSSK. To jest pański cel. Jak tak się Pan budzi rano to pierwsza myśl też o nim? Współczuję.................... .............................. ....................... Dla myślących: Działania rządu wynikają bezpośrednio z naszej Konstytucji i Traktatu Akcesyjnego do UE gdzie ochrona zdrowia i życia jest traktowana nadrzędnie w stosunku do innych przepisów, w przypadku bezpośredniego zagrożenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) Dżet :
Idąc tokiem rozumowania redaktora, to wszelkie kontrole sanepidu, US, PIP powinny być zakazane bo ograniczają wolność działalności gospodarczej. Popieram. A na poważnie. Wg mnie, żaden towar bez odpowiednich certyfikatów nie powinien być sprzedawany. Jako klient nie mam możliwości zbadania, czy to co kupuję nie jest szkodliwe. Mogę jedynie ufać, że skoro coś jest legalnie sprzedawane, to mi nic nie grozi. W przypadku dopalaczy jest inaczej i powinno się to ograniczyć. I jeszcze jedno. A jeżeli chciałbym zmienić kolekcję, to czy mogę stare dopalacze wyrzucić do śmieci?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) Roda :
Papierosy powodują raka. Dlaczego rząd czerpie korzyści ze sprzedaży śmierci?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2010) horeszko :
Akurat ta akcja zbiegła się z Kongresem Palikota. Mam nadzieję że jeśli właściciele tych sklepów wytoczą procesy i uzyskaja odszkodowania od Skarbu Państwa to pokryje to PO z własnych fundusz partyjnych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2010) nic nie zrobimy :
jeżeli w kraju mamy premiera co sam prawdopodobnie próbował narkotyków i jak wynika z wielu jego wypowiedzi i jego otoczenia że to mądry człowiek to jak zakazać młodym ćpać - jeżeli mają taki autorytet, jak im powiedzieć- nie bierz kiedy na to pytanie jest odpowiedz że prawdziwy Polak bierze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2010) Adrian Podsiadło :
Ponieważ PO lansuje tezę, że młodzi, z wielkich miast itd. to ich elektorat to (ponieważ Tusk sam używał narkotyków więc przykładem świecić nie może) nie pozostaje premierowi Tuskowi nic innego tylko powiedzieć swojemu elektoratowi, że kupowanie dopalaczy to wspieranie kaczyzmu. Do tej pory podobne bajeczki i straszenie działało więc szansa na powodzenie jest duża.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2010) rrrrrrr :
ćpuny niech zdychaja ,tylko nie za moje i moje podatki ,mniej tego syfa chodzi to i dobrze !!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl